Nasza świadomość, co do znaczenia snu oraz jego wpływu na życie codziennie ciągle rośnie. Dzięki temu możemy zadbać o własne zdrowie oraz samopoczucie, wybierając materac dostosowany do naszych potrzeb oraz oczekiwań. Do najczęstszych dylematów w tej kwestii należy wybór pomiędzy podłożem lateksowym a piankowym. Czym właściwie się różnią i które z nich wybrać, by być zadowolonym z zakupu? To w końcu niemała decyzja, która nie zdarza się na co dzień! Przygotowaliśmy praktyczne wskazówki dla osób, które wahają się pomiędzy tymi dwoma modelami w poniższym artykule.

Jak wybrać materac?

Warto zacząć od tego, jak właściwie podejść do zmiany materaca na lepszy. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Podstawowe dane to zdecydowanie wiek, waga i wzrost potencjalnego użytkownika podłoża do spania. Od nich zależy chociażby stopień twardości materaca – inny będzie potrzebny dla osoby, która waży 45 kg, a inny dla osoby o wadze 80 kg. Są to jednak jedynie wskazówki, którymi warto się kierować, jeśli nie mamy określonych preferencji. Często będzie tak, że to już nasz kolejny materac do spania i doskonale wiemy, czego nam potrzeba, aby nasz wypoczynek był komfortowy. Należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe dane, ale także preferencje użytkownika. Niezbędne jest uwzględnienie potrzeb, czyli wszelkie zalecenia lekarskie w szczególności w przypadku osób, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa.

Cechy materacy lateksowych

Który materac wybrać - piankowy czy lateksowy?Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów podłoży do spania. Jednymi z najczęściej wybieranych są materace lateksowe, które swoje zastosowanie znajdują między innymi w sypialniach osób borykających się z alergiami. Dlaczego? Otóż przede wszystkim ze względu na naturalny materiał, z jakiego są wykonane, a jest nim mleczko kauczukowe. Podczas zakupu warto jednak pamiętać o sprawdzeniu składu produktu – tylko wysoka zawartość mleczka sprawi, że nasz materac będzie inwestycją na kilka lat, która zachowa podstawowe właściwości. Wśród nich warto wymienić cechy antybakteryjne i antygrzybiczne. To właśnie te prozdrowotne walory pozwalają na wykorzystanie produktu w pokojach alergików. Co więcej, lateksowe materace do łóżka są odporne na zniekształcenia, dzięki czemu nie zajdzie konieczność wymiany przez kilka kolejnych lat od zakupu.

Cechy materacy piankowych

Równie uwielbianymi produktami przez użytkowników akcesoriów spania są materace piankowe. Przestrogą są jednak zbyt tanie podłoża wykonane z pianki poliuretanowej – ich zakup będzie wiązał się z względnie szybką wymianą na nowe, ponieważ zużywają się po niedługim czasie od rozpoczęcia użytkowania. Do najlepszych jakościowo produktów należą materace wysokoelastyczne i termoelastyczne. Oba modele cechują się wysoką elastycznością, dzięki czemu dopasowują się do kształtu ciała użytkownika, jednak to ten drugi rodzaj reaguje dodatkowo na temperaturę, dając wrażenie “otulania” produktem podczas snu.

Trudno odpowiedzieć na pytanie, który materac wybrać – piankowy czy lateksowy. Oba rodzaje mają swoje zalety oraz właściwości, którymi należy kierować się podczas zakupu. Warto pamiętać, że podłoża termoelastyczne będą zazwyczaj nieco bardziej miękkie od lateksowych.