Organizowanie przestrzeni, w której żyjemy, to ważne zajęcie, którego znaczenie nie powinno być bagatelizowane. Wiedzieli o tym już starożytni Chińczycy, którzy stworzyli niezwykle interesującą filozofię feng shui. Mimo że powstała ona tak dawno, wciąż możemy wprowadzić ją do naszego własnego wnętrza. Sprawdź, jak zadbać o równowagę feng shui w sypialni!

Czym jest feng-shui?

Na początku warto uświadomić sobie, że feng shui nie jest żadnym przesądem – to filozofia, która od wieków wykorzystywana była w Chinach. Mieszkańcy tamtego terenu podkreślali rolę energii chi, która obecna jest wszędzie wokół nas. Możemy jednak na nią wpłynąć lub ją zmodyfikować – za pomocą tych działań możliwe stanie się polepszenie samopoczucia domowników czy poprawa atmosfery panującej w naszym domu. W filozofię feng shui zapisanych jest pięć żywiołów, które odgrywają tam istotną rolę. Mowa tu o drzewie, ziemi, metalu, wodzie i ogniu.

Aby mieć pewność, że w naszym domu będzie obecna harmonia, musimy trzymać się kilku zasad. Po pierwsze, feng shui czerpie z filozofii yin-yang, która łączy w sobie ruch oraz bezruch. W tym przypadku te dwa elementy nie powinny być ze sobą mieszane, ponieważ może to wywołać chaos. Oprócz tego należy mieć na uwadze wspomniane wcześniej żywioły. Każdy z nich nawiązuje do innych barw czy form, które możemy uwzględnić w naszym wnętrzu. Przykładowo, woda to ciemnofioletowe barwy i faliste kształty, za to metal obejmuje metaliczne, srebrne kolory oraz okrągłe formy. Ciekawym przypadkiem jest ogień, którego możemy odnaleźć w źródłach światła obecnych w naszym domu.

Jak wprowadzić feng shui do naszej sypialni?

Jak zadbać o równowagę feng shui w sypialniNie ma wątpliwości, że do pomieszczenia, w którym pragniemy się zrelaksować i odprężyć, będziemy chcieli wprowadzić feng shui. Technika ta korzystnie wpłynie na nasz wypoczynek, sprawiają, że łatwiej będzie nam odpocząć i odetchnąć. Wchodząc do sypialni, zostawimy negatywną energię za sobą, a jej miejsce zajmie pozytywna energia chi.

Jeśli chcemy, by tak się stało, niezbędne będzie zrobienie researchu, który pozwoli nam określić, jakie rozwiązania możemy uwzględnić w naszej sypialni, a jakie nie. Już wiemy, że podstawowym krokiem będzie pogodzenie pięciu żywiołów, z których każdy wyróżnia się innymi cechami. Warto wiedzieć, że sypialnia to ponadto przestrzeń żeńskiej energii yin, dlatego możemy postawić tam na takie elementy, które spowodują, że całe wnętrze stanie się przytulne i komfortowe. Mogą być to między innymi grube koce, świece, kadzidełka czy miękkie narzuty. Istotną rzeczą związaną z feng shui, którą należy zastosować w sypialni, jest odsunięcie łóżka od okna – powinno się ono znajdować przy ścianie, tak abyśmy podczas leżenia mogli widzieć cały pokój. Dzięki temu nie zostanie zaburzona energia yin oraz yang. Równie ważne będzie to, aby wszelkie komody czy szafki były zamknięte. Warto też zwrócić uwagę na to, aby wybierane przez nas meble nie były surowe i kanciaste, a naturalne i delikatne. Oprócz tego pamiętajmy o tym, że w pobliżu łóżka pod żadnym pozorem nie powinno znajdować się lustro.

Czego unikać przy feng shui?

Przed tym niż zaczniemy aranżacją naszej sypialni, dobrze zaznajomić się z ogólnymi zasadami feng shui, które pomogą nam zachować równowagę w tym najważniejszym pomieszczeniu w naszym domu. Co najważniejsze, podstawą feng shui jest czystość i schludność – nasze wnętrze nie powinno być zagracone i pełne niepotrzebnych szpargałów. Pozbądźmy się tych rzeczy, których nie potrzebujemy. Jeśli jakiś przedmiot się zepsuje, postarajmy się jak najszybciej go naprawić. Mimo że lustra to popularny dodatek we wszystkich stylach wnętrzarskich, gdy chcemy mieć przestrzeń zgodną z feng shui, powinniśmy zrezygnować z ich nadmiaru. Poza tym ważne jest to, aby nie zasłaniać głównego wejścia do domu czy pokoju, ponieważ to przez te drzwi przepływa energia chi. Co ważne, unikajmy sztucznych, kiczowatych przedmiotów – postawmy na naturalne meble czy dekoracje, a także wybierzmy prawdziwe rośliny, a nie ich plastikowe odpowiedniki.

Zadbaj również o siebie

Człowiek wyspany to człowiek szczęśliwy, zdecydowanie bardziej produktywny i niezwykle pozytywnie nastawiony do wszystkich czekających na niego obowiązków. Aby tak było, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad higieny snu.

  • Zadbaj o możliwie jak najbardziej schematyczny styl życia. Kładzenie się spać oraz wstawanie o podobnych porach daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga uregulować zegar biologiczny.
  • Pamiętaj o tym, by przed snem się zrelaksować. Posłuchaj spokojnej muzyki, poczytaj książkę lub prowadź dziennik – znajdź rozwiązanie, które pozwoli odłożyć telefon na bok i będzie Ci odpowiadało najbardziej.
  • Zadbaj o regularny ruch. Nie musi to być bardzo długi i męczący trening – już 30 minut dziennie spaceru, jogi, czy rozciągania może się okazać bardzo pomocne.
  • Regularnie wietrz sypialnię oraz dbaj o porządek w tym pomieszczeniu.
  • Dobierz materac, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Zwróć uwagę na jego rozmiar, rodzaj wypełnienia, a także twardość. Idealne podłoże do snu to takie, które spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Nie ma powodu, by decydować się na półśrodki, jeśli rynek sypialniany oferuje tak wiele możliwości, że każdy z pewnością znajdzie tam coś dla siebie.

Feng shui sprawi, że w naszym domu zapanuje harmonia, a wnętrze wypełni dobra energia. Wszystko za sprawą odpowiedniej organizacji przestrzeni. Feng shui podkreśla istotną rolę żywiołów, dzięki czemu pomaga nam połączyć się z naturą. Wprowadzając ją do naszego wnętrza, na pewno odczujemy pozytywną zmianę.