Nie ma wątpliwości, że dbanie o cerę jest bardzo istotne. Regularna pielęgnacja pozwala nam zatroszczyć się o jej kondycję i zmniejszyć ryzyko niedoskonałości. W przypadku cery naczynkowej proces ten jest szczególnie ważny. Ten typ skóry wymaga od nas troski i odpowiedniego podejścia. Sprawdź, jak prawidłowo pielęgnować cerę naczynkową!

Jak wygląda cera naczynkowa?

Cerę naczynkową możemy rozpoznać bardzo łatwo. Jej znakiem charakterystycznym są przede wszystkim popękane, widoczne naczynka, które znajdują się na powierzchni twarzy. Ze względu na płytkie unaczynienie naczynka prześwitują i można je łatwo zauważyć. Jeśli dochodzi do ich trwałego pęknięcia lub poszerzenia, objawiają się one jako tzw. pajączki na twarzy. Nierzadko towarzyszy im zaczerwienienie, a nawet rumień. Skóra jest bardzo wrażliwa, cienka i delikatna. Ma skłonność do przesuszenia. Mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak uczucie pieczenia czy świądu. Dochodzi również do powstania miejscowego stanu zapalnego. Zmiany widoczne są głównie na nosie i policzkach, ale mogą przejść również na czoło, brodę oraz dekolt. Najczęściej ten typ skóry posiadają osoby blade, o fototypie skóry I lub II. Cera naczynkowa jest bardziej podatna na uszkodzenia i podrażnienia. Wynika to z ze spłyconego naskórka oraz osłabionej bariery skórnej. Dlatego też ten typ skóry bardziej gwałtownie reaguje na zmianę czynników zewnętrznych, takich jak na przykład temperatura czy warunki atmosferyczne.

Z czego wynikają naczynka na twarzy?

Cera naczynkowa - jak ją pielęgnować?Nie można ukryć, że cera naczynkowa wymaga szczególnej troski. Znacznie łatwiej tu o różne uszkodzenia czy podrażnienia, należy zatem zachować ostrożność. Warto wiedzieć, że cera naczynkowa może wynikać z wielu różnych przyczyn. Nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę z tego, że jest to cecha dziedziczna. Jeśli ktoś w naszej rodzinie miał cerę naczynkową, szanse na to, że my ją odziedziczymy, są bardzo wysokie. Nierzadko też wpływ na ten typ skóry mają choroby. Widoczne naczynka mogą być objawem trądziku różowatego, egzemy czy atopowego zapalenia skóry. Dużą rolę odgrywa też nasza gospodarka hormonalna. Jeśli jej praca jest zaburzona, istnieje większe ryzyko, że na naszej twarzy pojawią się naczynka. Nie zapominajmy jednak o czynnikach zewnętrznych – one również mogą wyrządzić wiele złego. Promieniowanie UV, ekspozycja na zmienne temperatury czy silny wiatr też mogą przyczynić się do powstania naczynek. Oddziałuje na nie ponadto nasz styl życia. Okazuje się, że niezdrowe nawyki mogą być przyczyną powstania cery naczynkowej. Szczególnie niekorzystnie działa palenie papierosów i picie alkoholu. Warto ponadto unikać spożywania zbyt dużej ilości potraw zawierających ostre i silne przyprawy.

Co wzmaga powstawanie naczynek?

Wiemy już, co może być źródłem cery naczynkowej. Warto jednak pamiętać o tym, że u osób z tym typem skóry istnieje wiele innych czynników, które mogą spotęgować powstawanie naczynek. Nierzadko jest to bardzo irytujące – dbamy o cerę i staramy się ukryć zaczerwienienia, ale one i tak się pojawiają. Problem może wynikać z używania nieodpowiednich kosmetyków. Szczególnie szkodliwe będą te o silnym składzie, które mogłyby naruszyć delikatną skórę. Negatywne działanie mają również nieprzyjemne warunki atmosferyczne, takie jak niska temperatura, wiatr, suche powietrze oraz mróz. Osoby z cerą naczynkową powinny zrezygnować z robienia gorących kąpieli oraz chodzenia do sauny, ponieważ wtedy narażają się na zbyt wysoką temperaturę. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny też może być źródłem kłopotów z cerą. Pikantne przyprawy oraz produkty bogate w cukier również nie będą wskazane. Wynika to z tego, że wywołują skoki insuliny, co prowadzi do nasilenia procesu glikacji. Na jego skutek niszczone są włókna kolagenowe, które są odpowiedzialne za budowanie ścian naczyń krwionośnych.

Co ciekawe, cerze naczynkowej nie służy również silny stres. On też może doprowadzić do większej ilości naczynek. Należy zatem zadbać o relaks, dzięki któremu będziemy mogli zmniejszyć poziom odczuwanego przez nas stresu. Niestety, nie zawsze odprężenie się jest proste. Natłok bodźców sprawia, że ciężko nam się wyciszyć i po prostu wypocząć. Warto zacząć praktykować techniki takie jak medytacja, która pomaga pozbyć się niepotrzebnych myśli. Przydatny okaże się również komfortowy, solidny materac. Kiedy się na nim położymy, odpowiednio dopasowane podłoże snu sprawi, że od razu będziemy mogli się rozluźnić. Aby znaleźć model, który zadziała dla nas w taki sposób, udajmy się do sklepu stacjonarnego Tarnów. Jeśli tam nie znajdziemy idealnego produktu, możemy sprawdzić stronę internetową abcsnu.pl.

Jakie kosmetyki dla cery naczynkowej?

Widoczne naczynka nie prezentują się estetycznie, a do tego mogą wywoływać nieprzyjemne uczucie pieczenia czy świądu. Nie ma wątpliwości, że dla osób z tym typem cery jest to źródło dyskomfortu. Możemy na szczęście spróbować je ograniczyć, stosując kosmetyki przeznaczone dla cery naczynkowej. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby używane przez nas produkty były delikatne i miały łagodne działanie. Dobrze, aby miały one właściwości nawilżające, regenerujące, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Ważne, aby dodatkowo wzmacniały naczynia krwionośne. Świetnie sprawdzą się artykuły zawierające takie składniki jak rumianek, alantoinę, d-panthenol, dziką różę, wyciąg z kasztanowca oraz witaminy A, E i C. Unikajmy takich kosmetyków, które zawierają alkohol etylowy oraz mocne substancje zapachowy. Mogłyby one dodatkowo wysuszyć naszą skórę. Pamiętajmy też o ochronie przed słońcem – codzienne nakładanie kremu z filtrem powinno stać się naszym nawykiem.

Zabiegi dla cery naczynkowej

Nie tylko zdrowe nawyki czy odpowiednia pielęgnacja pomogą nam z widocznymi naczynkami. Możemy skorzystać z zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej, dzięki którym pozbędziemy się problemu. Zalecane są przede wszystkim takie metody jak mezoterapia igłowa, laseroterapia, peelingi medyczne oraz terapia światłem LED. Zadziałają one łagodząco i znacząco mniejszą widoczność pękniętych naczynek.

W porównaniu z innymi rodzajami cera naczynkowa jest szczególnie wrażliwa i delikatna. Wymaga odpowiedniego podejścia, dzięki któremu będziemy mogli zmniejszyć ryzyko pojawiania się nieestetycznych naczynek czy zaczerwienienia. Dobrze dobrane kosmetyki, zdrowy styl życia, unikanie szkodliwych czynników – to będzie niezbędne!

Przeczytaj także: Kołdra i jej rodzaje