Legenda głosi, że w 2737 roku przed naszą erą mityczny Cesarz Shennong odkrył przypadkiem herbatę. Cesarz ze względów zdrowotnych pił tylko gorącą wodę, a pewnego dnia, kiedy przechadzał się po ogrodach, z drzewa spadło kilka liści i wpadło do jego gorącej wody. Takim oto zbiegiem okoliczności Cesarz zauważył aromatyczny zapach oraz później smak naparu i odtąd picie wody z różnymi liśćmi było czymś naturalnym. W obecnych czasach herbata ma różne smaki, zapachy i wygląd. Można ją kupić w każdym supermarkecie, a dla większych smakoszy utworzone zostały sklepy herbaciane, gdzie można kupić herbatę z różnymi dodatkami na wagę. Jak wybierać i parzyć różne herbaty? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Jakie są rodzaje herbat?

Obecnie istnieje wiele rodzajów herbat, które różnią się od siebie pochodzeniem, sposobem produkcji, smakiem oraz właściwościami zdrowotnymi. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najbardziej popularnych rodzajów herbat:

Herbata zielona

Herbata zielona to jeden z najpopularniejszych rodzajów herbat na świecie. Jest produkowana z liści herbaty, które nie są poddawane fermentacji, lecz są zbierane i poddawane suszeniu. Dzięki temu procesowi herbata zielona zachowuje swoje naturalne właściwości i jest bogata w przeciwutleniacze. Herbata zielona ma charakterystyczny, delikatny smak i aromat. W smaku można wyczuć nuty trawy, orzechów i kwiatów. Herbata zielona jest często podawana bez dodatków, aby w pełni móc docenić jej smak i aromat. Herbata zielona ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Zawiera antyoksydanty, które chronią komórki przed uszkodzeniem i opóźniają proces starzenia. Ponadto, herbata zielona zawiera kofeinę, która pobudza układ nerwowy i poprawia koncentrację. Inne korzystne właściwości herbaty zielonej to m.in. zmniejszenie ryzyka chorób serca, poprawa trawienia i obniżenie poziomu cholesterolu.

Sztuka herbaty - jak wybierać i parzyć herbaty?Herbata czarna

Herbata czarna to jedna z najbardziej popularnych herbat na świecie, która dostępna jest bez problemu w każdym sklepie. Jest produkowana z liści herbaty, które przechodzą kilka różnych etapów: zbieranie, więdnięcie, skręcanie, fermentacja, suszenie oraz sortowanie liści. Proces fermentacji nadaje herbacie czarnej intensywny smak i ciemny kolor. Herbata czarna ma silny i bogaty smak oraz intensywny aromat. W smaku można wyczuć nuty owocowe, kwiatowe, a czasem także lekką nutę palonej herbaty. W Wielkiej Brytanii herbata czarna często jest podawana z dodatkiem mleka i cukru, aby zniwelować jej goryczkę. Herbata czarna ma również wiele korzystnych właściwości dla zdrowia, takich jak: ochrona komórek przed uszkodzeniami, opóźnienie starzenia się, pobudzenie układu nerwowego oraz zwiększenie koncentracji. Herbata czarna może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca, poprawia trawienie oraz obniża poziom cholesterolu.

Herbata biała

Jest to nieco mniej popularny napar od wcześniej opisanych herbat, ale nim również warto się zainteresować. Herbata biała przyrządzana jest z pąków liściowych i młodych listków herbaty chińskiej. Zbierane są one wczesną wiosną, a następnie poddawana suszeniu w warunkach naturalnych, tzn. na słońcu. Listki zachowują swój naturalny kształt. Jej nazwa jednak jest zgubna, ponieważ napar nie jest biały, a ma barwę bladożółtą. Posiada delikatny smak, w którym brak jest goryczy. Oczywiście ma również właściwości prozdrowotne, np. przeciwzapalne czy przeciwnowotworowe. Herbata biała może poprawić także funkcjonowanie układu odpornościowego.

Jak wybierać herbaty?

Wybierając herbaty, warto kierować się kilkoma ważnymi czynnikami, takimi jak jakość herbaty, pochodzenie, rodzaj liści oraz sposób jej produkcji. Poznaj bliżej te wytyczne i zyskaj wiedzę, która pomoże Ci w wyborze najlepszej herbaty!

  • jakość herbaty – jakość herbaty jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze herbaty, ponieważ jakość często równa się dobry smak i aromat. Najlepiej wybierać herbaty, które są robione z wysokiej jakości liści, wolnych od zanieczyszczeń.
  • pochodzenie herbaty – pochodzenie herbaty może wpłynąć na jej smak, aromat i właściwości zdrowotne, dlatego warto zwrócić uwagę na pochodzenie herbaty i wybierać herbaty z krajów, które słyną z najlepszych plantacji herbat, a są to: Chiny, Japonia, Indie, Kenia oraz Sri Lanka.
  • rodzaj liści – herbaty mogą mieć różne postaci, np. liście, granulat, kawałki lub proszek, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego rodzaju. My szczególnie polecamy herbaty zrobione z całych liści, ponieważ są one zazwyczaj wyższej jakości i dają bardziej wyraźny smak oraz aromat.
  • sposób produkcji – herbaty mogą być poddawane różnym procesom, np. suszeniu, paleniu czy fermentowaniu, aby uzyskać jak najlepszy jej smak oraz zapach. Warto wybierać herbaty, które zostały starannie przetworzone, aby uzyskać najlepszy doznania smakowe oraz aromatyczne.

Jak parzyć herbaty?

  • Herbata zielona – parzenie zielonej herbaty następuje po zalaniu liści gorącą wodą o temperaturze około 80 stopni Celsjusza. Cały proces powinien trwać 2-3 minuty. Herbatę zieloną można parzyć kilkukrotnie, a z każdym kolejnym parzeniem smak i aromat będą się nieco od siebie różnić.
  • Herbata czarna – aby zaparzyć herbatę czarną, należy jej liście zalać gorącą wodą o temperaturze 95 stopni Celsjusza i parzyć przez około 3-5 minut, w zależności, jaką intensywność chcemy uzyskać. Tę herbatę również można parzyć kilka razy, ale trzeba mieć na uwadze, że jej smak i aromat będzie się osłabiał.
  • Herbata biała – herbatę białą należy parzyć wodą o temperaturze około 75-80°C przez około 2-3 minuty. Zbyt wysoka temperatura lub zbyt długi czas parzenia może spowodować, że herbata będzie gorzka, dlatego należy z tym bardzo uważać!

Więcej na temat herbat dowiesz się z pewnością na stronie: https://fantasyheart.pl/, gdzie znajdziesz różne rodzaje herbat oraz akcesoria potrzebne do ich zaparzania. Kiedy już zaparzysz swój ulubiony napar, to możesz usiąść wygodnie w fotelu lub na kanapie i cieszyć się jej cudownym smakiem oraz aromatem. Aby było Ci wygodnie, możesz pod plecy podłożyć sobie poduszkę, a my szczególnie polecamy ten model: https://abcsnu.pl/poduszki/65-poduszka-hilding-visco-green, czyli poduszkę piankową, która zawiera ekstrakty z oleju roślinnego. Teraz z całą pewnością wiesz, jak parzyć oraz jak wybierać herbaty, więc żadne zaparzenie nie będzie Ci straszne!

Przeczytaj także: