Z biegiem lat wymyślono bardzo wiele metod golenia swojego ciała. Niektóre z nich są znane już od bardzo dawna, a inne należą do nowszych metod usuwania niechcianego owłosienia z różnych części ciała. Najważniejsze jest to, aby dopasować odpowiedni sposób golenia do danej partii ciała, ponieważ nie wszystkie sprawdzą się na każdej powierzchni na naszym ciele. Dlaczego ludzie się golą? Jakie części ciała są najczęściej golone, a które nieco rzadziej? Jaką metodę usuwania owłosienia wybrać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, więc serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Dlaczego ludzie się golą?

Ludzie golą się z wielu różnych powodów, które mogą mieć charakter estetyczny, kulturowy, społeczny, higieniczny, a nawet praktyczny. Poniżej przedstawimy bliżej powody, dla których ludzie na całym świecie pozbywają się owłosienia ze swojego ciała:

  • estetyka – golenie często jest podejmowane w celu osiągnięcia gładkiej i atrakcyjnej skóry. Brak owłosienia na ciele może dla niektórych osób być bardziej atrakcyjne niż ciało owłosione.
  • higiena – golenie może być związane również z dbałością o higienę. Brak owłosienia może ułatwiać utrzymanie czystości, zwłaszcza w obszarach, gdzie owłosienie może gromadzić pot, brud lub bakterie.
  • sport i aktywność fizyczna – wielu sportowców decyduje się na golenie ciała, ponieważ brak owłosienia może pomóc w redukcji oporu powietrza i poprawić osiągnięcia sportowe. Ponadto, golenie może ułatwić stosowanie opatrunków i masażu w celach fizjoterapeutycznych.
  • komfort osobisty – niektórzy ludzie po prostu czują się bardziej komfortowo i pewnie, gdy są ogoleni. To oczywiście indywidualne odczucie, które może różnić się w zależności od osoby.
  • wymagania zawodowe – w niektórych zawodach, zwłaszcza w branżach związanych z urodą, modelingiem, aktorstwem czy sportem, istnieją oczekiwania co do gładkiej skóry, co może wpływać na decyzję o zgoleniu owłosienia ciała.

Jakie części ciała są najczęściej golone?

Na całym ciele człowieka znajdują się mniejsze lub większe włoski. Jedne partie ciała są dużo częściej golone, inne rzadziej, a jeszcze inne nigdy. Które części ciała ludzie golą najczęściej?

  • Różne metody golenia ciała - którą wybrać?pachy – depilacja pach to powszechna praktyka, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Usuwanie włosów spod pach związane jest najczęściej z walorami estetycznymi oraz higieną.
  • nogi – wśród kobiet usuwanie włosków z nóg jest bardzo popularne, u mężczyzn natomiast mniej. Najczęściej nogi golą mężczyźni, którzy są sportowcami.
  • twarz – ta część ciała została zdecydowanie zdominowana przez płeć męską. Częściej twarz golą oczywiście mężczyźni, chociaż część kobiet również się na to decyduje, najczęściej z powodów estetycznych i higienicznych.
  • okolice bikini – tę część ciała golą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Spowodowane jest to większym komfortem, higieną oraz dbaniem o estetykę.

Tutaj warto zaznaczyć, że ludzie golą również inne części ciała, np. ręce, klatkę piersiową, plecy czy brzuch, a wszystko zależy od ich preferencji. Niektóre osoby, które mają bujne owłosienie całego ciała, nic z tym nie robią i są szczęśliwe, tak samo, jak osoby, które regularnie golą całe swoje ciało.

Jaką metodę usuwania owłosienia wybrać?

Metod usuwania owłosienia ze swojego ciała jest naprawdę wiele. Poznaj kilka z nich i wybierz najlepszą dla siebie!

1. Tradycyjna maszynka do golenia manualnego

Tradycyjna maszynka do golenia manualnego jest najczęściej wybieranym narzędziem do pozbywania się owłosienia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Spowodowane jest to tym, że maszynki jednorazowe lub wielorazowe są powszechnie dostępne w wielu sklepach i nie trzeba dużo szukać, aby znaleźć odpowiednią dla siebie. Dużym minusem natomiast jest czas poświęcony na zgolenie włosków z wybranej partii ciała oraz to, że łatwo można się zaciąć i pokaleczyć. Aby dobrze golić się tradycyjną maszynką do golenia, należy nabrać trochę wprawy.

2. Usuwanie włosków za pomocą wosku

Coraz więcej osób decyduje się na usuwanie włosków ze swojego ciała za pomocą specjalnego wosku. Taki zabieg można samodzielnie wykonać w domu dzięki zakupieniu specjalnych plastrów zawierających wosk lub wybrać się do salonu kosmetycznego, który ma w swojej ofercie usuwanie owłosienia właśnie tę metodą. Musimy uprzedzić, że ta metoda jest na pewno droższa niż tradycyjne maszynki, a dodatkowo powoduje dość spory ból. Plusem natomiast jest to, że włoski nie odrastają od razu, tylko po około 2-3 tygodniach, co oczywiście jest indywidualne dla każdej osoby.

3. Depilacja laserowa

Depilacja laserowa polega na długotrwałym usunięciu włosków z wybranej części ciała. Metoda ta wykorzystuje promieniowanie laserowe, aby zniszczyć mieszki włosowe, dzięki czemu one nie odrastają. Metoda ta jest droga, ponieważ cykl zabiegów, po których można zaobserwować pożądane zmiany, może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Plusem jest to, że depilacja laserowa jest bezbolesna lub powoduje niewielki dyskomfort.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jaką metodę golenia ciała wybrać. Pamiętaj, że decyzja o tym, czy chcesz golić swoje ciało, czy jednak wolisz, aby miało włoski, zależy tylko od Ciebie. Podobnie jest z decyzją o wyborze idealnego materaca! Sen jest bardzo ważny dla każdego człowieka, dlatego, żeby dobrze odpoczywać potrzebny jest doskonałej jakości łóżko. My szczególnie polecamy Hilding Cha-Cha, czyli materac hybrydowy, który skrywa w swoim wnętrzu sprężyny kieszeniowe oraz profilowaną piankę VelvetTouch. Więcej o różnych materacach przeczytasz pod tym linkiem: www.hilding.pl, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nią!