W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o tym, jak ważny jest zdrowy i spokojny sen. Wszystko z uwagi na fakt, iż rośnie wśród nas świadomość tego, jak zdrowy wypoczynek oddziałuje na nasz organizm. W końcu pozwala nam na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, a także wydajną pracę. Zdrowy sen można rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci i pełni energii. Co więcej, charakteryzuje się on wysoką jakością, a także odpowiednią długością i głębokością. Idealne warunki do wysypiania się stwarza nam sypialnia, tylko w jaki sposób?

W jakim stylu urządzić sypialnię?

Chcąc zapewnić sobie jak najlepsze warunki do wypoczywania, warto w pierwszej kolejności skupić się na kolorach dominujących w sypialni. Najlepiej sprawdzą się tutaj stonowane lub pastelowe odcienie, które korzystnie wpływają na organizm. Jak się okazuje, są w stanie uspokoić nasze emocje, przez co czujemy się coraz bardziej zrelaksowani i odprężeni. Przekłada się to na szybsze zasypianie. W niemalże każdej sypialni sprawdzi się kilka stylów, które są zgodne z zasadami aranżacji. Do nich zalicza się:

 • styl skandynawski, wyróżniający się naturalnymi materiałami, miękkimi tkaninami, prostymi formami,

 • styl nowoczesny, wyróżniający się prostą, minimalizmem, oszczędnością w dodatkach, geometrycznymi formami,

 • styl klasyczny, wyróżniający się symetrią, wysoką jakością trwałością materiałów, spójnie łączy wszystkie elementy,

 • styl industrialny, wyróżniający się przestronnością, surowymi materiałami, nietypowymi połączeniami i charakterystycznym oświetleniem,

 • styl rustykalny, wyróżniający się naturalnymi materiałami, ludowymi wzorami, zębami nadgryzionymi zębem czasy czy dodatkami np. w postaci kwiatów.

Warto zaznaczyć, że sypialnia w każdym z wyżej wymienionych stylów będzie się dobrze reprezentować. Wszystko z uwagi na fakt, iż charakteryzuje się elegancją oraz spójność.

W co wyposażyć sypialnię?

Sen a aranżacja sypialniSypialnia nie byłaby kompletna bez elementów dekoracyjnych, które nadadzą jej nie tylko wyjątkowego klimatu, ale także charakteru. Z uwagi na to, w pierwszej kolejności warto postawić na przedmioty osobiste, związane z naszym życiem lub pasją. Reprezentować to mogą zdjęcia powieszone na ścianie czy figurki umieszczane np. na komodzie. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wiele dodatków ma większy lub mniejszy wpływ na jakość i długość naszego snu. Do nich zalicza się:

 • świece zapachowe – są źródłem przyjemnego ciepła i światła, jednak jednocześnie uwalniają olejki eteryczne, które oddziałują na nasze zmysły, przez co wyciszają organizm i ułatwiają zasypianie,

 • zasłony i rolety – zapobiegają wnikaniu światła słonecznego, co jest niezwykle ważne latem,

 • delikatne i ciepłe oświetlenie – nie zakłóca wydzielania melatoniny, a tym samym nie utrudnia zasypiania,

 • koce, poduszki dekoracyjne i dywan – materiały tekstylia, które wpływają na komfort użytkowania sypialni.

Komfortowe łóżko – czyli jakie?

Mówiąc komfortowe łóżko, na myśli najczęściej mamy materace do spania, a nie inne podłoża do spania, typu sofy czy wersalki. Wszystko z uwagi na fakt, iż tylko materac jest w stanie stworzyć dla nas najlepsze warunki do wypoczywania. A w jaki sposób? Otóż dzięki swoim unikalnym właściwościom wynikającym z wypełnienia oraz budowę, są w stanie zagwarantować każdemu z nas najlepsze warunki do wypoczywania. W końcu może niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtu ciała , tym samym stabilizując kręgosłup oraz całą sylwetkę. Jednak, aby materac mógł we właściwy sposób pełnić swoją funkcję, to potrzebny jest nam odpowiednio dopasowany do niego stelaż. Mało kto wie, że to właśnie on odpowiada za stabilne wsparcie materaca, tym samym zwiększając przepływ powietrza w jego wypełnieniu oraz żywotność.

Sprawdź ofertę materacy: https://sleepinghouse.pl/135-materace-120×200

Wygodna poduszka i kołdra – jak wybrać?

Materac, pomimo tego, że pozwala na najlepszą stabilizację dla kręgosłupa oraz higieniczne warunki do spania nie może zapewnić nam w pełni komfortowego wypoczynku. W tym celu powinniśmy postawić na inne akcesoria sypialniane, które współgrają z materacem. W pierwszej kolejności możemy postawić na poduszkę do spania, czyli produkt, który jest w stanie najlepiej dopasować się do anatomicznych kształtów górnych partii mięśni. Do nich zalicza się przede wszystkim głowa barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. Na ich wybór przede wszystkim wpływają takie czynniki jak gramatura, rodzaj wypełnienia, wysokość, stopień twardości czy preferowana pozycja do spania. Jeśli natomiast chodzi o kołdrę, to przyjemnie otula ciało do snu, tymi małym zwiększają komfort wypoczynku. Jednak jej głównym zadaniem jest stworzenie idealnych warunków termicznych, przez co zapobiega zarówno wychładzaniu, jak i przegrzewaniu się ciała. Chcąc wybrać najlepszy dla siebie modele, warto uwzględnić takie kwestie jak gramatura, rozmiar czy rodzaj wypełnienia.

Inne, ale równie ważne akcesoria sypialniane

Na rynku znajdziemy również mniej popularne akcesoria sypialniane, o których większość z ans zapomina. Jak się okazuje – niesłusznie, gdyż one również odgrywają ważną rolę w zapewnieniu nam zdrowego oraz higienicznego wypoczynku. Do najczęściej pomijanych kwestii zalicza się:

 • pościel – produkt, który składa się z kompletu poszewek na poduszki i kołdrę. W zależności od wybranego materiału mogą dodatkowo pełnić funkcje antyalergiczne czy termoregulacyjne. Jednak ich głównym zadaniem jest ochrona przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi,

 • prześcieradła – modele dostępne w wersji z gumką lub bez, które są w stanie zapewnić higieniczne warunki do wypoczywania poprzez zapobieganie wnikania zanieczyszczeniom do wnętrza materaca,

 • ochraniacze na materac – cienkie maty higieniczne, które z uwagi na wykorzystane materiały, są w stanie chronić podłoże do spania przed zabrudzeniami oraz wilgocią.

Znaczna część z nas ma problem ze stworzeniem komfortowej dla siebie przestrzeni, jaką daje nam sypialnia. Jak się okazuje, staje się to trudnym orzechem do zgryzienia. Z uwagi an to, warto już dziś wiedzieć, jak rozwiązać ten problem poprzez odpowiedni styl, kolory czy dodatki. Nie zapominajmy także, że głównym elementem każdej sypialni jest łóżko, które w największym stopniu odpowiada za zdrowy i komfortowy wypoczynek.

Jeśli poszukujesz nowych akcesoriów sypialnianych, odwiedź stronę https://fantasyheart.pl/, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

Przeczytaj także: