Kot to wymagający mieszkaniec domu. Aby czworonożny członek rodziny czuł się dobrze, niezbędne jest przystosowanie wnętrza do jego potrzeb. Jednocześnie aranżacja pomieszczeń powinna umożliwiać łatwe, szybkie i systematyczne dbanie o czystość. Jak sprzątać w kocim domu?
Jak powinien wyglądać koci dom?
Aby dom, w którym mieszka kot, był wygodny zarówno dla pupila jak i dla jego właścicieli, konieczne jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni. Zwierzę potrzebuje miejsc do zaspokojenia swoich wszystkich fizjologicznych potrzeb. Z kolei jednym z głównych wymagań mieszkańców jest czystość i schludność pomieszczeń. Warto mieć świadomość, że każdy zwierzak w domu wymaga częstszego i dokładniejszego sprzątania — nie inaczej jest z kotem! Na szczęście przy zastosowaniu kilku podstawowych zasad można stworzyć perfekcyjne warunki do życia wszystkich domowników — również tych czworonożnych.
Nauka czystości — gdzie umieścić kuwetę?
Pierwsza kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, dotyczy kuwety. Na rynku dostępne są różne modele, które różnią się funkcjonalnością i designem. Dzięki temu można wybrać egzemplarz, który idealnie dopasuje się do wyposażenia mieszkania. Dostępne są nawet modele z drzwiczkami, które zapobiegają wysypywaniu się żwirku! Aby kot chętnie załatwiał swoje potrzeby w wyznaczonym miejscu, powinna cały czas panować tam czystość — jeśli kuweta będzie brudna, zwierzak najprawdopodobniej wybierze alternatywną opcję — dywan lub donicę z ulubionym kwiatem. Aby uniknąć nadmiernego bałaganu wokół kuwety, trzeba koniecznie wybrać dobry żwirek. Powinien się zbrylać pod wpływem wilgoci. Duże znaczenie ma też lokalizacja kuwety — powinna znajdować się w spokojnym miejscu i nie może być umieszczona w bezpośrednim sąsiedztwie misek z jedzeniem i wodą.
Regularna pielęgnacja
W życiu kota i jego rodziny duże znaczenie odgrywa pielęgnacja. Jest szczególnie istotna gdy kot jest długowłosy! Regularne wyczesywanie, stosowanie suplementów wzmacniających sierść oraz psikanie sierści odżywkami znacznie zmniejsza ilość wypadającego włosia. Jest to szczególnie istotne dla osób, które śpią ze swoim kotem w łóżku. Warto też wybrać akcesoria sypialniane, które można bezpiecznie prać — jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź stronę https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/176_wypelnienie-poduszki-a-pranie. Jeśli kot nie będzie czesany, w okresach linienia sierść znajdzie się praktycznie wszędzie! A wyjście z domu w czarnych ubraniach najprawdopodobniej stanie się niemożliwe. Kot niewychodzący na zewnątrz powinien mieć też regularnie obcinane pazurki. Dzięki temu znacznie zmniejszy się ryzyko niszczenia mebli, co mogłoby być niezwykle przykre i uciążliwe dla właścicieli zwierzaka.
Zakup niezbędnych środków czystości
Aby sprzątanie w domu, w którym mieszka kot było efektywne, koniecznie należy wyposażyć się w niezbędne środki czystości. Przede wszystkim, przydatny będzie spray usuwający zapach moczu oraz środek do prania dywanów. Nie ma co się oszukiwać — na etapie nauki czystości żaden kot nie załatwia swoich potrzeb jedynie w kuwecie. Również niekastrowane samce i koci seniorzy chorujący na nerki mogą mieć problem z oddawaniem moczu jedynie w wyznaczonym miejscu. Warto wyposażyć się też w specjalne kulki do pralki, które zbierają włosie z ubrań — w tym samym celu przyda się rolka do używania na sucho. Bardzo ważne jest regularne pranie wszystkich elementów wyposażenia, które znajdują się w łóżku. Pokrowiec z materaca — taki jak ten, który posiadają produkty na stronie https://sennamaterace.pl/112-materace-180×200 – poduszki i pościele powinny regularnie lądować w pralce w celu odświeżenia, usunięcia bakterii i kociego zapachu.
Sprzątanie w kocim domu może okazać się zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze z wykorzystaniem specjalnych odkurzaczy dla właścicieli zwierząt. Posiadają one często specjalne obrotowe szczotki, dzięki którym mogą zbierać sierść szybciej i bardziej efektywnie niż standardowe urządzenia.
Akcesoria dla warto w nie inwestować?
Aby zwiększyć poziom higieny i czystości warto kupić akcesoria dla kotów. Mogą one znacznie pomóc w ograniczeniu powstającego bałaganu. Umieszczenie w pokojach specjalnych drapaków i puszystych legowisk z pewnością zachęci kota do korzystania z nich. Tym samym — będzie spędzał mniej czasu na meblach. Warto mieć też na uwadze to, że jedną z ważnych, naturalnych kocich potrzeb jest drapanie. Jeśli nie wyznaczymy zwierzakowi miejsca, w którym może robić to bez ograniczeń, najprawdopodobniej sam wybierze sobie mebel według własnego uznania. A każdy wie, jak duże zniszczenia mogą wywołać pazury pupila. Dodatkowo warto kupić podkładkę pod kocie miseczki. Dzięki temu zdecydowanie prostsze będzie utrzymanie higieny w kuchni. Przyda się również pudło na suchą ona dość intensywny zapach. Osoby wrażliwe na zapach powinny podawać kotu saszetki i od razu po ich zjedzeniu, myć miseczkę zwierzaka.
Dom, w którym mieszka kot, a rośliny ozdobne
W domu, w którym mieszka kot należy z ostrożnością podchodzić do kupowania roślin. Powinny one znaleźć się w miejscu, w którym zwierzak nie będzie miał do nich dostępu. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, wiele kwiatów doniczkowych jest trujących dla kotów. Dodatkowo zwierzak bardzo łatwo może stracić lub przewrócić doniczkę, która się rozbije i stworzy dużą ilość bałaganu. Jakich gatunków roślin należy unikać w szczególności? Najpopularniejsze i najbardziej trujące są draceny, fikusy, gwiazdy betlejemskie i rododendrony. Lista jest jednak o wiele dłuższa i należy się z nią dokładnie zapoznać przed kupnem kwiatów do mieszkania.
Kot jest dla wielu osób ważnym członkiem rodziny. Przed zaproszeniem zwierzaka pod swój dach należy mieć świadomość tego, że życie z kotem wiąże się z koniecznością częstszego sprzątania. Jednak po wprowadzeniu kilku modyfikacji do codziennej rutyny i do wystroju mieszkania, można żyć z kotem w czystości, bez bałaganu.