Przekłuwanie uszu to zabieg kosmetyczny, który cieszy się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jeśli chcemy wykonać sobie dodatkowy piercing albo po raz pierwszy przekłuwamy uszy, z pewnością zastanawiamy się, jaka metoda będzie najlepsza. Pistolet czy igła? Dowiedz się, jakie są wady i minusy każdej z tych technik i dobierz idealne rozwiązanie dla siebie.
Przekłuwanie za pomocą pistoletu — za i przeciw
Przekłuwanie uszu za pomocą pistoletu to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod, z której możemy skorzystać między innymi w salonach kosmetycznych czy sklepach z biżuterią. Użycie pistoletu pozwala na wypchnięcie kolczyka przez płatek ucha pod silnym naciskiem. Dzieje się to z bardzo dużą prędkością, na skutek czego kolczyk miażdży i rozrywa tkanki. To powoduje, że proces gojenia jest znacznie dłuższy, a do tego istnieje poważne ryzyko powstania komplikacji. Z tego powodu nie może być stosowany do przekłuwania chrząstek, ponieważ prowadzi do ich deformacji.
Zaletą tej metody jest jej szybkość – potrzeba zaledwie chwili, aby przekłuć ucho. W momencie przekłucia może być mniej bolesna niż przy użyciu igły, jednak potem ucho puchnie i pojawia się zaczerwienienie. Słabej jakości sprzęt często się zacina, co generuje dodatkowy stres u klienta. Co więcej, trudno go dokładnie ustawić, co nierzadko skutkuje asymetrycznymi przekłuciami. Największym minusem użycia pistoletu jest to, że nie gwarantuje on sterylności – większość narzędzie nie ma jednorazowego przeznaczenia, a jego dokładne wyczyszczenie i odkażenie jest trudne. Z tego powodu zagrożenie wystąpienia infekcji jest znacznie większe. Mimo licznych minusów duża liczba osób i tak decyduje się na pistolet. Wynika to z tego, że jest powszechnie dostępny w wielu miejscach, co jest wygodne.
Przekłuwanie za pomocą igły — za i przeciw
Przekłuwanie uszu za pomocą igły to metoda profesjonalna, którą wykorzystuje się w salonach piercingu. To technika, która zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny. Piercer najpierw dezynfekuje ucho odkażającym środkiem, po czym przytrzymuje je specjalnymi szczypcami, upewniając się w ten sposób, że przekłucie będzie symetryczne. Następnie przekłuwa tkankę jednorazową, ostrozakończoną igłą zakończoną wenflonem lub rurką. Igłę się wyciąga, a w miejscu rurki czy wenflonu wstawia się kolczyk.
To rozwiązanie, które może być używane zarówno do piercingu płatków, jak i chrząstek. Igła, w przeciwieństwie do pistoletu, nie miażdży skóry, tylko ją tnie, co przyspiesza proces gojenia i zmniejsza ryzyko pojawienia się blizn. Gwarantowana jest wysoka sterylność, ponieważ sprzęt jest jednorazowy, a miejsce przekłucia dokładnie oczyszczane przez profesjonalistę. Dzięki temu nie musimy obawiać się o pojawienie infekcji, oczywiście jeśli zadbamy o odpowiednią pielęgnację. Minusem może być wyższa cena – zabieg odbywa się w profesjonalnych salonach piercerskich, co może wpłynąć na większe koszta.
Ile czasu goi się przekłucie ucha?
Chociaż efekt po przeprowadzeniu piercingu bez wątpienia nas ucieszy, sam proces gojenia nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Miejsce przekłucia może wywoływać ból i dyskomfort. Jeśli nasz zabieg był przeprowadzony przez profesjonalistę, na dojście do siebie będziemy potrzebowali około 6 tygodni. W tym czasie należy odpowiednio dbać o ucho, a także stosować się do zaleceń piercera. Pamiętajmy jednak, że czas gojenia się to silnie indywidualna kwestia – u jednych może trwać znacznie dłużej, u innych zaś krócej.
Kto nie może przekłuwać uszu?
Okazuje się, że nie wszyscy mogą pozwolić sobie na przekłucie ucha, niezależnie od wybranej metody. Istnieją przeciwwskazania, przez które piercing nie może zostać wykonany. Mowa tu między innymi wirusowym zapaleniu wątroby typu B i C, chorobach nerek, wirusie HIV czy atopowym zapaleniu skóry. Przekłucie jest niewskazane również w przypadku osób zmagających się z białaczką, cukrzycą, chorobami serca czy zaburzeniem krzepliwości krwi. Ci, którzy mają uczulenie na metale, też powinni zachować ostrożność.
Decydując się na przekłucie ucha, należy pamiętać o tym, że do kilku dni przed i po zabiegu nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może on rozszerzać naczynia krwionośne, tym samym potęgując krwawienie. Warto ponadto zrezygnować z wizyt na basenie co najmniej do miesiąca po przekłuciu.
Jak dbać o przekłute ucho?
Pielęgnacja przekłucia to kluczowy czynnik, który oddziałuje na czas gojenia. Dzięki odpowiedniej trosce możemy znacznie zredukować dyskomfort, dlatego warto o to zadbać. Powinniśmy przede wszystkim zaopatrzyć się w środek antyseptyczny, który wyeliminuje bakterie i zapobiegnie zakażeniom. Może być to woda morska, którą nakłada się na płatek kosmetyczny lub patyczek do ucha i delikatnie przemywa się obolałe miejsce. Oprócz tego trzeba uważać na to, aby nie dotykać przekłucia brudnymi rękami. Zrezygnujmy też z noszenia szalików czy innych akcesoriów, przez które moglibyśmy przypadkowo zahaczyć o kolczyk. Musimy też pamiętać o tym, aby nie bawić się biżuterią, ponieważ może to wzmożyć ból. Dyskomfort związany z przekłuciem ucha będzie szczególnie dotkliwy wtedy, gdy będziemy chcieli zasnąć, ponieważ nie możemy położyć się na jednej ze stron. W tym celu warto zaopatrzyć się w dodatkową poduszkę, która zapewni nam ochronę przed ewentualnym podrażnieniem ucha. Oprócz tego możemy też zainwestować w nowy materac, który ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu. W sklepie stacjonarnym Tarnów możemy znaleźć wiele modeli, które zagwarantują nam wysoki poziom wygody.
Wybór odpowiedniej metody to kluczowa kwestia, jeśli zdecydujemy się na przekłucie uszu. Weźmy pod uwagę zarówno nasz komfort, jak i bezpieczeństwo całego zabiegu. Chociaż przekłucie pistoletem może być szybsze i bardziej dostępne, to igła zapewni znacznie lepszą sterylność. Dzięki temu przekłucie zagoi się bez komplikacji i nie będziemy musieli obawiać się o wystąpienie infekcji.
Przeczytaj także: Sennik — Twoja mapa do odkrywania tajemnic snów