Czasem ciekawe i przyjemne, innym razem przerażające i niekomfortowe… Każdej nocy mamy do czynienia ze snami, które mogą przybrać różną postać. Czasem śni nam się coś miłego, innym razem wolelibyśmy w ogóle nie iść spać, zamiast doświadczyć danego snu. Z czego wynika to, co śnimy? Jaka jest rola snów w naszym życiu? Dowiedz się więcej!
Dlaczego śnimy?
Nie ma wątpliwości, że niektórzy mogliby się obejść bez snów. W końcu, po co komu te dziwne wizje, które i tak nic nie wnoszą do rzeczywistości? Sny jednak posiadają znacznie większe znaczenie, niż może nam się wydawać. Odgrywają bardzo ważną rolę i stanowią element, na który zdecydowanie powinniśmy zwracać uwagę.
Sny to sposób, w jaki nasz umysł radzi sobie z doświadczonymi przez nas zdarzeniami. Przez całą noc mózg przetwarza informacje, a nasze ciało się regeneruje. Może to przejawiać się poprzez sny, w których nasza podświadomość przypomina nam o różnych wydarzeniach, osobach czy emocjach. Dzięki temu porządkujemy wiadomości i ćwiczymy naszą pamięć.
Sny pojawiają się w fazie REM, w której to nasz mózg bardzo intensywnie pracuje, mimo tego, że my sami jesteśmy wtedy nieświadomi. Faza REM charakteryzuje się tym że w czasie jej trwania nasze gałki oczne się poruszają. Faza ta jest niezbędna do prawidłowego wypoczynku – to podczas niej nasze ciało w pełni się rozluźnia.
Jakie może być znaczenie naszych snów?
Mimo tego, że faza REM jest podstawową częścią naszego snu, nie wszyscy pamiętają, co im się wtedy przyśniło. Nawet komfortowy sen i skuteczny wypoczynek nie zagwarantuje tego, że nie zapomnimy wizji, których doświadczyliśmy w fazie REM. Co ciekawe, istnieje większe prawdopodobieństwo zapamiętania snów, którym towarzyszą silne emocje, pozytywne lub negatywne.
Jeśli jednak zdarzy się, że treść naszego snu utkwi nam w pamięci, warto się nad tym zastanowić. Sny bowiem mogą stanowić cenną wskazówkę do tego, co dzieje się w naszym umyśle. Mogą być ucieleśnieniem lęków bądź pragnień, a ich dogłębna analiza pomoże nam zrozumieć nas samych. Motywy powtarzające się w snach mogą być znakiem tego, że nasza podświadomość pragnie nam coś podpowiedzieć.
W kulturze utarły się różne przekonania na temat snów. Możemy na przykład spotkać się ze stwierdzeniem, że jeśli śnią nam się wypadające zęby, oznacza to, że ktoś z naszych bliskich umrze. Spadek z dużej wysokości równa się utratą kontroli nad czymś, uwięzienie to oznaka dręczącego nas stresu, a za to powtarzające się sny o napisaniu egzaminu zwiastują wynagrodzenie za ciężką pracę.
Marzenia senne często odzwierciedlają to, czego boimy się w rzeczywistości – nierzadko możemy spotkać się z tym, że komuś śniło się spóźnienie się na ważne wydarzenie, kłótnia z bliską osobą czy zgubienie czegoś. Te elementy powodują silne emocje i wzbudzają w nas silny dyskomfort. Mogą jednak pokazać nam, że wcale nie ma czego się bać.
Z czego mogą wynikać koszmary?
Mniej przyjemne sny, jakie możemy doświadczyć, to dobrze nam znane koszmary. Stanowią one przerażające wizje, które dręczą nas we śnie. Koszmary kojarzą się głównie z dziećmi, które bardzo łatwo czymś przestraszyć. Miejmy jednak na uwadze, że równie często dorośli mogą mieć koszmary. Co może zatem stanowić przyczynę koszmarów?
Mary senne powstają na skutek przeżywania silnie nieprzyjemnych emocji, takich jak stres, lęk czy niepokój. Jeśli w naszym życiu w ostatnim czasie skumulowało się dużo takich uczuć, nasz umysł być może będzie musiał poradzić sobie z nimi w formie koszmarów.
Koszmary nierzadko są wynikiem doświadczonej przez nas traumy. W tym wypadku może to dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Gdy przydarzy nam się coś szczególnie trudnego, pozostawia to ślad na naszym umyśle. Koszmary to bardzo powszechny objaw traumy – to znak tego, że wciąż nie poradziliśmy sobie z niektórymi rzeczami.
Co zrobić, gdy doświadczamy koszmarów?
Koszmary są czymś okropnym, na szczęście jednak istnieją sposoby na to, by je powstrzymać. Jeśli koszmary są wynikiem traumy lub mimo starań nie ustępują przez długi czas, powinniśmy zwrócić się z tym do psychologa. Konsultacja z kimś takim pomoże nam zrozumieć swoje emocje i nauczyć się je kontrolować. Gdy uświadomimy sobie, z czego wynikają nasze lęki, łatwiej będzie nam się ich pozbyć.
W przypadku, w którym koszmary powstają na skutek stresu czy niepokoju, należy koniecznie zmienić nasz styl życia. Sny o przegapieniu deadline’u, zawiedzeniu kogoś czy niewywiązaniu się z naszych obowiązków są świetnym przykładem na to, że nasze ciało potrzebuje odpoczynku. Dopilnujmy, aby odpowiednio dużo odpoczywać – relaks jest niezwykle ważny w zachowaniu dobrego samopoczucia.
Nie można ukryć, że najlepiej wypoczywa się wśród miękkich, naturalnych produktów, dzięki którym z łatwością możemy się zrelaksować. Zainwestujmy w takie elementy do naszej sypialni – dzięki temu poprawimy komfort naszego snu i umożliwimy sobie prawdziwy wypoczynek. Świetnie sprawdzą się takie artykuły sypialniane jak poduszka syntetyczna czy kołdra naturalna, które zaskoczą nas swoją miękkością, ale jednocześnie zadbają o higienę naszego snu. Poduszka syntetyczna to wspaniałe rozwiązanie dla alergików, ponieważ minimalizuje gromadzenie się bakterii czy drobnoustrojów. Dzięki temu nawet osoby zmagające się z alergiami będą mogły w pełni się odprężyć.
Sny od lat intrygowały ludzi. Mimo tego, że istnieje tyle badań na ich temat, to wciąż sfera nie do końca zbadana i zrozumiała. Warto jednak przyjrzeć się chociaż temu, co nam samym się śni, ponieważ możemy odnaleźć w tym cenną wskazówkę. Nie bagatelizujmy naszych snów – jeśli doświadczamy koszmarów, sięgnijmy po sposoby, które pomogą nam je powstrzymać.