Zarówno dla pań, jak i panów kobiecy biust jest wyznacznikiem kobiecości. Każda z nas chce mieć ładne piersi, które wyglądają dobrze w stroju kąpielowym czy w sukience z dużym dekoltem. Niestety, nie zawsze natura jest dla nas łaskawa, przez co biust nie jest taki, jak byśmy chciały. Chęć zmiany umożliwiają współczesna chirurgia plastyczna, która oferuje różnego rodzaju zabiegi powiększające piersi. A na czym to polega?
Powiększanie piersi – dla kogo?
Każda ingerencja w nasze ciało ma w ogólnym rezultacie poprawić nasz komfort psychiczny oraz samoocenę. W końcu o to chodzi w życiu – aby móc dobrze się czuć w swojej skórze. Niestety, coraz większa część z nas jest niezadowolona ze swoich piersi. Są one najczęściej zbyt małe lub zniekształcone. Wpływa to na pewność siebie oraz obniżoną samoocenę. Rozwiązaniem tego problemu może być zabieg powiększenia piersi, który wykonuje się u zdrowych kobiet, najczęściej nieusatysfakcjonowanych wyglądem swojego biustu. Oznacza to, że jest on dedykowany w przypadku:
- utraty objętości piersi na skutek ciąży lub ciąży oraz po okresie karmienia piersią,
- szybkiego lub stopniowego spadku masy ciała połączonego ze zmniejszeniem się pełności naszego biustu,
- utraty jędrności piersi, a także luźnej skóry czy różnicy w ich wielkości,
- posiadania małych piersi ze słabo rozwiniętym gruczołem piersiowym,
- wszelkiego rodzaju kompleksami związanymi z ich wyglądem i kształtem.
Nie ma nic złego w chęci poprawy wyglądu swojego biustu, powiększanie piersi czy zmiany ich kształtu. W końcu każda z nas chce cieszyć się bardziej atrakcyjnym biustem. Jednak powiększenie piersi to zabieg nie tylko dla pań po ciąży czy zmagających się z kompleksami na tym punkcie. Jest on również dedykowany po mastektomii wypadku czy urazie klatki piersiowej. Oczywiście, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań!
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu powiększania piersi?
Nie każda z pań kwalifikuje się do zabiegu powiększenia piersi. Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest wiek. Nie zaleca się wykonywanie go kobietom do dwudziestego drugiego roku życia, gdyż szacuje się, że mogą one jeszcze rosnąć i kształtować się. Oprócz tego dużą rolę odgrywa tutaj dojrzałość psychiczna pacjentki oraz to, w jako sposób organizm może zareagować na implanty piersiowe. Kolejną kwestią wykluczającą panie z zabiegu powiększenia piersi są choroby nowotworowe. I to niezależnie od tego, czy mamy zmagamy się już z tą chorobą, czy może istnieje ryzyko jej rozwinięcia się. Nie powinny rozważać tego również kobiety planujące ciążę, będące w jej trakcie, po porodzie, a także podczas i po karmieniu piersią.
Jak wygląda przygotowanie do zabiegu powiększania piersi oraz sam zabieg?
Zabiegami rekonstrukcji i powiększania piersi zajmują się chirurdzy plastyczni. Wykonywane przez nich czynności polegają na wszczepieniu implantów piersi. Sam rodzaj implantu oraz jego rozmiar jest dobierany do indywidualnych potrzeb pacjentki i jej pierwotnej wielkości biustu. Obecnie dostępne są dwa główne rodzaje – implanty wypełnione solą fizjologiczną lub silikonowe, zawierające żel silikonowy. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a pierwszym krokiem jest nacięcie skóry. Jest ono wykonane tak, aby blizna była jak najmniej widoczna i może przebiegać dookoła otoczki sutkowej, pod biustem lub pod pachą. Po umieszczeniu implantu rana zamykana jest za pomocą szwów rozpuszczalnych. Cały zabieg trwa około dwóch godzin, a pacjentka pozostaje pod obserwacją przez kolejną dobę. Do takiego zabiegu należy się również odpowiednio przygotować. Przed operacją wykonuje się podstawowe badania laboratoryjne, w tym morfologię krwi obwodowej, ogólne badanie moczu, poziom glukozy we krwi czy pomiar poziomu elektrolitów. Należy również pamiętać o tym, aby nie palić papierosów oraz nie przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna oraz obniżających krzepliwość krwi. Ich przyjmowanie może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem krwawienia śródoperacyjnego. Dodatkowo obowiązują nas szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
O czym pamiętać po operacji powiększenia piersi?
Po zabiegu powiększającego piersi u znacznej większości kobiet pojawiają się odczuwalne efekty uboczne. Ich natężenie jest niewielkie i mija zazwyczaj w ciągu kilku godzin do kilku dni. A czego możemy się w tym czasie spodziewać? Przede wszystkim przez pierwsze trzy dni pierogi są tkliwe i bolesne. Mogą pojawić się zasinienia skóry lub obrzęk. Do poważniejszych, ale rzadziej pojawiających się powikłań zalicza się utrzymujący się ból piersi, infekcje rany i krwawienia pooperacyjne. Uważajmy również na nieprawidłowe gojenie się rany, powstanie nadmiernie rozwiniętej blizny czy przesunięcie implantu. Po operacji powiększenia piersi obowiązują nas również zalecenia. Sam powrót do aktywności sprzed zabiegu trwa zazwyczaj miesiąc. W tym okresie unikamy nadmiernego wysiłku fizycznego, odpoczywamy na wygodnym podłożu do spania, jakim jest np. materac ortopedyczny oraz nosimy specjalny biustonosz pooperacyjny. Zapewnia on odpowiednią stabilizację biustu, a także wspomaga prawidłowe gojenie się rany. Przez pierwsze trzy tygodnie należy nosić go przez dwadzieścia cztery godziny. Oprócz tego konieczne jest także stawianie się na regularne kontrole.
Jakich efektów spodziewać się po powiększaniu piersi?
Będąc już po operacji, nie możemy doczekać się efektów przeprowadzonego zabiegu. Oczywiście, piersi są większe natychmiast po zakończeniu procedury. Początkowo może wystąpić jednak obrzęk i podrażnienie tkanek, co związane jest z ingerencją chirurga. Jednak ostateczne rezultaty widoczne są zazwyczaj po 3-6 miesiącach. Kwestia ta w dużej mierze zależy od przebiegu rekonwalescencji, stosowania się do zaleceń oraz trybu życia. A czego możemy spodziewać się po spojrzeniu w lustro? Przede wszystkim nasze piersi nabiorą satysfakcjonującego nas kształtu. Z pewnością będą bardziej symetryczne, jędrne i wypełnione. W wielu pań wymarzony biust z pewnością spowoduje zwiększenie pewności siebie, pozbycie się kompleksów związanych z wyglądem piersi, a także przyczyni się do bardziej seksownej sylwetki. Warto również zaznaczyć, że w przypadku implantów efekt utrzymuje się całe życie. Jednak w niektórych sytuacjach, np. po ciąży czy okresie karmienia piersią może być konieczna ich wymiana.
Nie każda kobieta jest zadowolona z wyglądu swoich piersi. Zatem, jeśli tylko wyrazimy chęć oraz nie mamy żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, to możemy rozważyć zabieg powiększania piersi. Pamiętajmy jednak, że ingeruje on w nasz organizm, dlatego nie muszą, ale mogą wystąpić komplikacje lub powikłania.