Może wydawać nam się, że wieczny niepokój to coś, co towarzyszy wszystkim. Mimo że nie można ukryć, że każdy ma coś, co wzbudza w nim lęk, nie każdy odczuwa go przez cały czas. Jeśli w naszym przypadku właśnie tak jest, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia. Ciągłe martwienie się nie gwarantuje bowiem nic dobrego. Czy istnieje sposób, aby je powstrzymać? Dowiedz się więcej!

Z czego wynika ciągłe martwienie się?

Pomimo tego, że codzienność może dostarczyć nam wiele powodów do niepokoju, stan, w którym cały czas czujemy stres czy potrzebę martwienia się, nie jest czymś normalnym. W takim wypadku negatywne emocje w pełni przejmują nad nami kontrolę, odbierając radość z codziennych chwil i przeżyć. Dłuższe funkcjonowanie w taki sposób może mieć bardzo przykre skutki. Jeśli osoba nie potrafi poradzić sobie ze swoimi zmartwieniami, może zacząć doświadczać różnych dolegliwości na tle psychicznym lub fizycznym. Nierzadko sytuacja taka prowadzi do poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja. Silny stres może za to wywołać objawy somatyczne, jak na przykład problemy z trawieniem. Widzimy, że nie jest to przyjemna rzecz. Niestety, ciągłe zamartwianie się jest bardziej powszechne, niż mogłoby się nam wydawać. Przeżywają to często osoby, które mają na głowie za dużo obowiązków. Wysoka presja sprawia, że odczuwają nieprzerwaną nerwowość. Nierzadko też brak wsparcia ze strony innych powoduje, że gromadzą się w nas zmartwienia i niepokoje, którym nie mamy jak dać upustu. Znaczenie mają też traumatyczne przeżycia, na przykład z dzieciństwa, które zostawiają ślad na osobie. Inna przyczyna, która może stać za tym stanem rzeczy, to zaburzenia lękowe.

Czym jest zespół lęku uogólnionego?

Ciągłe martwienie się - jak je powstrzymać?Zespół lęku uogólnionego to coś, co w ostatnich latach spotyka coraz więcej osób. Szybkie tempo życia i ogrom stresujących czynników sprawia, że coraz częściej pojawia się w nas niewytłumaczalny lęk i niepokój. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, nieustannie doświadczają myśli na tle lękowym, które pojawiają się nawet z powodu bardzo błahych, małych spraw. Nie są w stanie ich powstrzymać. Nierzadko wpadają w błędne koło, które polega na tym, że martwią się tym, że tak bardzo się wszystkim przejmują. Oprócz negatywnych myśli mogą doświadczać też innych objawów, takich jak:

  • problemy ze snem,
  • napięcie mięśniowe,
  • drażliwość,
  • kołatanie serca.

Zespół lęku uogólnionego może w dużej mierze utrudnić codzienne funkcjonowanie. Często uniemożliwia swobodne wykonanie danych czynności. Powoduje też, że ciężkie może być podjęcie decyzji, jako że to czynność, która również wzmaga niepokój. Co więcej, nierzadko takie osoby muszą zmagać się z negatywnym myśleniem, które zmusza ich do przewidywania zawsze najgorszego scenariusza.

Profesjonalna pomoc

Zespół lęku uogólnionego to poważny problem, którego nie należy ignorować. Zaburzenie to bardzo mocno obniża jakość życia. Jeśli chcemy skutecznie sobie z nim poradzić, sięgnijmy po pomoc profesjonalisty. W przypadku tej przypadłości najlepszym rozwiązaniem jest terapia behawioralna. Pomaga ona kontrolować intensywność martwienia się, a także zmienić postrzeganie niepokojących myśli. Rozmowa z terapeutą może okazać się wielkim wsparciem dla osoby zmagającej się z tą dolegliwością, jako że będzie mogła w pełni dać upust swoim zmartwieniom. W niektórych przypadkach zalecane jest ponadto leczenie farmakologiczne. Stosuje się wówczas antydepresanty lub benzodiazepiny, które wykorzystuje się również w przypadku leczenia depresji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zażywanie leków powinno następować jedynie pod okiem lekarza.

Techniki relaksacyjne

Aby mieć pewność, że będziemy w stanie poradzić sobie z lękiem, warto próbować różnych technik relaksacyjnych. Dzięki nim zwiększymy skuteczność leczenia i szybciej zapanujemy nad negatywnymi emocjami. Poznanie technik relaksacyjnych pomoże nam również wtedy, gdy uczucie niepokoju dopadnie nas niespodziewanie. Umożliwią nam one sprawne poradzenie sobie z problemem. Możemy na przykład wykorzystać ćwiczenia oddechowe. Jedno z nich polega na zaczerpnięciu powietrza przez 4 sekundy, następnie wstrzymaniu go przez kolejne 4 i wypuszczeniu go przez kolejne 4 sekundy. Ważne, aby w głowie liczyć sobie przemijający czas. Dzięki temu nasz umysł skupi się na liczbach i choć na moment zapomni o męczących nas sprawach. W momencie, w którym będziemy chcieli zrelaksować się we własnym domu, możemy wykorzystać medytację. To wspaniała technika relaksacyjna, która pozwala na głębokie odprężenie ciała i wyciszenie myśli. Dla osób z zespołem lęku uogólnionego bardzo ważne będzie to, aby choć na moment się zatrzymać i uspokoić – medytacja im to umożliwi.

Wypoczynek

Wypoczynek to podstawa dobrego samopoczucia. W przypadku zaburzeń lękowych jego rola wydaje się jeszcze bardziej znacząca. Należy wówczas szczególnie pilnować tego, aby regularnie się wysypiać. Odpowiednia ilość snu ma bowiem bezpośredni wpływ nie tylko na stan naszego zdrowia, ale i nastrój. Co więcej, kiedy śpimy, nasz organizm ma szansę się zregenerować. Wtedy też nasze ciało może się odprężyć i pozbyć napięcia, które przez cały dzień się w nim nagromadziło. Oczywiście, taki efekt uzyskamy jedynie wtedy, gdy zapewnimy sobie komfortowe podłoże snu. To bowiem czynnik, który w największym stopniu decyduje o tym, czy się wyśpimy, czy też nie. Materace, które umożliwią nam rozluźnienie mięśni i spokojny sen, zakupimy na stronie www.hilding.pl. Jeśli wiemy, że negatywne odczucia nie opuszczają nas nawet wtedy, gdy mamy zamiar się położyć, zaopatrzmy się w poduszkę Antistress Carbon. To niezwykły produkt, który za sprawą specjalnych włókien węglowych zmniejsza ilość ładunków elektrycznych, które gromadzą się na ciele. Dzięki temu zmniejsza też napięcie oraz poczucie lęku i pomaga zasnąć spokojnym, głębokim snem.

Zamartwianie się to nic pozytywnego. Szczególnie wtedy, gdy lęk i ponure myśli uniemożliwiają nam cieszenie się z codziennych chwil. Jeśli tak się dzieje, to znak, że powinniśmy zwrócić się o pomoc. Nie wahajmy się, ponieważ profesjonalna pomoc czy relaksacyjne techniki mogą znacząco poprawić jakość naszego życia.