Bycie rodzicem małego dziecka to niewątpliwie wyjątkowe doświadczenie, pełne radości, miłości i wyzwań. Jednak równocześnie może być to okres intensywnej troski i poświęceń, które czasami sprawiają, że ciężko jest znaleźć chwilę dla samego siebie. Czy to w ogóle możliwe? Choć wydaje się, że codzienne życie skupia się wokół potrzeb maluszka, istnieją strategie i podejścia, które pozwalają rodzicom na znalezienie cennego czasu na oddech, regenerację oraz spełnianie swoich potrzeb. Oto kilka rad, jak znaleźć czas dla siebie!

Planowanie z wyprzedzeniem

W świecie pełnym pieluszek, karmienia i usypiania maluszka, wydaje się niemal niemożliwe znalezienie chwili na oddech. Jednak świadome, a także strategiczne planowanie jest sprzymierzeńcem każdego rodzica. Pierwszym krokiem jest określenie konkretnych momentów w ciągu dnia, które mogą stanowić potencjalne „okna” czasowe. To mogą być chwile, gdy dziecko śpi, jest zaabsorbowane zabawą, czy też znajduje się pod opieką kogoś innego. Warto stworzyć swego rodzaju grafik, który uwzględnia rutynę dziecka, identyfikując okresy, które można przeznaczyć na indywidualne potrzeby rodzica. Jednak to nie wszystko! Planowanie z wyprzedzeniem obejmuje przemyślane decyzje dotyczące tego, w co zainwestujemy znaleziony czas – w końcu nie można go zmarnować! Chwila na relaks przy dobrej książce? Krótki spacer na świeżym powietrzu? A może czas na rozwijanie hobby? Kluczowe jest tutaj świadome przeznaczanie tego czasu na aktywności, które sprawią nam radość oraz pomogą w regeneracji sił.

Czas dla siebie - czy to jest możliwe przy małym dziecku?Współpraca z partnerem, rodziną oraz przyjaciółmi

Współpraca z partnerem, rodziną oraz przyjaciółmi stanowi ważny element w tworzeniu wolnej przestrzeni dla rodzica przy małym dziecku. Oznacza to, że będziemy w stanie znaleźć czas dla siebie i odpocząć. Aspekt ten nie tylko rozkłada obowiązki, ale również umożliwia tworzenie solidnej sieci wsparcia, która może znacząco wpłynąć na jakość życia rodziny. A od czego zacząć? Na pierwszym miejscu zawsze będzie współpraca z partnerem – w końcu druga osoba również jest zaangażowanym rodzicem. Kwestia ta dotyczy dzielenia się obowiązkami, a także wspieranie w codziennych wyzwaniach, jakie stawia rodzicielstwo. Razem można tworzyć plany czy rozkładać zadania, co będzie umożliwiać każdemu z nas znalezienie czasu dla siebie. Ważna jest otwarta komunikacja, abyśmy mieli świadomość swoich potrzeb i byli gotowi wspierać się nawzajem. Na drugim miejscu jest rodzina oraz przyjaciele, którzy również mogą stanowić wsparcie. Korzystając z ich pomocy, możemy znaleźć czas dla siebie. Co więcej, mamy świadomość, że dziecko jest w dobrych rękach! Pamiętajmy zatem, że współpraca z najbliższymi ludźmi nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie, ale również pomaga budować silne więzi rodzinne.

Wykorzystanie krótkich okazji

Wykorzystanie krótkich okazji przy małym dziecku staje się niezwykle cenną umiejętnością, która pozwala nam zadbać o siebie lub po prostu odpocząć. Jednak, co to oznacza? Przede wszystkim jako rodzice musimy zdawać sobie sprawę z jednego – przy małym dziecku każda chwila jest cenna, jednak jeśli tylko mamy okazję na znalezienie czasu dla siebie, należy ją jak najlepiej wykorzystać. Te krótkie interwały czasowe mogą pojawiać się, gdy maluch zaabsorbowany jest zabawą, skupiony na swoich zabiegach czy nawet w trakcie krótkiego drzemki. Zamiast pozostawiać te chwile przypadkowi, warto świadomie planować, co z nimi zrobić. Krótka medytacja, kilka stron ulubionej książki, czy szybki spacer na świeżym powietrzu to tylko kilka pomysłów na skuteczne wykorzystanie tych drobnych fragmentów czasu. Tak naprawdę najważniejszym elementem jest tutaj elastyczność i gotowość do natychmiastowego przełączenia się między różnymi zadaniami.

Zatrudnienie dodatkowej pomocy

Wielu rodziców chce samemu wychowywać swoje dziecko i często odmawia pomocy. Jednak są chwile, kiedy naprawdę warto zatrudnić dodatkową osobę do opieki – zwłaszcza gdy rodzina lub przyjaciele nie mogą tego zrobić. Korzystanie ze wsparcia z zewnątrz może przyczynić się nie tylko do poprawy samopoczucia, ale także do zrównoważenia codziennego życia. Jednym z rozwiązań jest zatrudnienie opiekunki do dziecka lub niani, która może pomóc w codziennej opiece nad maluchem. Dzięki temu zyskujemy kilka godzin wolnego czasu. Możemy je przeznaczyć na indywidualne potrzeby, odpoczynek w komfortowym łóżku, w skład którego wchodzi materac sprężynowy 120×200 cm czy po prostu realizację zaległych spraw. Pamiętajmy jednak, że decyzja o zatrudnieniu dodatkowej pomocy wymaga zaufania i komunikacji, zarówno między partnerami, jak i z osobą, która będzie świadczyć wsparcie. Jednakże zainwestowanie w zewnętrzne wsparcie może przynieść wielorakie korzyści, wspierając nie tylko rodziców, ale także przyczyniając się do zdrowego i zrównoważonego rozwoju dziecka!

Samodzielna zabawa dziecka

Każdy sposób na znalezienie czasu dla siebie przy dziecku jest dobry. Jednak z ciekawą, a zarazem pozwalającą na rozwój maluszka opcją jest korzystanie z samodzielnej zabawy. Dlaczego? Dzieci mają naturalną zdolność do kreatywnej zabawy i odkrywania świata wokół siebie. Wprowadzając odpowiednie zabawki, gry czy pomysły, rodzice mogą stymulować ciekawość malucha oraz zachęcać go do samodzielnych aktywności. Klocki, malowanie lub zabawy plasteliną – to tylko niektóre propozycje, które mogą przynieść radość dziecku, jednocześnie dając nam kilka chwil na własne sprawy. Jednak nie zapominajmy tutaj o budowaniu bezpiecznego środowiska! Element ten staje się nieocenionym narzędziem dla rodziców, którzy pragną znaleźć chwilę oddechu. Dając maluchowi przestrzeń do eksploracji i odkrywania, możemy spokojnie zająć się sobą. Oznacza to zrelaksowanie się na łóżku z partnerem czy szybką drzemkę na komfortowym podłożu do spania, jakim jest materac Tarnów. Tak naprawdę czas ten możemy spożytkować na wiele różnych sposobów, jednak pamiętajmy, aby mimo wszystko mieć oko na malucha! W końcu nigdy nie wiadomo, czy wymyślona przez nas atrakcja szybko mu się nie znudzi. Zadbajmy zatem o to, aby mieć kilka ciekawych opcji w zanadrzu, bo gdy jedna nie przyniesie pożądanego rezultatu, to może inna go zainteresuje.

Po narodzinach dziecka wielu z nas rezygnuje ze swojego czasu wolnego czy zainteresowań na rzecz maluszka. Jednak warto pamiętać, że dbanie o siebie to nie tylko przywilej, lecz konieczność. Korzystając z dostępnych wsparć, dzieląc obowiązki, delegując zadania oraz czerpiąc korzyści z krótkich chwil spokoju, rodzice mogą odbudować energię i zatroszczyć się o własne potrzeby.

Przeczytaj także: Podział ze względu na konstrukcję i surowce