Styl życia „eko” staje się coraz bardziej popularny. Niekoniecznie wynika to z wiedzy społeczeństwa na temat ekologii, ale raczej z samego faktu, iż dbanie o środowisko jest modne. Niezależnie jednak od powodu, dla którego ludzie przechodzą na ekologiczny tryb życia, troska o naturę i otoczenie jest naprawdę ważna oraz pochwalana. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszy się natomiast styl less waste. Na czym on polega i jak żyć w stylu waste? Tego dowiesz się w tym artykule!
Czym jest less waste?
Less waste to termin z języka angielskiego, który oznacza „mniej odpadów”. Odnosi się on oczywiście do kwestii ekologii i dbania o środowisko, a przede wszystkim minimalizacji ilości generowanych odpadów i śmieci. Styl less waste wiąże się z podejmowaniem świadomych działań, które mają na celu zmniejszenie zanieczyszczenia planety. Dotyczą one wszystkich aspektów naszego życia i nawet najprostszych codziennych czynności. Less waste to w głównej mierze szukanie zamienników, alternatyw, które nie zmniejszą drastycznie komfortu życia, a są lepszymi rozwiązaniami dla środowiska.
Less waste a zero waste
Wiele osób myli pojęcie less waste z zero waste. Choć są to dwa mocno powiązane terminy, które odnoszą się do ekologicznej idei zmniejszenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne, posiadają jedną charakterystyczną różnicę.
Less waste w przeciwieństwie do zero waste jest ideą mniej inwazyjną i rygorystyczną. Koncentruje się ona jedynie na redukcji odpadów poprzez podejmowanie świadomych wyborów. Bycie less waste zakłada dążenie do minimalizacji odpadów, a nie całkowitą rezygnację z produkowanych śmieci, co zresztą w obecnych czasach jest bardzo trudne. Koncepcja ta opiera się na ograniczeniu zużycia zasobów naturalnych, zwiększeniu efektywności i wydłużeniu czasu korzystania z produktów. Jest to zdecydowanie bardziej realistyczne założenie niż idea zero waste. Możemy śmiecić i marnować mniej, ale nigdy nie osiągniemy punktu zero.
Zero waste możemy prosto przetłumaczyć jako „zero odpadów”. Jest to bardziej idealistyczny i trudniejszy do osiągnięcia cel od idei less waste. Jego założenie to całkowita eliminacja generowanych odpadów. Działania w stylu zero waste koncentrują się zatem na rezygnacji z „niepotrzebnych” produktów oraz maksymalnym wykorzystaniu tych „potrzebnych”. Warto jednak podkreślić, że osiągnięcie celu postawionego przez ruch zero waste jest praktycznie niemożliwy. Choć koncepcja eliminacji odpadów jest jak najbardziej pożądana, w obecnym świecie wydaje się nierealna.
Jak żyć zgodnie z ideą less waste?
Bycie less waste oznacza przede wszystkim zmianę nawyków związanych z kupowaniem i korzystaniem z produktów. Pierwszą zasadą jest oczywiście unikanie jednorazowych produktów, takich jak siatki zakupowe, woreczki na żywność, podpaski itp. Zamiast tego można skorzystać z torb wielorazowego użytku, specjalnych pojemników na jedzenie czy kubeczka menstruacyjnego. Less waste opiera się także na redukcji zużycia plastiku i korzystaniu z produktów wykonanych z materiałów, które nadają się do recyklingu lub są biodegradowalne. Poza tym istotny jest również sam recykling. Osoby żyjące stylem less waste segregują odpady zgodnie z lokalnymi przepisami. Less waste to również przywracanie życia zepsutym i starym przedmiotom. Zamiast je wyrzucać, zawsze możemy spróbować je naprawić lub oddać do naprawy. Koncepcja opiera się także na wspieraniu lokalnych firm i rolników oraz wybieraniu produktów o minimalnym wpływie na środowisko. Ponadto duże znaczenie ma tutaj świadome korzystanie z energii oraz wody i ograniczanie ich zużycia. Dlatego też nie należy zostawiać włączonego światła na noc – pobiera ono sporą ilość prądu, a ponadto może zakłócać nasz zdrowy sen. W trosce o jakość wypoczynku możemy także wyposażyć się w wygodny materac. Na tej stronie: https://abcsnu.pl/ znajduje się wiele atrakcyjnych modeli, a jeden z nich z pewnością przypadnie Ci do gustu. Pod tym linkiem: https://abcsnu.pl/37-materace-100×200 znajdziesz natomiast materace w rozmiarze 100×200. Tutaj z kolei: https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Lozka-specjalne dowiesz się, jaki rodzaj łóżka będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Idea less waste w dużej mierze odnosi się również do działań podejmowanych w kuchni oraz podczas gotowania. Wybierając się na zakupy, warto wybierać produkty świeże, które nie są umieszczone w dodatkowych opakowaniach, tym bardziej tych wykonanych z plastiku. Zamiast foliowych woreczków można skorzystać z wielorazowych siateczek, do których spakujesz owoce oraz warzywa. Less waste to także samodzielne gotowanie, a w tym unikanie gotowych dań i przetworzonej żywności. Ważne jest również planowanie zakupów, dzięki któremu zmniejszysz ilość zmarnowanego jedzenia.
Jeśli myślisz natomiast, że less waste nie łączy się z podążaniem za trendami modowymi, jesteś w błędzie! Idea redukcji odpadów wcale nie oznacza całkowitej rezygnacji z nowych ubrań. Wystarczy kupować ubrania wykonane z ekologicznych tkanin lub te z drugiej ręki, które możesz znaleźć w lumpeksach i secondhandach. Najważniejsze jest jednak to, aby stawiać na jakość, a na ilość. Najtańsze ubrania z sieciówek niekoniecznie są dobrym rozwiązaniem. Warto kupić sobie coś droższego, co na pewno posłuży nam na dłużej.
Jak wygląda natomiast idea less waste zastosowana w łazience? Przede wszystkim opiera się ona na redukcji plastiku i korzystaniu z wielorazowych alternatyw. Dlatego też wiele osób ogranicza używanie plastikowych patyczków do uszu czy jednorazowych wacików na rzecz specjalnych ręczniczków przeznaczonych do zmywania makijażu, które łatwo można wyprać. Poza tym zaleca się korzystanie z szarego papieru, mydła w kostce czy gąbek i szczoteczek wykonanych z naturalnych materiałów. Ważne jest także to, aby częściej wybierać prysznic zamiast kąpieli oraz włączać jedynie pełną pralkę. Nie zapominajmy również o zakręcaniu wody w trakcie mycia zębów oraz używaniu wielorazowej maszynki do golenia, w której wymieniamy tylko żyletki.
Bycie less waste wcale nie jest trudne! Wiele osób niestety zniechęca się do przejścia na ten styl życia ze względu na błędne wyobrażenia. Po pierwsze, less waste to nie zero waste i nie oznacza ono radykalnych zmian. Kluczem do sukcesu jest tutaj wyrobienie pewnych nawyków, których po czasie przestajemy nawet zauważać. Poza tym less waste to znaczna oszczędność pieniędzy, czyli zdecydowany argument „za”.