Dieta potrafi być męcząca, zwłaszcza ta restrykcyjna, w której rezygnujemy z wszelkich przyjemności i trzymamy się ustalonego planu żywieniowego. Dlatego też większość z nas poddaje się już po kilku dniach. Niektórzy natomiast co jakiś czas pozwalają sobie na tzw. cheat meal. Czym on jest i jak wpływa na dietę? Tego dowiesz się w tym artykule!

Co to jest cheat meal?

Cheat meal z angielskiego oznacza „oszukany posiłek”, czyli taki będący wbrew wszelkim zasadom zdrowego odżywiania. Najczęściej jest to wysokokaloryczne, śmieciowe jedzenie o nie najlepszym składzie, które nie wpisuje się w zasady diety. Celem stosowania cheat meal jest chwilowe wyrwanie się z rygorów zdrowego odżywiania — decydując się na tego typu posiłek, gwarantujemy sobie lepsze samopoczucie. Krótko mówiąc, pozwalamy sobie na zjedzenie ulubionego, nie do końca zdrowego jedzenia, które nie znajduje się w naszej diecie. Może to być cokolwiek, czego spożywanie sprawia nam przyjemność, np. fast food lub słodka czy słona przekąska. Często mówi się także o „cheat day” – w tym przypadku odstępstwo od zasad diety trwa cały dzień. Czy takie rozwiązania są jednak dla nas dobre? Jakie wady i zalety posiada cheat meal?

Cheat meal pod kontrolą

Czym jest cheat meal i jak wpływa na dietęZ założenia każdy cheat meal powinien być zaplanowany. Wszyscy jednak wiemy, jak to wygląda w rzeczywistości. Każdy po jakimś czasie ulega pokusie złamania zasad diety. Jeśli spontanicznie decydujemy się na cheat meal i stosujemy go z poczuciem winy, występuje duże prawdopodobieństwo, że jedno wykroczenie doprowadzi do jego większej ilości, co może całkowicie zniweczyć efekty pracy. Pozwalając sobie na pewno odstępstwo, możemy ponownie czerpać radość z jedzenia, dlatego też szybko nabieramy ochoty na kolejne oszustwa. Niebezpieczne jest to w szczególności, gdy nasza dieta nie trwa jeszcze zbyt długo, a nam trudno zauważyć jakiekolwiek rezultaty. Wtenczas stwierdzamy, że zdrowe odżywianie nie ma najmniejszego sensu i nie zaszkodzi spożyć kolejnego cheat mealu. Jednakże w tym przypadku to pojęcie definiowane jest całkowicie błędnie. Cheat meal powinien być kontrolowany, ponieważ właśnie po to go wymyślono. Oczywiście jest to oszustwo, ale w dozwolonych granicach — możesz zdecydować się na nieco mniej zdrowy posiłek, ale wciąż pozostawać na diecie i cieszyć się zdrowiem. Cheat meal jest więc idealnym rozwiązaniem w przypadku spotkań towarzyskich, kiedy trudno odmówić propozycji na wyjście do knajpy.

Cheat meal a korzyści dla organizmu

Cheat meal jest oczywiście doskonałym sposobem na chwilowe wyrwanie się z zasad diety, ale kto by pomyślał, że może on mieć jakiekolwiek korzyści dla naszego organizmu. Okazuje się jednak, iż posiada on kilka zalet! Jeżeli cheat meal jest zaplanowany oraz odpowiednio przeprowadzony, może on poprawiać nie tylko nasze samopoczucie, ale również regulować apetyt. Przede wszystkim cheat meal podnosi poziom leptyny, czyli hormonu sytości, który reguluje właśnie apetyt. Jeśli celem naszej diety jest utrata wagi, możemy zmagać się z niedoborem leptyny, co zwiększa łaknienie, które z kolei często prowadzi do otyłości. Decydując się zatem na cheat meal, podkręcamy metabolizm i podnosimy poziom leptyny. W ten sposób zapobiegamy także zastojom wagi i dbamy o prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Jednakże warto zaznaczyć, że cheat meal ma sens tylko wtedy, gdy już od dłuższego czasu jesteśmy na diecie redukcyjnej i widzimy pierwsze efekty odchudzania. W innym wypadku poziom leptyny i Twój metabolizm są w porządku, a oszukany posiłek nie ma nie żadnego wpływu.

Główną zaletą cheat meala jest jednak oczywiście poprawa samopoczucia. Niestety diety redukcyjne wiążą się ze żmudnym liczeniem kalorii, a z racji tego, iż funkcjonujemy na niższej kaloryczności niż zapotrzebowanie naszego organizmu na utrzymanie wagi, spożywanie posiłków nie przynosi już nam takiej satysfakcji. Dieta ogranicza również konsumpcję ulubionych potraw, zwłaszcza tych wysokokalorycznych. Dlatego też cheat meal został stworzony po to, aby móc zjeść pizze czy ciasto bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia.

Wady cheat meal

Cheat meal to po pierwsze duże ryzyko — człowiek łatwo ulega pokusie, więc spożycie jedzenia łamiącego zasady diety często przebiega w niekontrolowany i nieodpowiedni sposób. Cheat meal może też szybko zamienić się w cheat day czy nawet cheat week, który już na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem podczas diety. Poza tym decydując się na oszukany posiłek, zazwyczaj zapominamy o liczeniu kalorii. Niezdrowe, śmieciowe jedzenie nierzadko posiada aż 1000 kalorii w jednej porcji. Stosując zatem cheat meal, chociażby raz w tygodniu, nasza dieta nie ma zbyt większego sensu, gdyż odcięte kalorie szybko zastępujemy innymi. Należy więc wiedzieć, że cheat meal nie stanowi żadnego usprawiedliwienia — nie możemy jeść dosłownie wszystkiego. Takie rozwiązanie często przyczynia się także do niezdrowych stosunków z jedzeniem, a nawet zaburzeniami odżywiania. Choć odrobina luzu w diecie sprawia, że czujemy się lepiej, szybko mogą dopaść nas wyrzuty sumienia. Zdrowe odżywianie powinno oznaczać zdrowe podejście do jedzenia, nawet w przypadku cheat meala. Możesz raz na jakiś czas pozwolić sobie na tego typu odstępstwo, ale zachowując pewien umiar.

Jak poprawnie stosować cheat meal?

Skoro już wiemy, że cheat meal może być korzystny dla naszego zdrowia, pozostaje pytanie: w jaki sposób dobrze go przeprowadzić? Przede wszystkim najważniejszy jest umiar — warto pamiętać o tym, że cheat meal to odstępstwo od normy, a nie nowa norma. Zadziała on tylko wówczas, gdy prawidłowo stosujesz dietę już od jakiegoś czasu. Cheat meal możesz wprowadzić więc najszybciej po dwóch tygodniach po rozpoczęciu diety, ponieważ dopiero po tym okresie Twój organizm zdążył przywyknąć do nowego trybu. Jednak im później zastosujesz odstępstwo od diety, tym lepiej. Nie zapominaj także o zdrowym śnie, który stanowi kluczowy element procesu odchudzania. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200 znajdziesz dla siebie wygodny materac gwarantujący komfortowy wypoczynek. Natomiast w tym artykule: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/151_sen-a-odchudzanie-czy-sen-moze-wplywac-na-efektywnosc-odchudzania zapoznasz się z faktami na temat wpływu snu na odchudzanie.

Cheat meal nie jest niczym złym. Jeżeli zostanie on przeprowadzony w prawidłowy sposób, może stanowić miłą i korzystną odskocznię od restrykcyjnej diety. Warto natomiast uważać, aby nie przesadzić z jego częstotliwością.