Picie wody to podstawowa potrzeba każdego człowieka. Mimo tego wiele osób zaniedbuje ten aspekt funkcjonowania i nie docenia tego, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego potrzebujesz przepisowych 1,5-2 litrów wody dziennie, jesteś w dobrym miejscu! Przedstawiamy najważniejsze fakty o wpływie spożycia wody na zdrowie ludzkiego organizmu.

Jaką rolę w organizmie pełni woda?

Woda odgrywa kluczową rolę i jest niezbędna do wielu procesów życiowych. Jedną z jej głównych funkcji jest transportowanie rozmaitych substancji – w tym m.in. krwi i limfy. Niedobór wody utrudnia przemieszczanie się w ciele substancji odżywczych, tlenu i innych związków, które są potrzebne m.in. do usuwania z organizmu produktów przemiany materii.

Woda jest potrzebna również dla utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej. Dzięki niej w ciele utrzymuje się odpowiednie stężenie sodu, potasu i inny związków, bez których narządy nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Woda reguluje też temperaturę ciała i zapobiega przegrzewaniu się ciała – ma to znaczenie w szczególności podczas uprawiania aktywności fizyczne oraz wówczas, gdy na dworze jest wysoka temperatura.

Woda stanowi główny składnik komórek, jest rozpuszczalnikiem dla różnych substancji chemicznych, a także uczestniczy w procesach metabolicznych – np. w trawieniu i syntezie białek. Dzięki niej skóra, błony śluzowe i inne tkanki pozostają nawilżone, a w ciele mogą prawidłowo funkcjonować poszczególne układy i narządy.

Odwodnienie – objawy

Czym tak właściwie jest odwodnienie? Można określić je jako stan, w którym organizm traci więcej wody, niż jej przyjmuje. Po czym można poznać, że ciało potrzebuje więcej wody?

  • Nawodnienie i zdrowie - picie wody ma znaczenieZmęczenie i osłabienie – brak optymalnego nawodnienia często prowadzi do poczucia zmęczenia, nadmiernego osłabienia, a także znacznego spadku poziomu energii.
  • Suchość w ustach i gardle – to pierwszy sygnał sugerujący, że organizm otrzymuje zbyt mało płynów w ciągu doby.
  • Niewielka ilość moczu – odwodnienie wiąże się ze znacznym zmniejszeniem ilość wydalanego moczu. Czasem jego kolor może przybrać barwę ciemnożółtą.
  • Ból głowy – odwodnienie często prowadzi do zawrotów głowy, bólu, a czasem jest czynnikiem wyzwalającym migrenę.
  • Zmniejszona elastyczność skóry – kiedy po lekkim ucisku skóra nie wraca do poprzedniej pozycji – oznacza to, że koniecznie musisz się napić! Najłatwiej sprawdzić to na brzuchu lub na grzbiecie dłoni.
  • Zaburzenia równowagi elektrolitowej – nadmierna utrata wody często wiąże się z niedoborem potasu, sodu czy magnezu. Główne objawy takiego stanu rzeczy to skurcze mięśni, nudności, a czasem także nieregularne bicie serca.

Ile należy pić?

Zdrowa osoba dorosła potrzebuje od 2 do 2,5 l wody na dobę. Jest to przeciętne zapotrzebowanie, które u poszczególnych jednostek może odbiegać od normy. Warto pamiętać, że wskazana ilość płynów nie powinna pochodzić jedynie z wody pitnej. Uwzględnić należy również wodę występującą w pokarmach oraz wodę metaboliczną, powstającą podczas przemian metabolicznych: białek, węglowodanów oraz tłuszczów.

Każdy z nas traci średnio od 2,5 do 3 litrów wody dziennie. Dzieje się to podczas pracy nerek, płuc i innych narządów, a także podczas pocenia się. Ile należy pić, aby nie dopuścić do nadmiernego obniżenia się poziomu wody w organizmie?

  • Nie czekaj, aż poczujesz pragnienie. Jest to uczucie opóźnione w stosunku do pojawienia się zapotrzebowania organizmu na wodę.
  • Pij często, ale niewiele. Wówczas organizm najlepiej przyswaja płyny i efektywnie je wykorzystuje. W ten sposób zdecydowanie łatwiej można wyrobić sobie nawyk regularnego picia.
  • Unikaj nadmiaru soków, kawy i herbaty. Najlepsza jest zwykły, niegazowana woda. Jeśli nie przepadasz za jej smakiem – dodaj do niej owoce.
  • Minimalna ilość wody, którą należy przyswoić to 1,5 litra. Jednak wiele sytuacji sprawia, że konieczne jest przyjęcie większej ilości płynów. Ma to m.in. wówczas, gdy dzień jest wyjątkowo upalny i ciepłym, a także gdy wydalanie jest zwiększone ze względu na intensywny wysiłek fizyczny.

Nawodnienie i zdrowe nawyki

Regularne picie wody powinno stać się nieodłączną częścią Twojej codziennej rutyny. Aby zadbać zarówno o swoje zdrowie, jak i dobro planety, rozważ zakup dzbanka filtrującego lub wielorazowej butelki na wodę, którą zabierzesz ze sobą do pracy. Są to produkty, które znajdziesz praktycznie w każdym mieście, takim jak Tarnów. Jeśli często popadasz w wir pracy i obowiązków i po prostu zapominasz o piciu wody, możesz pobrać specjalną aplikację, która będzie Ci o tym regularnie przypominać.

Należy jednak mieć na uwadze to, że nawet idealna podaż wody sama w sobie nie stanowi gwarancji dobrego samopoczucia. Równie ważne jest dbanie o ciało na innych płaszczyznach życia. Aktywność fizyczna i zdrowa dieta to absolutna podstawa. A czego jeszcze nie można pominąć? Niezwykle ważnym aspektem życia każdego z nas jest sen! Różne rodzaje łóżek kontynentalnych, ergonomicznych poduszek i wygodnych materaców, są ogólnodostępne, a wyposażona w nie sypialnia stanowi niezastąpione miejsce relaksu i regeneracji. Tylko wówczas, gdy Twoje ciało otrzyma wszystkie potrzebne substancje odżywcze, odpowiednią ilość wody, snu i ruchu, będziesz czuć się dobrze i cieszyć się pełnią energii.

Pamiętaj o tym, aby na co dzień dbać o swoje zdrowie. Nie zapominaj o tym, jak ważna jest woda. Regularne picie to jeden z podstawowych filarów składających się na zdrowy styl życia. Jest to kwestia o takiej samej wadze, jak zdrowa dieta, aktywność fizyczna i sen.