Aktywność fizyczna to podstawa zdrowego stylu życia. Jest ona niezbędna do zachowania dobrej kondycji i sprawności. Nie można ukryć, że istnieje bardzo dużo dyscyplin, dzięki którym możemy uzyskać ten efekt. Jeśli na przykład szczególnie przepadamy za wodą, w tym wypadku sporty wodne okażą się strzałem w dziesiątkę!

Jakie to sporty wodne?

Sporty wodne to wszelkie dyscypliny, które praktykuje się w otwartych akwenach lub zamkniętych basenach. Nierzadko wymagają specjalistycznego sprzętu, który umożliwia ich wykonywanie. Sporty wodne charakteryzują się tym, że zdecydowaną większość z nich trenuje się przede wszystkim w sezonie letnim lub podczas wczesnej jesieni, kiedy jeszcze pogoda jest sprzyjająca. Często niezbędna jest tu umiejętność pływania, tak abyśmy mogli czuć się w wodzie bezpiecznie.

Dlaczego warto uprawiać sporty wodne?

Dlaczego warto uprawiać sporty wodne?Bez wątpienia każda aktywność fizyczna wiąże się z różnymi korzyściami. Można zaryzykować stwierdzenie, że w przypadku sportów wodnych są one jeszcze spotęgowane! Łączymy tu bowiem zalety ruchu z właściwościami przebywania w wodzie. Praktykując dyscypliny z tej dziedziny, możemy znacząco poprawić swoją kondycję oraz sprawność. Co więcej, dzięki temu też podniesiemy nasz poziom odporności, wzmocnimy mięśnie, a także zwiększymy swoją elastyczność. Skutecznie dotlenimy nasz organizm, a do tego możemy sprawić, że nasza skóra stanie się bardziej jędrna. Ciśnienie hydrostatyczne obecne w wodzie powoduje, że mięśnie mogą się zrelaksować. Ćwiczenie w wodzie wpłynie pozytywnie przede wszystkim na nasz kręgosłup – skutecznie go odciąży. Dzięki temu minimalizuje ból, dyskomfort oraz napięcie. Może nawet sprawdzić się w przypadku skrzywień czy innych schorzeń kręgosłupa. Pomoże utrzymać prawidłową postawę. Warto też zwrócić uwagę na to, że sporty wodne, jako aktywność fizyczna, przyczyniają się do zwiększonej produkcji endorfin i serotoniny w organizmie. W ten sposób po treningu możemy zauważyć, że nasze samopoczucie się poprawiło, a poziom odczuwanego przez nas stresu się zmniejszył bądź zniknął całkowicie. Nasze zdrowie psychiczne z racji tego zdecydowanie się polepszy.

Pływanie

Pływanie to najbardziej powszechny sport wodny. Jego popularność wynika z tego, że ma niezwykle korzystne działanie. Podczas pływania możemy w największym stopniu pozytywnie zadziałać na nasz kręgosłup. Oprócz tego dyscyplina ta pomoże wysmuklić naszą sylwetkę, zwiększyć zwinność i elastyczność, a także poprawić pracę układu oddechowego. Pływanie możemy praktykować przez cały rok, korzystając z różnych basenów. Potrzebny będzie nam jedynie strój kąpielowy, okulary pływackie oraz w przypadku niektórych pływalni czepek. Pływanie to dyscyplina, który warto praktykować od najmłodszych lat. Dzięki tej umiejętności będziemy mogli bowiem skorzystać z innych sportów wodnych, a także czuć się pewnie w wodzie.

Kajakarstwo

Kajakarstwo to opcja dla tych, którzy nie boją się wysiłku. Sport ten pomaga wzmocnić mięśnie ramion oraz brzucha. Używa się tu wioseł, za pomocą których można odepchnąć kajak i posunąć się do przodu. Kajakarstwo można praktykować przy zbiornikach wodnych lub na specjalnych szlakach kajakarskich. Znaczną zaletą kajakarstwa jest fakt, że możemy ćwiczyć go większą grupą, składająca się maksymalnie z 4 osób. Dzięki temu może to być nie tylko pomysł na trening, ale też sposób na wspólne spędzenie czasu! Dyscyplina ta cieszy się popularnością szczególnie w okresie letnim. Jest to dobre rozwiązanie zarówno dla tych, którzy chcą wzmocnić mięśnie, jak i dla początkujących, którym zależy po prostu na spróbowaniu czegoś nowego.

Surfing

Jeśli chcemy spróbować bardziej ekscytującego sportu wodnego, postawmy na surfing! Używa się tutaj specjalnie wyprofilowanej deski, którą jeździ się po wodzie, wykorzystując fale. Dyscyplina ta jest najbardziej powszechna w pobliżu oceanu, gdzie fale są najefektywniejsze. Najpierw trzeba położyć się na desce i w taki sposób wpłynąć na wodę. Dopiero gdy uda się złapać falę, surfer podnosi się i ją ujeżdża. Niezbędne jest tu dobre poczucie równowagi, a także zwinność, wytrzymałość i gibkość. Co istotne, ćwicząc surfing, angażujemy wiele różnych grup mięśni. Dzięki temu osoby praktykujące tę dyscyplinę mogą pochwalić się smukłą, wyrzeźbioną sylwetką.

Dla kogo sporty wodne?

Z praktykowania sportów wodnych najbardziej będą cieszyć się ci, którzy szczególnie przepadają za przebywaniem w wodzie. Nie można ukryć, że woda ma na nas korzystne działanie. Sporty wodne sprawdzą się wtedy, kiedy będziemy chcieli spróbować czegoś nowego. Może się okazać, że trening na siłowni czy w domu nas już znudził. Wówczas koniecznie powinniśmy skorzystać z możliwości, jakie dają sporty wodne. Jeśli szukamy adrenaliny i ekscytacji, w tym momencie postawmy na ekstremalne sporty wodne, takie jak kitsurfing, flyboarding czy wakeboarding. Warto zwrócić uwagę na to, że woda wpływa pozytywnie na stan kręgosłupa. Gdy cierpimy na ból pleców albo na różne inne schorzenia związane z tą częścią ciała, aktywność fizyczna w wodzie będzie jak najbardziej wskazana. Wtedy bowiem nasz kręgosłup zostaje odciążony i mięśnie wokół niego mogą się w końcu rozluźnić. To przyniesie niewyobrażalną ulgę dla tych, którzy na co dzień zmagają się z silnym napięciem. Woda pomoże im się odprężyć i zrelaksować. Może nawet zapobiec rozwoju wad postawy. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku problemów z kręgosłupem należy zadbać też o inne kwestie. Kluczowe znaczenie ma bowiem podłoże snu, na jakim śpimy. Ono w największym stopniu oddziałuje na dyskomfort związany z kręgosłupem. Warto zatem zaopatrzyć się w taki materac piankowy 180×200 cm, który zapewni prawidłowe podparcie dla naszego ciała. Gdzie taki znaleźć? Sprawdźmy w sklepie stacjonarnym Tarnów!

Sporty wodne to idealne połączenie wysiłku fizycznego z dobrą zabawą. Woda daje mnóstwo nowych możliwości, dzięki którym możemy sprawdzić swoją sprawność. Kajakarstwo, pływanie, surfing, aqua aerobik… Jest naprawdę wiele opcji, z których możemy skorzystać!

Przeczytaj także: Kołdra i jej rodzaje