Własne warzywa z ogródka? To jak najbardziej możliwe! Jeśli mamy odpowiednią przestrzeń, możemy zdecydować się na uprawę warzyw na własnej działce. Zanim do tego przystąpimy, warto zapoznać się ze wskazówkami, które podpowiedzą nam, jak szybko i skutecznie wyhodować własne warzywa. Dowiedz się więcej!
Dlaczego warto uprawiać własne warzywa?
Nie można ukryć, że wizja świeżych warzyw zerwanych prosto z własnego ogródka to coś niezwykle przyjemnego. Dlatego, jeśli mamy na to przestrzeń, zdecydowanie powinniśmy podjąć się stworzenia własnego ogródka. Możemy w ten sposób zapewnić sobie wiele korzyści. Po pierwsze, zyskujemy nieograniczony dostęp do świeżych warzyw. Nie musimy jechać specjalnie do sklepu, aby zakupić składniki niezbędne do przyrządzenia jakiegoś dania. Co więcej, warzywa z własnego ogródka będą smakować nam jeszcze bardziej. Mamy bowiem pewność, że nie zostały poddane działaniu żadnych zanieczyszczeń ani pestycydów. Dzięki temu dania, które przyrządzimy z ich wykorzystaniem, będą jeszcze pyszniejsze. Własny ogródek sprawi, że chętniej będziemy spożywać warzywa, ponieważ będziemy mieli je tuż pod ręką. Dzięki temu dostarczymy organizmowi niezbędną ilość witamin i składników odżywczych. Nasza dieta stanie się o wiele zdrowsza, co ponadto wpłynie na nasze samopoczucie. Możemy ponadto zmniejszyć koszta i zaoszczędzić na kupnych produktach.
Przebywanie w ogrodzie ma też inne zalety. Jest to przestrzeń, w której możemy się odprężyć i wyciszyć. Wynika to z tego, że obecność natury, a także jej zielony kolor działa na nas kojąco. Dzięki temu będziemy mogli nawet ograniczyć poziom odczuwanego przez nas stresu. Takie zajęcie to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Zauważymy, że będziemy czuli się spokojniejsi i bardziej zrelaksowani. Sprawi to, że o wiele łatwiej będzie nam potem zasnąć. W przyspieszeniu procesu zasypiania sprawdzi się też dobrze dopasowany materac, który zapewni nam wysoki poziom komfortu. O właściwościach poszczególnych modeli możemy przeczytać na blogu. Dobrym wyborem będzie udanie się do sklepu stacjonarnego Tarnów, gdzie samodzielnie będziemy mogli zaznajomić się z dostępnymi modelami.
Od czego zacząć uprawianie warzyw w ogródku?
Dla wielu osób decyzja o uprawie własnych warzyw w ogródku to spore wyzwanie, ponieważ nie mają zbyt dużego doświadczenia w tej dziedzinie. To jednak nie jest problemem, ponieważ hodowla warzyw jest bardzo prosta. Wystarczy zapoznać się ze wskazówkami, dzięki którym już na samym początku będziemy wiedzieć, jak obchodzić się z roślinami. Uprawę warzyw powinniśmy zacząć od znalezienia dogodnego miejsca w ogródku. Nie może ono znajdować się zbyt blisko ulicy, ponieważ wtedy do roślin mogą przedostać się zanieczyszczenia. Dobrze, aby do wybranego punktu docierało sporo światła. Unikajmy przestrzeni, w których znajduje się dużo drzew czy krzewów, które mogłyby rzucać cień na grządkę. Co więcej, gatunki o długich i rozgałęzionych systemach korzeniowych mogą ponadto zabierać wodę i składniki odżywcze pozostałym roślinom, co nie wpłynie korzystnie na ich wzrost. Podczas doboru miejsca pamiętajmy też o tym, że musi ono być usytuowane tak, abyśmy mogli w łatwy sposób doprowadzić do niego wodę i podlać warzywa.
Rodzaj gleby
Rodzaj gleby ma istotne znaczenie dla rozwoju roślin. W przypadku warzyw powinna być ona bardzo żyzna i bogata w składniki pokarmowe. Dobrze, aby wyróżniała się ponadto wilgotnością i skutecznie przepuszczała powietrze. Zwróćmy też uwagę na jej odczyn pH – nie może być zbyt kwaśny, ponieważ nie sprzyja to rozwojowi warzyw. Najlepsze będzie takie podłoże, które będzie miało odczyn obojętny lub lekko zasadowy. Jeśli będziemy chcieli zmienić właściwości gleby, możemy wykorzystać do tego różne środki. Do zneutralizowania zbyt kwaśnego odczynu sprawdzi się wapno dolomitowe. W przypadku bardzo zbitego, gliniastego podłoża warto posłużyć się piaskiem, który zapewni zdecydowanie lepszą przepuszczalność gleby. Nawozy organiczne czy torf odkwaszony będzie potrzebny w momencie, w którym miejsce na uprawę warzyw jest jałowe i piaszczyste.
Miejsce do uprawy
Kiedy już zadbamy o to, aby gleba była w odpowiednim stanie, możemy przejść do przygotowania stanowiska pod uprawę. Ważne, aby pozbyć się wszelkich kamieni, gałęzi czy innych zanieczyszczeń. Następnie przejdźmy do spulchnienia i rozdrobnienia gleby. Kluczowe będzie również zaplanowanie grządek oraz wybranie roślin, jakie chcemy zasadzić. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre rośliny wpłyną na siebie pozytywnie, inne zaś będą przeszkadzać sobie w rośnięciu. Cebula i buraki to dobre połączenie, podobnie jak fasola, groch lub koper z ziemniakami. Unikajmy za to sadzenia pomidorów w pobliżu ogórków. Dobrym wyborem będzie wykorzystanie zasady płodozmianu. Podzielmy ogródek na cztery osobne części i zastosujmy system rotacyjny. To dobry sposób na to, aby zmniejszyć ryzyko różnych chorób glebowych. Wytaczając grządki, zwróćmy uwagę na to, aby zapewnić sobie swobodny dostęp do każdej z nich, abyśmy mogli bez problemu podlewać warzywa. Już w połowie marca możemy przystąpić do rozsiewu nasion.
Podlewanie
Podlewanie to podstawa opieki nad roślinami. Jest to szczególnie ważne w przypadku warzyw, które rosną szybko i potrzebują bardzo dużo wody. Będą wymagały codziennego podlewania, zarówno rano, jak i wieczorem. Strumień wody najlepiej skierować na glebę, unikając bezpośredniego spryskiwania roślin. Bardzo przydatne będzie magazynowanie deszczówki, którą możemy wykorzystać do podlewania. Warzywa najbardziej lubią odstaną wodę. W przypadku uprawy warzyw istotne jest nie tylko ich podlewanie, ale i pielęgnowanie. Szczególnie ważne będzie odchwaszczanie, które pomoże nam pozbyć się chwastów i zanieczyszczeń. Nie zapominajmy również o tym, aby regularnie zbierać dojrzałe warzywa. Wtedy nie doprowadzimy do sytuacji, w której zbiory spadają na ziemię i gniją, przyczyniając się do rozprzestrzeniania się różnych chorób.
Świeże, pyszne warzywa z własnego ogródka to coś, dlaczego warto poświęcić czas na uprawę i dostosowanie działki. Pielęgnowanie ogródka zapewni nam wiele satysfakcji, a wyhodowane warzywa będziemy mogli użyć podczas przyrządzania potraw. Nie ma wątpliwości, że to aktywność, która przyniesie nam wiele korzyści.
Przeczytaj także: Sypialnia dla alergika – jakie materace i pościele wybrać?