Sypialnia to miejsce, w którym możemy odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Aby móc zapewnić sobie odpowiednie warunki do relaksu oraz zdrowego wypoczynku, warto postawić na właściwie skomponowane łóżko. Składa się ono z wielu elementów, w tym kołdry. A w jakie modele warto zainwestować?

Jak wybrać kołdrę?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak dużą rolę w zapewnieniu nam zdrowego wypoczynku odgrywa kołdra. Jak się okazuje, odpowiada ona za komfort termiczny oraz przyjemnie otula nasze ciało w czasie snu. Najważniejsze kwestie, jakie należy uwzględnić przy jej wyborze, to:

  • rodzaj materiału, z którego wykonano poszewkę,

  • rozmiar, czyli długość i szerokość,

  • gramaturę, określającą klasę ciepła,

  • rodzaj wypełnienia, od którego zależą właściwości kołdry.

Rodzaje kołder

Jakie kołdry są dostępne na rynku?Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy różne warianty kołder. Różnią się one przede wszystkim właściwościami wynikającymi z rodzaju zastosowanego wypełnienia. A jakie rodzaje kołder dostępne są na współczesnym rynku?

Kołdra naturalna

Mianem kołdry naturalnej można określić produkty, które w całości zostały wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Do takich zalicza się:

Wyróżniają się one przede wszystkim wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi, a także są w stanie pochłaniać wilgoć ze skóry i odprowadzać ją, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu poceniu się. Kołdra naturalna jest również bardzo wytrzymała i może posłużyć nam przez lata.

Kołdra syntetyczna

Kołdra syntetyczna posiada wkład wykonany najczęściej z włókien silikonowych lub poliestrowych. Sprawdzą się one niemalże w każdej sypialni, gdyż wyróżniają się właściwościami antyalergicznymi. Oznacza to, że w ich wnętrzu nie gromadzą się niebezpieczne alergeny, takie jak kurz czy bakterie, przez co są świetnym wyborem dla alergików. Co więcej, w surowcach użytych do produkcji nie ma alergenów. Cechuje ją także:

  • łatwe utrzymanie w czystości,

  • pochłanianie wilgoci ze skóry,

  • wyjątkowa lekkość.

Inne elementy wyposażenia łóżka

Oprócz kołdry łóżko składa się także z innych elementów wyposażenia, takich jak materac. Jest to innowacyjny produkt stworzony specjalnie w celu zagwarantowania nam zdrowego snu. Wyróżnia się on wyjątkowymi cechami oraz unikalną budową, dzięki której jest w stanie w prawidłowy sposób wspierać kręgosłup użytkownika oraz jego sylwetkę. Zapobiega to powstawaniu wad postawy oraz redukuje dolegliwości bólowe ze strony pleców. Do innych, ale również korzystnie wpływających na sen akcesoriów sypialnianych zaliczyć można:

  • stelaż regulowany

Zdrowy sen jest niezwykle ważny, gdyż w korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie człowieka w ciągu dnia. Oznacza to, że warto zadbać nie tylko o aranżacje sypialni, ale także o odpowiednio skomponowane łóżko.