Nikt nie powiedział, że wychowanie dziecka jest łatwym zadaniem, a tym bardziej sprawienie, że będzie one cały czas zadowolone i uśmiechnięte. Ze szczególnie trudnym wyzwaniem muszą się zmierzyć rodzice niemowląt, u których trudno rozpoznać nastrój. Często nie wiemy też, dlaczego maluszek płacze. Przyczyn niezadowolenia dziecka może być bowiem naprawdę wiele, a my możemy tylko zgadywać, w jaki sposób powinniśmy zareagować. Co zatem należy robić, aby odpowiednio zadbać o dobre samopoczucie swojej pociechy? Tego dowiesz się w tym artykule!

Zadowolenie zaczyna się w brzuszku

Przede wszystkim każdy rodzic powinien zadbać o to, aby jego dziecko nie było głodne, a miało stale zapełniony brzuszek. Pokarm jest bowiem bardzo ważny w procesie rozwoju niemowląt. Bez odpowiedniego żywienia dziecka nie tylko nie jesteśmy w stanie zapewnić mu zdrowego wzrostu, ale także dobrego samopoczucia, gdyż sposób karmienia ma również wpływ na stan emocjonalny. To wręcz oczywiste, że gdy maluch będzie głodny, to z pewnością szybko stanie się marudny oraz ostatecznie się rozpłacze. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta dopasowana do szczególnych potrzeb żywieniowych dziecka. Natomiast jeśli dziecko jest nieco starsze, zadbaj o to, aby spożywało ono minimum 5 porcji warzyw i owoców w ciągu jednego dnia. Badania wykazują bowiem, że dzieci, których dieta jest pełnowartościowa i oparta na owocach oraz warzywach, posiadają o wiele lepsze samopoczucie od innych ich rówieśników. Podobnie jest w przypadku spożywania śniadań. Nie bez powodu mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dzieci, które nie spożywają śniadań, mają gorszy humor od tych, które je spożywają. Ponadto właściwa dieta pomaga w procesie nauki oraz rozwoju naszych pociech. Zawsze należy pamiętać, o tym, że najedzone dziecko to szczęśliwe dziecko! Jednakże trzeba też zachować pewien umiar oraz kierować się rozsądkiem, zwłaszcza jeśli chodzi o spożywanie słodyczy i innych przekąsek. Otyłe dzieci często zmagają się z problemem nadwagi już przez resztę swojego życia.

Zapewnij bliskość swojemu dziecku

Jak zadbać o dobre samopoczucie swojego dziecka?Aby dziecko mogło cieszyć się dobrym samopoczuciem, należy również regularnie poświęcać mu uwagę. Niestety jako rodzice często jesteśmy zapracowani i dysponujemy małą ilością wolnego czasu. Nasza codzienność opiera się na pracy, a następnie na innych obowiązkach i domowych czynnościach. Sprzątamy, gotujemy, robimy zakupy, a w tym wszystkim nie potrafimy znaleźć czasu dla swoich pociech. W dzisiejszych czasach dzieci często wydaje się być samotne, a jest to właśnie spowodowane brakiem bliskości i kontaktu z rodzicami. Niestety wydaje nam się, że jeśli zapewniamy swojemu dziecku dom oraz jedzenie, nie musimy już robić nic więcej. To ogromny błąd, który dotyczy wielu współczesnych rodzin. Dlatego starajmy się zawsze znaleźć choć chwilę czasu na rozmowę czy zabawę ze swoim dzieckiem. Warto pytać je, czy czegoś mu nie potrzeba, jak się czuje, jak minął mu dzień w szkole. Takie działania mają na celu to, że dziecko poczuje się w końcu docenione oraz zauważone. Warto wiedzieć o tym, iż nasza pociecha nigdy sama do nas nie przyjdzie i nie powie nam o tym, że czuje się samotnie. Jako rodzice samodzielnie powinniśmy zauważać złe samopoczucie dziecka i posiadać chęć, aby temu w jakiś sposób zaradzić. Podobnie jest w przypadku niemowląt. Im także powinniśmy zapewniać dużo uwagi – bawić się z nimi, rozmawiać. To wszystko ma bowiem istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju i zdrowia psychicznego dziecka.

Harmonia w domu i w rodzinie

Każde dziecko zasługuje na to, aby być kochanym oraz wychować się w kochającej rodzinie. Dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na to, jakie wartości propagujemy w swoich domach i czy opierają się one na harmonii i spokoju. Niemowlę zawsze będzie szukać ukojenia w ramionach rodzica. Ponadto uważa go za autorytet, na którym może wzorować własne zachowania. Powinniśmy uważać więc no swoje słowa i czyny w obecności dziecka, nie tylko zwracane bezpośrednio do niego, ale również do innych członków rodziny. Często bywa także tak, że jeśli rodzice są nerwowi i rozdrażnieni lub ogółem panuje w domu napięta atmosfera, dziecko również staje się niespokojne, a w konsekwencji zaczyna płakać. Taka sytuacja może sprawić, iż nawet otulenie malucha nie przyniesie ukojenia. Dziecko potrafi doskonale wyczuć nastrój rodziców i jeśli chcemy aby cieszyło się ono dobrym samopoczuciem, sami musimy zachowywać spokój, a ewentualne rozterki rodzinne powinniśmy odłożyć na inny czas. Nic więc dziwnego, że szczególnie poszkodowane są osoby, które wychowały się w niepełnej rodzinie, na dodatek burzliwej, a kłótnie występowały w niej na porządku dziennym. Dziecko przebywające w takim domu, nie ma prawa być szczęśliwe, a jego prawidłowy rozwój jest zdecydowanie zaburzony. Odbija się to nie tylko na jego psychice, ale także na efektach w nauce, oraz w późniejszym dorosłym życiu.

Dziecko potrzebuje odpowiednich warunków rozwoju i wypoczynku

Skoro mowa już o odpowiedniej atmosferze panującej w domu i w rodzinie, warto także zwrócić uwagę na to, czy zapewniasz swojemu dziecku warunki pozwalające na jego prawidłowy rozwój oraz wypoczynek. W tym celu przede wszystkim spojrzeć na wyposażenie i aranżację sypialni dziecka. Powinna ona zawierać zarówno przestrzeń do zabawy, nauki jak i do odpoczynku. Nie zapomnij więc o umieszczeniu w niej dobrze dopasowanego biurka oraz krzesła, a także o właściwym podłożu do spania, które będzie w stanie zagwarantować dobre samopoczucie dziecka. Należy pamiętać o tym, że to właśnie sen stanowi najważniejszy element w prawidłowym rozwoju Twojej pociechy. Zadbaj więc o to, aby jej łóżko było wyposażone w wysokiej jakości materac. Być może ten model materaca https://sleepinghouse.pl/materace/64-hilding-safety-smyk.html będzie w stanie zapewnić Twojemu dziecku wszystko, co najlepsze w kwestii zdrowego oraz komfortowego wypoczynku. Natomiast pod tym linkiem https://sprezynowe-materace.pl/ dowiesz się, na co przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę podczas doboru odpowiedniego materaca, a także aranżacji sypialni dziecięcej.

Jako rodzice musimy pamiętać o tym, że niemowlę, a nawet starsze dziecko nie potrafi jasno komunikować swoich potrzeb. Dlatego też, aby mogło ono cieszyć się naprawdę dobrym samopoczuciem, powinniśmy zapewnić mu dużo uwagi, troski oraz bliskości. Nie należy również zapominać o zachowaniu stałego spokoju. Dużą rolę odgrywa także właściwa dieta oraz odpowiednie nawodnienie. Niestety żaden rodzic nie ma łatwego zadania w procesie prawidłowego wychowania dziecka, jednakże jego uśmiech na twarzy jest bezcenny, a tego właśnie chcemy – żeby nasza pociecha była cały czas zadowolona. Dlatego też powinniśmy robić wszystko, aby dziecko mogło być faktycznie szczęśliwe.

Warto przeczytać także: