Ciąża to nie tylko wspaniały okres oczekiwania na narodziny maluszka. W tym czasie w naszym organizmie zachodzi wiele zmian, które umożliwiają właściwy rozwój dziecka. Dla kobiety jest to ogromny wysiłek zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym. Nic zatem dziwnego, że po porodzie potrzebujemy czasu na dojście do siebie. Zatem co powinniśmy wiedzieć o połogu oraz czym on tak naprawdę jest?

Czym jest połóg?

Połóg to określenie na czas intensywnej regeneracji po urodzeniu dziecka zarówno silami natury, jak i poprzez cesarskie cięcie. Trwa on zazwyczaj sześć do ośmiu tygodni i jest bardzo ważnym etapem, który wiąże się z licznymi dolegliwościami poporodowymi. Możemy się tutaj spodziewać silnego zmęczenia oraz osłabienia organizmu, a także spadku energii czy zmiany nastroju. Do istotnych zmian zalicza się także:

  • duży spadek masy ciała – od kilku do wet kilkunastu kilogramów,
  • inwolucja, czyli obkurczanie się i zmniejszanie macicy,
  • gojenie krocza po porodzie,
  • rozpoczęcie laktacji, która polega na wydzielaniu pokarmu przez gruczoły mleczne,
  • ponowne podjęcie czynności przez uśpione dotąd jajniki.

Połóg to czas, w którym większość kobiet chce po prostu położyć się w komfortowym łóżku, które zostało skomponowane z wysokiej jakości produktów dostępnych na https://abcsnu.pl/. Temat ten interesuje wiele kobiet, dlatego poniżej znajdziemy garść informacji, odnośnie tego, czego faktycznie możemy się spodziewać po porodzie.

Powrót ciała do formy po porodzie a odchody połogowe

Po porodzie macica obkurcza się i oczyszcza. W zawiązku z tym możemy zaobserwować wydzielinę pochodzącą z dróg rodnych. Początkowo przypomina ona krew miesiączkową, jednak wraz z upływem czasu zmienia kolor na różowy, a czasem brązowy, aż w końcu stanie się podobna do śluzu. Po kilku tygodniach wydzielina zanika.

Czego można spodziewać się po porodzie? Dowiedz się więcej o połoguPowrót ciała do formy po porodzie a ból brzucha

Dobry materac https://abcsnu.pl/37-materace-100×200 przyda się także w czasie bólu brzucha. Jest on związany z szybko obkurczającą się macicą, która wraca do normalnych rozmiarów. Wiąże się to z uczuciem ściągnięcia, które może nasilać się w ciągu dnia. A po tak męczącym dniu warto w spokoju położyć się i odpocząć!

Powrót ciała do formy po porodzie a problemy w toalecie

Po porodzie borykamy się także z problemami związanymi z wypróżnianiem oraz oddawaniem moczu. Wówczas zaleca się spożywanie produktów bogatych w błonnik oraz uzupełnianie płynów. Po kilku dniach stan ten powinien się unormować. Oprócz tego wiele kobiet ma problemy z nietrzymaniem moczu, gdyż mięśnie nie są tak elastyczne jak przed porodem. Warto zatem ćwiczyć mięśnie Kegla.

Powrót ciała do formy po porodzie a gojenie krocza

Dużą uwagę warto skupić także na kroczu, które zostało nacięte lub pękło w trakcie porodu. Rana może powodować dyskomfort, ciągnięcie i ból, jednak po około dwóch tygodniach powinna się zagoić. Ulgę przyniosą środki przeciwbólowe czy zimne okłady. Pamiętajmy także o właściwą higienę, częstym wietrzeniu rany oraz regularnej kontroli i lekarza.

Powrót ciała do formy po porodzie a nawał pokarmu

Nawał pokarmu lub inaczej nawał mleczny to fizjologiczny stan występujący w 2-3 dobie od porodu. Pod wpływem hormonów gruczoły mleczne zaczynają wytwarzać spore ilości pokarmu. Stan ten normuje się w ciągu kilku dni.

Powrót ciała do formy po porodzie a seksu

Połóg to czas regeneracji oraz opieki nad maluszkiem, więc wiele kobiet nie myśli o współżyciu. Jednak warto poczekać z seksem do zakończenia połogu, aż poczujemy się lepiej pod kątem fizycznym i psychicznym.

Wygodne łóżko w czasie połogu – z czego powinno się składać?

W czasie połogu warto zadbać o zdrowy i spokojny sen, który w znaczący sposób wspomaga regenerację organizmu kobiety. A jak skomponować wygodne łóżko? Zacznijmy od materaca https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Materac-najwazniejszy-element-sypialni, gdyż jest to bez wątpienia najważniejszy element wyposażenia każdego łóżka. Powinien być on niemalże idealnie dopasowany do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika. W ten sposób mamy gwarancję zdrowego wypoczynku. Oprócz tego nie zapominajmy o innych akcesoriach sypialnianych, takich jak poduszka czy kołdra. W czasie połogu przyda nam się także ochraniacz na materac, który uchroni nasze podłoże do spania przed ewentualnym zabrudzeniem.

Jakie objawy w czasie połogu powinny nas zaniepokoić?

Wiele nietypowych dolegliwości w czasie połogu uznawane są za normalne – w końcu organizm regeneruje się po ogromnym wysiłku fizycznym i psychicznym. Jednak istnieje również szereg objawów, których nie należy bagatelizować, gdyż mogą być szczególnie niebezpieczne. Zaliczają się nich wszystkie stany nagłe, w tym nagłe i gwałtowne krwawienia, a także nagłe oraz przedwczesne usuwanie odchodów połogowych. Należy skonsultować się z lekarzem także w porządku, gdy:

  • pojawiają się silne bóle brzucha, które nasilają się wraz z długością trwania połogu,
  • występuje ostry ból w pochwie lub odbycie,
  • zmienia się zapach odchodów połogowych z mdłego na gnilny.

Oprócz tego należy regularnie oglądać okolice rany krocza lub rany po cesarskim cięciu. W przypadku zasinienia, wysięku czy ciągłego obrzęku również zaleca się konsultację z lekarzem.

Po ciąży i porodzie warto dać sobie chwilę wytchnienia i odpoczynku. Pamiętajmy, że wiele rzeczy w czasie połogu jest całkowicie normalnych, dlatego warto wiedzieć czego się w tym czasie spodziewać, a co powinno nas zaniepokoić.