Stres to reakcja organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które mogą założyć jego równowagę, a także obciążają lub przekraczają nasze możliwości. Wówczas wydziela się hormon stresu – kortyzol. Jego krótkotrwała obecność w organizmie nie wpływa na funkcje fizjologiczne, jednak długotrwały stres może znacząco pogorszyć stan zdrowia.

Jak stres wpływa na organizm?

Wyróżnia się wiele przyczyn stresu. Dla jednych to problemy w praczy czy związku, a dla innych śmierć bliskiej osoby lub rozwód. Tak naprawdę każdy z nas może stresować się z różnych powodów, jednak konsekwencje najczęściej są te same i prowadzą do:

  • obniżenia odporności,
  • wzrostu ciśnienia krwi,
  • zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego,
  • rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy czy otyłości.

Oprócz tego stres wpływa na wygląd człowieka, gdyż może powodować utratę włosów czy problemy skórne. Zatem, jak sobie z nim poradzić, aby móc cieszyć się dobry zdrowiem?

Jak stres wpływa na organizm oraz czym go łagodzić?Czy sen łagodzi poziom stresu?

Codzienny stres może być przyczyną zmęczenia, złego nastroju czy nadmierną sennością w ciągu dnia. Zatem nic dziwnego, że im bardziej jesteśmy zestresowani, tym ciężej nam zasnąć. Zatem warto się przed położeniem do łóżka zrelaksować, gdyż wówczas zwiększa się jakość i długość wypoczynku. Co więcej, w czasie zdrowego i głębokiego wypoczynku wytwarzane są substancje odpowiedzialne za obniżenie stresu. Aby móc zapewnić sobie spokoju sen, warto zadbać o warunki, w jakich śpimy. Obejmuje to przede wszystkim skomponowanie wygodnego łóżka, które jest wyposażone w odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb i preferencji materac. Jak się okazuje, nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to on odpowiada za najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz sylwetki użytkownika.

Najlepsze sposoby na łagodzenie stresu

Oprócz odprężającego czasu w komfortowym łóżku istnieje wiele innych sposobów na redukcję poziomu stresu. Przede wszystkim zalicza się do nich wykonywanie ulubionych czynności, które mogą być związane m.in. z naszymi zainteresowaniami. Oprócz tego, w zależności od tego, kto co lubi, możemy:

  • przeczytać ciekawą książkę,
  • obejrzeć serial lub film,
  • ugotować coś dobrego,
  • spędzić czas aktywnie,
  • wykonać domowe spa.

Stres to jeden z czynników, który destrukcyjnie wpływa na organizm człowieka. Z uwagi na to, warto już dziś zmniejszać jego poziom. Dzięki temu jesteśmy w stanie zadbać o swoje zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: