Pieczywo to podstawa naszego żywienia. Niezwykle chętnie sięgamy po nie podczas śniadania czy kolacji. Możemy się zastanawiać, które z dostępnych rodzajów pieczywa będą nie tylko smaczne, ale też dobre dla naszego zdrowia. Sprawdź, dlaczego ciemne pieczywo jest lepsze niż jasne!

Ciemne pieczywo – czym się wyróżnia?

Ciemne pieczywo to produkt, który bardzo często jest zalecany w przypadku różnych diet. Nie powinniśmy się dziwić – ciemne pieczywo posiada wiele wartości odżywczych. Jeśli jest przygotowane na zakwasie, wówczas zyskuje cenne dla naszego układu pokarmowego bakterie kwasu mlekowego. Oprócz tego zawiera dużą ilość błonnika, który również sprzyja procesowi trawienia. Niweluje nieprzyjemności związane z żołądkiem czy jelitami, a do tego zapewnia uczucie sytości na długo, czemu sprzyja też niski indeks glikemiczny. Ciemne pieczywo zawiera również rzeszę innych składników odżywczych, przede wszystkim witamin z grupy B. Warto wiedzieć, że produkuje się je z części pszenicy takich jak bielmo, otręby oraz zarodek. Z tego powodu właśnie wyróżnia się ono ciemnym, brązowym kolorem. Co więcej, wykorzystanie otrębów sprawia, że chleb nie jest przesadnie miękki. Należy wspomnieć, że w przypadku ciemnego pieczywa mąka i części pszenicy są przetwarzane w taki sposób, aby zachować jak najwyższą wartość odżywczą. Ciemne pieczywo nazywane jest ponadto pełnoziarnistym oraz razowym. Aby mieć pewność, że wybieramy taki chleb, dokładnie sprawdźmy etykietę. Może się bowiem okazać, że to tak naprawdę biały chleb zabarwiony na brązowo za sprawą słodu lub cykorii.

Białe pieczywo – czym się wyróżnia?

Dlaczego ciemne pieczywo jest lepsze niż jasne?Białe pieczywo to jedna z najpopularniejszych opcji na śniadanie. Jest bardzo łatwo dostępne, a do tego oferuje bardzo wiele różnych rodzajów pieczywa. To między innymi z tego powodu cieszy się tak dużą popularnością. Co sprawia, że jasne pieczywo ma charakterystyczny, biały kolor? Wynika to z wykorzystania bielma ziaren pszenicy podczas produkcji. Mąka pszenna, jaką się w tym przypadku stosuje, jest w stu procentach przetworzona. Oznacza to, że usunięte są z niej pozostałe części pszenicy, czyli otręby oraz zarodki. To powoduje, że pieczywo ma mniejszą wartość odżywczą. W ten sposób traci bowiem wiele cennych składników, które są korzystne dla naszego organizmu. Co ciekawe, w niektórych piekarniach witaminy czy minerały są osobno dodawane, aby zwiększyć wartość pieczywa. Nie jest to jednak bardzo powszechna praktyka. Białe pieczywo wyróżnia się tym, że jest lepiej trawione niż ciemny chleb. Z drugiej strony, posiada znacznie mniejszą ilość błonnika, co może przyczynić się do powstania kłopotów z układem trawienia. Mogliśmy nie zdawać sobie sprawy, że do przygotowania białego pieczywa wykorzystywana jest mąka z pszenicy rafinowanej. To powoduje, że produkt cechuje się bardziej wyrazistym, przyjemnym smakiem. Wpływa to też na jego formę: zdecydowanie lepiej się formuje. Obecny w jasnym pieczywie gluten powoduje, że bochenek staje się bardziej elastyczny, co też sprzyja wrażeniu puszystości i pulchności. Nie można zatem ukryć, że białe pieczywo prezentuje się niezwykle kusząco.

Białe czy ciemne pieczywo – które wybrać?

Kiedy idziemy do sklepu, mamy szeroki wybór zarówno jeśli chodzi o jasne, jak i ciemne pieczywo. Bochenki, bułki… Opcji jest bardzo dużo. Jaki wybór będzie najlepszy? Oba produkty dostarczą nam niezbędną ilość białka i węglowodanów. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby zapewnić naszemu organizmowi więcej składników odżywczych, które pozytywnie wpłyną na jego działanie, wówczas postawmy na ciemny chleb. Z racji tego, że posiada znaczny poziom błonnika, zadziała korzystnie na nasz układ pokarmowy, a do tego zapewni uczucie sytości na długo i zapobiegnie nadmiernemu apetytowi. Co ciekawe, okazuje się, że ciemne pieczywo wyróżnia się mniejszą liczbą kalorii niż białe. Zdecydowanie warto wprowadzić je do swojej diety.

Kto powinien jeść ciemne pieczywo?

Z jedzenia ciemnego pieczywa skorzystają wszyscy, ale są grupy, dla których ten produkt szczególnie się sprawdzi. Mowa przede wszystkim o tych, którzy są na diecie i pragną zrzucić niepotrzebne kilogramy. Kromka ciemnego chleba zapewni im uczucie sytości na długo, sprawiając, że nie będą podjadać w międzyczasie. Nie musimy się też obawiać, że pieczywo okaże się zbyt kaloryczne. Ciemne pieczywo do swojej diety powinny włączyć też osoby, które zmagają się z cukrzycą typu 2. Posiada ono bowiem niski indeks glikemiczny, dzięki czemu przyczyni się do obniżenia poziomu cukru w organizmie. Dobrze, aby ciemny chleb był wybierany również przez tych, którzy mają wysoki cholesterol. Zawiera on włókna, które pomagają walczyć z jego nadmiarem. Oprócz tego ciemne pieczywo sprawdzi się u wszystkich tych, którzy pragną zdrowiej się odżywiać. Może być to jeden z pierwszych kroków do opracowania zdrowej, zróżnicowanej diety.

Jakie jeszcze zmiany wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie?

Z pewnością zgodzimy się ze stwierdzeniem, że sposób, w jaki się odżywiamy, znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Zdrowa, zróżnicowana dieta może przynieść nam wiele dobrego: dostarczy niezbędne składniki odżywcze i uzupełni niedobory witamin czy minerałów, a do tego zapewni nam dawkę energii. Z tego względu warto wprowadzać zdrowe zmiany w naszym jadłospisie. Zamienienie jasnego pieczywa na ciemne do jeden z kroków, dzięki któremu możemy lepiej o siebie zadbać. Co jeszcze możemy zrobić, aby na co dzień cieszyć dobrym samopoczuciem? Sferą, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę, jest nasz wypoczynek. Pamiętajmy, że sen jest jednym z kluczowych elementów, od których zależy nasze codzienne funkcjonowanie. Jeśli chcemy upewnić się, że zagwarantujemy sobie spokojny i jakościowy sen, powinniśmy przyjrzeć się wybieranym przez nas artykułom sypialnianym. Ważne, aby były to jakościowe rzeczy, które zapewnią nam najwyższy poziom komfortu i wygody. Najważniejszym elementem będzie oczywiście materac, od którego bezpośrednio zależy to, czy się wyśpimy, czy też nie. Aby odnaleźć taki model, który pozwoli nam wypocząć jak najlepiej, udajmy się do sklepu stacjonarnego z materacami Tarnów. Znajdziemy tam różne modele, od materacy sprężynowych, piankowych czy hybrydowych po nawet takie modele, które są dedykowane niemowlakom.

Codzienne wybory odgrywają znaczącą rolę w naszym życiu. Zacznijmy zwracać uwagę na to, co jemy, a będziemy mogli cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Już nawet tak proste wybory jak zamiana jasnego pieczywa na ciemne może być znaczącym krokiem ku zdrowemu stylu życia!