Z pewnością mamy takie miejsca, o których odwiedzeniu marzymy. Niestety, przed zrealizowaniem tego pragnienia często powstrzymuje nas problem z organizacją, jaka wiąże się z wyjazdami z innymi ludźmi. Możemy jednak w łatwy sposób rozwiązać ten problem – podróżując samemu! Dowiedz się, jak prawidłowo się do tego przygotować.

Dlaczego warto podróżować samemu?

Od dziecka jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że podróż oznacza wspólną wyprawę z bliskimi, podczas której możemy wspólnie spędzić czas. Z tego powodu wiele osób wciąż jest przekonanych, że zorganizowanie wycieczki to coś, co możemy zrobić tylko z innymi. Nic bardziej mylnego! Obecnie mamy wiele środków na to, aby odkrywać nowe miejsca samemu. Niestety, często wizja samotnego podróżowania może wydawać się odrzucająca. Wynika to z tego, że wielu ludzi nie potrafi spędzać czas ze samym sobą. Nie znajdują przyjemności w rzeczach, które mogą zrobić samodzielnie. Na skutek tego samotny wyjazd kojarzy im się jedynie z nudą. Nie wiedzą jednak, jak wiele ich omija. Samotne podróżowanie zapewnia bowiem niezwykły wachlarz możliwości. Wyjeżdżając w pojedynkę, nie musimy się do nikogo dostosowywać. Możemy wybrać dokładnie taki termin, jaki nam pasuje. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam coś zorganizować, nawet jeśli będzie to wypad z dnia na dzień. Nie będziemy musieli iść na ugodę również wtedy, gdy trzeba będzie wybrać miejsce pobytu oraz aktywności. Możemy stworzyć taki plan, dzięki któremu odkryjemy nowe miasto w idealny dla nas sposób. Co więcej, kiedy będziemy już na miejscu, nie będzie nikogo, kto by nas pośpieszał. To pozwoli nam na to, aby podczas podróży być bardziej uważnym i skupionym na tym, co dzieje się tu i teraz. Jeśli będziemy sami, łatwiej będzie nam poznać nowych ludzi. Do punktów takich jak hostele przyjeżdża wielu samotnych podróżników, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Może okazać się, że kiedy będziemy otwarci i przyjaźni, wcale nie będziemy musieli spędzać czasu samodzielnie! Te kwestie sprawiają, że tzw. travelling solo może dostarczyć nam naprawdę wiele zabawy.

Podróżowanie samemu - jak się do tego przygotować?Wybór miejsca

Czeka nas pierwsza podróż solo? Na miejsce docelowe wybierzmy taką przestrzeń, w której wiemy, że będziemy mogli się odnaleźć. Chociaż wylot na drugi koniec świata może wydawać się bardzo ambitny i odważny, gdy już tam będziemy, może okazać się, że strach jest zbyt duży. Aby uniknąć takiej sytuacji, na początkowe wypady wybierzmy takie punkty, które będą dla nas choć trochę znajome. Możemy na przykład pojechać do innego miasta w naszym kraju. Dzięki temu przekonamy się, jak zachowujemy się w podróży i z czym się wiąże taki wyjazd. Nie będziemy jednak zbyt przytłoczeni. To cudowny sposób na to, aby nabyć doświadczenia i oswoić się z podróżniczymi realiami. Po kilku takich wypadach będziemy mogli bez problemu celować w bardziej odległe cele.

Dobre przygotowanie

Wiadomo, że zbytnie kontrolowanie i przejmowanie się nie jest niczym pozytywnym, jeśli jednak podróżujemy samemu, powinniśmy nie zapominać o tym, że musimy być bardziej uważni niż wtedy, gdy wyjeżdżamy z kimś. Odpowiadamy bowiem w stu procentach za samych siebie, a w pobliżu nie zawsze znajdzie się ktoś, kto nam pomoże. Z tego względu warto postawić na dobre przygotowanie. Dowiedzmy się, jakie są zasady w danym kraju, czego nie robić, a co z kolei jest wskazane. Sprawdźmy dostępne opcje transportu, abyśmy wiedzieli, co wybrać w razie potrzeby. Jeśli chodzi o hotele, najlepiej zarezerwować takie ośrodki, które mają dobre opinie. Recenzje możemy z łatwością sprawdzić w wyszukiwarce lub na specjalnych stronach porównujących ceny obiektów. W razie, gdy nie znamy języka danego kraju, odpowiednio wcześniej zainstalujmy na telefonie aplikacje tłumaczące, którymi będziemy mogli się wesprzeć w codziennej komunikacji. Pamiętajmy o tym, że jeśli wizja samotnego podróżowania wzbudza w nas stres, dokładne przygotowanie może być świetnym sposobem na to, aby choć trochę go zminimalizować. Zyskamy bowiem poczucie, że panujemy nad sytuacją i że możemy mniej więcej przewidzieć, co się stanie.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to kwestia, która najbardziej wzbudza wątpliwości, jeśli chodzi o podróżowanie samemu. Wyjeżdżając na własną rękę, musimy szczególnie się o siebie zatroszczyć, strach jednak nie powinien powstrzymywać nas przed spełnianiem swoich marzeń. Nie dajmy się mu pokonać i wybierzmy się w ten wyjazd, uprzednio kompleksowo dbając o swoje bezpieczeństwo. Możemy to zrobić, na nocleg wybierając takie miejsca, które są sprawdzone i zaufane. Nie udawajmy się do obiektów, co do których nie jesteśmy pewni. Unikajmy ponadto dzielnic, które są znane ze swojego niebezpieczeństwa. Pakując się, warto zwrócić uwagę na to, aby cenne przedmioty schować w taki sposób, by nie było ich widać. Nie kuśmy losu. Jeśli przenosimy się do innego miejsca, nie zapominajmy o tym, aby dane hotelu, a nawet lokalizację telefonu, w razie gdy jest taka potrzeba, przesłać naszym bliskim. Starajmy się zbytnio nie rozpraszać, tak aby niechciane osoby nie mogły nas zaczepić.

Komfort w podróży

Kiedy podróżujemy samemu, powinniśmy szczególnie zadbać o nasz komfort. Musimy być bowiem wypoczęci i pełni energii, tak abyśmy mogli wykorzystać nasz wyjazd w pełni i w razie potrzeby trzymać rękę na pulsie. Pamiętajmy, że nasz komfort i dobre samopoczucie jest ważniejsze niż na przykład chęć zaoszczędzenia. Miejmy to na uwadze, wybierając miejsce noclegu czy jeszcze wtedy, gdy dopiero pakujemy się do podróży. Na dni, w których dużo się przemieszczamy, wybierzmy wygodne, komfortowe stroje, w których chodzenie nie będzie budziło w nas dyskomfortu. Do pociągu czy samolotu warto zainwestować w poduszkę podróżną, która zapewni prawidłowe wsparcie dla naszej szyi. Jeśli chodzi o sam wypoczynek, w tym przypadku idealnie sprawdzi się produkt taki jak Hilding Alt. Jest to materac nawierzchniowy, którego możemy położyć na powierzchnię głównego materaca. Może się przydać, gdy okaże się, że podłoże snu w hotelu jest zbyt miękkie bądź zbyt twarde. To i inne artykuły sypialniane, które mogą okazać się użyteczne nie tylko podczas podróży, znajdziemy na stronie www.hilding.pl.

Podróżowanie samemu wcale nie musi być straszne. Jeśli odpowiednio się przygotujemy, przekonamy się, że samotna wyprawa może stać się jednym z najlepszych wspomnień w naszym życiu. Jest to bowiem idealna okazja nie tylko do tego, aby zwiedzić piękne miejsca i podziwiać widoki, ale też, by lepiej poznać samego siebie.