Koc to taki element wyposażenia domu, o którym przypominamy sobie najczęściej, gdy jest nam zimno. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że koc może pełnić wiele funkcji! Nie tylko daje nam przyjemne ciepło w zimowe wieczory, ale także świetnie sprawdza się jako element dekoracyjny. Zatem, jaki koc wybrać do salonu i co wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Jaką funkcję pełnią w salonie koce?

Wielu z nas zastanawia się, jak wykończyć salon. Najczęściej stawiamy na liczne dekoracje, takie jak stojaki na wino, świece zapachowe, kwiaty, dywany, poduszki dekoracyjne czy obrazy. Niestety, nie wszystkie z dostępnych produktów są wielofunkcyjne. Jednak, czy na pewno? Jak się okazuje, do często pomijanego elementu aranżacji zaliczyć można koc. Jest to produkt wykonany z materiału w kształcie prostokąta lub kwadratu, który może mieć wiele funkcji. Przede wszystkim koce do salonu:

  • służą do przykrycia się i ogrzania,

  • stanowią wyjątkowy dodatek do aranżacji,

  • zapobiegają brudzeniu się sofy.

Te wyjątkowo miękkie, ciepłe i delikatne w dotyku produkty różnią się między sobą czterema podstawowymi parametrami – rodzajem materiału, grubością, rozmiarem i fasonem. Zatem, jak wybrać dobry koc, który będzie nam służył przez lata?

Jakie koce do salonu będą dobrym wyborem?Po pierwsze – materiał

Każdy materiał ma inne właściwości, więc zanim postawimy na konkretny koc, zastanówmy się, jakie dokładnie są nasze potrzeby. Do najczęściej wybieranych kocy zaliczyć można modele wełniane, bawełniane, a także z lnu czy mikrofibry. Z uwagi na to warto przy wyborze koca uwzględnić jego funkcję oraz określić sobie przedział cenowy.

Po drugie – grubość

Grubość określana jest przez gramaturę. Określa ona masę wyrażoną w gramach, przypadającą na jeden metr kwadratowy materiału lub tkaniny, jakiego użyto w czasie produkcji. Im wyższa gramatura, tym więcej materiału, a więc koc będzie cięższy, a także zapewniał więcej ciepła. Jeśli natomiast szukamy czegoś cieńszego, to świetnie sprawdza się koce o niższej gramaturze. Tak naprawdę kwestia ta powinna być dopasowana do pory roku oraz przeznaczenia produktu.

Po trzecie – rozmiar

Pod uwagę bierzemy tutaj zarówno długość, jak i szerokość. Zbyt mały koc nie będzie właściwe spełniał swojej roli – nie okryje nas jako użytkowników lub sofy. Co więcej, w czasie drzemki będzie wymuszał niewygodne ułożenie ciała. Natomiast zbyt duży koc często plącze się lub zsuwa na podłogę. Aby móc wybrać najlepszy rozmiar koca, warto wziąć pod uwagę wymiary sofy oraz wzrost osoby, która będzie z niego korzystać.

Po czwarte – fason

Salon to pokój reprezentacyjny, czyli taki, który ma swoim wyglądem sprawić dobre wrażenie zarówno na domownikach, jak i gościach. Nic zatem dziwnego, że w znacznym stopniu liczy się styl, w jakim koc został wykonany. Kwestia ta obejmuje kolor, zdobienia czy wykończenie, które powinno pasować do aranżacji wnętrza.

Jaką funkcję pełni koc w sypialni?

Oczywiście koce sprawdza się nie tylko w salonie, ale także w sypialni – m.in. jako narzuty. Jednak najczęściej przykrywamy się nimi w czasie snu lub kładziemy pod prześcieradło, aby móc zapewnić sobie dodatkowy komfort termiczny. Opcja ta jest idealna na zimne, jesienne i zimowe wieczory. Warto zaznaczyć, że nie tylko koc wpływa na zdrowy sen. Świece czy woski zapachowe są w stanie uwolnić olejki eteryczne, które w zależności od rodzaju, mają wiele właściwości. Do sypialni zaleca się przede wszystkim olejki lawendowe czy różane, które działają w sposób uspokajający, relaksujący i odprężający. Dzięki temu umożliwiają szybsze zasypianie oraz korzystnie wpływają na jakość wypoczynku. W ten sposób kładąc się na odpowiednio dopasowanym do naszych potrzeb i preferencji materacu, mamy pewność, że wypoczniemy, a nasze ciało właściwie się zregeneruje.

Na współczesnym rynku mamy bardzo szeroki wybór koców. Dobrej jakości koce powinny wyróżniać się licznymi cechami, dzięki którym są w stanie właściwe pełnić swoją funkcję. Warto zatem od początku zaplanować ich przeznaczenie oraz umiejscowienie – w końcu jeden koc to za mało na tak liczne role, jakie może pełnić!

Przeczytaj także: