Wielu studentów poza dalszą nauka decyduje się na rozpoczęcie pracy. Przyczyn tej decyzji może być wiele: niektórzy są zmuszeni samodzielnie się utrzymywać, zaś inni chcą zarobić na własne zachcianki i rozrywki, gdyż ich rodzice pokrywają już większość kosztów związanych m.in. z czynszem za mieszkanie. Trudno zaprzeczyć, że łączenie pracy ze studiami nie jest łatwe oraz wymaga dużego zaangażowania. Wydaje się to jednak rozsądny wybór, który pozwala na poszerzanie swojej wiedzy przy jednoczesnym nabywaniu doświadczenia. Jak jednak pogodzić te dwie sfery życia? Czy połączenie i studiów zawsze jest możliwe?
Studia i praca w przypadku studentów dziennych a zaocznych
Na pewno w nieco dogodniejszej sytuacji są postawieni studenci zaoczni, którzy na uczelniane zajęcia najczęściej wybierają się co drugi weekend. To oznacza więc, że resztę tygodnia mogą przeznaczyć na pełnoetatową pracę. Dysponują godnymi zarobkami, które pozwalają im opłacić zarówno czesne za studia, jak i aktualne potrzeby życiowe. Niestety studenci dzienni znajdują się w innej, bardziej problematycznej sytuacji – niejednokrotnie muszą się “nagimnastykować”, aby efektywnie połączyć pracę oraz naukę. Przede wszystkim stoi przed nimi wyzwanie w postaci pracodawców, którzy nie chcą zatrudniać młodych osób niedysponujących pełnym wymiarem godzin. Co więcej, są to “świeżaki” na rynku pracy – nie posiadają karty przetargowej, która pozwoliłaby im znaleźć dobre stanowisko, inne poza obsługiwaniem gości w lokalu restauracyjnym czy staniem na kasie. Studentom dziennym trudniej zatem znaleźć dobre źródło zarobku. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy posiadają nieregularny harmonogram zajęć. W efekcie uczą się i pracują o różnych porach dnia, a taki tryb życia często negatywnie wpływa na samopoczucie psychiczne.
Studia i praca jednocześnie? Jest to możliwe!
Połączenie studiowania z pracą zarobkową jak najbardziej jest możliwe, lecz wymaga dyscypliny i dobrej organizacji czasu. Nagrodą jednak za włożony wysiłek będzie poczucie satysfakcji, stabilności życiowej oraz niezależność finansowa. Osoby, które jednocześnie pracują i studiują potrafią być bardziej zmotywowane do działania oraz wyznaczać sobie ambitniejsze cele. Wiedza, którą zdobywają na zajęciach, pozwala im skuteczniej realizować zadania na swoim stanowisku, a także ułatwia opanowywanie kolejnych umiejętności praktycznych. Takie osoby mają również łatwiejszy start od razu po ukończeniu studiów. Z racji nabytego doświadczenia są cenniejsi dla pracodawców – nie jest niczym zaskakującym fakt, że odpowiednia praktyka posiada większą wartość niż najwyższe oceny na wykładach i ćwiczeniach. Z drugiej strony same poszukiwania odpowiadającej nam pracy mogą być katorgą – nie tylko my posiadamy tutaj konkretne oczekiwania, ale także pracodawca ma swoje wymagania względem pracownika.
Gdzie poszukiwać pracy na studiach?
Kiedy student podejmuje decyzje o rozpoczęciu pracy, musi zastanowić się, ile czasu może jej poświęcić, uwzględniając przy tym także czas dla siebie i na własne przyjemności. Dostępność w ciągu tygodnia to główne kryterium, którym powinniśmy się kierować podczas poszukiwań zatrudnienia. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż studiując, nie dysponujemy zbyt dużą elastycznością i możemy pracować tylko w wyznaczone godziny, np. w okienkach między zajęciami czy ewentualne dni wolne od studiów. Dlatego też najwięcej studentów dziennych znajduje zatrudnienie w branży gastronomicznej, która rąk do pracy potrzebuje głównie w weekendy. Tutaj w każdym z przypadków mamy niemalże stuprocentową pewność, że dostaniemy pracę. Pytanie jednak: czy warto? Jeżeli zależy nam na zdobyciu pierwszego, dobrego doświadczenia, pracy dobrze jest szukać w akademickich biurach karier. Wiele uczelni prowadzi tego rodzaju oddziały, oferując studentom dostęp do ogłoszeń, doradztwo zawodowe i pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych. Biura karier często również współpracują z firmami, które zatrudniają młode osoby na praktyki, staże oraz stanowiska w niepełnym wymiarze godzin, dostosowanym pod plan zajęć.
Jak skutecznie łączyć pracę ze studiami?
Edukacja i praca w jednym czasie wydają się być niemożliwym przedsięwzięciem. Wiele studentów udowadnia jednak, że odpowiednia motywacja oraz organizacja czasu potrafią przynosić owocne efekty. Jeżeli komuś naprawdę zależy, znajdzie pracę, którą będzie w stanie pogodzić z codzienną nauką. Warto natomiast odpowiedzieć sobie na pytanie: na czym najbardziej nam zależy? Na zdobyciu doświadczenia związanego z kierunkiem naszych studiów czy na jak najlepszych zarobkach? Oczywiście można uzyskać jedno i drugie, ale wówczas trzeba nie tylko wyróżniać się charyzmą, ale także posiadać pewnego rodzaju szczęście. Gdy już uda nam się dostać upatrzone stanowisko, kluczem okazuje się być umiejętne planowanie czasu oraz ustalanie priorytetów. Wówczas warto tworzyć tygodniowe harmonogramy, które jasno określają godziny poświęcone na zajęcia, naukę, pracę i oczywiście czas wolny. Niestety wielu z nas zapomina o tym ostatnim elemencie, co często prowadzi w końcu do frustracji, przemęczenia i wypalenia edukacyjno-zawodowego. Warto też swojemu pracodawcy komunikować własne potrzeby oraz możliwości – nie powinien on wymagać od nas stawiania się w miejscu pracy w czasie, gdy posiadamy zajęcia na uczelni. Nareszcie pamiętajmy, że nauka i praca nie mogą się odbywać kosztem zdrowia fizycznego, ani psychicznego. W tym zakresie nieocenioną rolę odgrywa komfortowy materac, dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Pod tym linkiem: abcsnu.pl/19-materace-lateksowe oraz w salonach w Tarnów powinniśmy znaleźć model podłoża do snu, który zagwarantuje nam kompleksową regenerację.
Korzyści płynące z łączenia pracy ze studiami
Łączenie studiów z pracą daje szerokie pole do rozwoju, zwłaszcza jeśli chodzi o umiejętność efektywnego zarządzania czasem. Organizacja odpowiedniego harmonogramu, który uwzględnia zarówno obowiązki edukacyjne, jak i zawodowe, staje się nie tylko wyzwaniem, ale również doskonałą szkołą samodyscypliny. Jednak najważniejszą korzyścią w tej sytuacji jest zdobywanie praktycznego doświadczenia, niezwykle cennego w późniejszej dorosłości. Po ukończeniu studiów daje ono przewagę na rynku pracy, a świeżo upieczeni absolwenci mają okazję skonfrontować wiedzę teoretyczną z realiami swojej branży. Dodatkową zaletą są oczywiście aspekty finansowe. Zatrudnienie, nawet te na umowie zlecenie, daje studentom pewną niezależność oraz poczucie samodzielności. Własne zarobki pomagają pokryć koszty studiów, mieszkania lub codziennych potrzeb, dzięki czemu mogą oni ograniczyć wsparcie finansowe od rodziny.
Decyzja o podjęciu pracy w czasie studiów musi być przemyślana i świadoma. Nie powinna być to pobudka stanowiąca wynik porównywania własnej osoby do osób z otoczenia. Nie każdy z nas będzie w stanie pogodzić te dwie sfery życia, zwłaszcza jeśli pierwszoplanową rolę odgrywa edukacja – niekiedy zajęcia pochłaniają większość tygodnia, co uniemożliwia dobór dodatkowych zajęć. Dlatego też kluczem do sukcesu jest ustalenie priorytetów.
Przeczytaj także: Co oznacza sen o pająku?