Nadmiar wolnego czasu lub uczucie pustki w życiu można wypełnić za pomocą hobby. Wielu z nas zaczyna wówczas szukać nowych zajęć, zaczynając od uniwersalnych rozwiązań. Jednak, co w przypadku, gdy nie sprawiają one nam aż takiej radości? Wówczas warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą nam odnaleźć ciekawe, a także unikalne zajęcie. Zatem, czym jest hobby oraz jak je znaleźć?
Czym jest hobby?
Wielu z nas dopiero kształtuje swój styl życia, co składa się nie tylko na zdobycie odpowiedniego wykształcenia i znalezienie dobrej pracy, ale także rozwój osobistych zainteresowań. Hobby, bo o nim tutaj mowa, to przede wszystkim czas relaksu. Ze względu na formę, nasze zainteresowania można podzielić na:
-
rekreacyjne,
-
artystyczne,
-
techniczne.
Wiele pasji może mieć również charakter kolekcjonerski. Jednak, jak znaleźć ciekawe hobby, które sprawia nam przyjemność?
Przykładowe hobby
Szukanie nowych zainteresowań jest ciężkie, dlatego wielu z nas szuka gotowych rozwiązań. Z uwagi na to, hobby można podzielić na siedem różnych kategorii, a wśród nich znajdziemy:
-
proste, codzienne czynności – nie wymagają one dużego nakładu czasu czy pieniędzy i obejmuje: czytanie, fotografię, grę na instrumentach, pisanie listów, słuchanie podcastów czy śpiewnie,
-
praktyczne, domowe hobby – oprócz dobrej zabawy przynoszą realny pożytek i to każdego dnia, a do nich zalicza się: gotowanie, hodowlę pszczół, makijaż, robienie napojów alkoholowych i przetworów, sprzątanie czy ogrodnictwo,
-
sporty – uwzględnić tutaj można bardziej lub mniej znane, a w tym: bieganie, gimnastykę artystyczną, jazdę konną i na wszelkiego rodzaju kółkach (w tym rolkach czy rowerze), kręgle oraz sporty walki, wodne czy zespołowe,
-
twórcze hobby z fizycznym rezultatem – dzięki niemu możemy uzyskać fizyczny rezultat naszych zainteresowań, a do takiego hobby zalicza się: decoupage, ceramika, dekoracja ciast, dzierganie, filcowanie, haftowanie, malowanie, origami, majsterkowanie, modelarstwo czy robienie kolaży,
-
twórcze hobby z niefizycznym rezultatem – obejmuje zainteresowania, których efekt nie jest namacalny, a zaliczyć do nich można: aktorstwo, analizę kolorystyczną, grafikę komputerową, blogowanie, kręcenie filmów i montaż, pisanie wierszy/książek czy projektowanie wnętrz,
-
hobby ćwiczące myślenie – wymagają one nieco główkowania, logicznego myślenia czy wymyślania strategii, a wśród nich znajdziemy grę w szachy, warcaby, karty, planszowe, układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek czy nawet naukę nowego języka,
-
hobby przygodowe i adrenalinowe – obejmuje zajęcia, dzięki którym poczujemy się jak bohater z książki lub poczujemy zastrzyk adrenaliny, a do nich zalicza się: zwiedzanie/odkrywanie opuszczonych miejsc, biwakowanie, wędrówki górskie, podróżowanie, loty w tunelu aerodynamicznym, skoki na bungee czy na spadochronie.
Są to propozycje, które mogą, ale nie muszą idealnie dopasować się do naszej osobowości. Natomiast, jeśli nam nie odpowiadają lub nie jesteśmy pewni, czy chcemy tego spróbować, to możemy postawić na poszukiwanie hobby poprzez odpowiadanie na pytania!
Na czym polega poszukiwanie hobby?
Hobby nie zawsze łączy się z pracą czy nauką. Nie zmienia to jednak faktu, że w każdej chwili możemy znaleźć sobie jakieś zajmujące zajęcie “po godzinach”. Jednak, jak je znaleźć? Otóż szukając idealnego hobby, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, w tym:
-
co nas interesuje,
-
czy wolimy zajęcia w środku, czy na zewnątrz,
-
czy można się nim dzielić,
-
czy potrzebujemy do tego sprawnego umysłu,
-
czy wymaga specjalnych umiejętności,
-
czy wolimy zajęcia spokojniejsze, czy bardziej aktywne,
-
czy wymaga nakładu finansowego,
-
czy można na tym zarobić.
Dopiero po szczerej odpowiedzi na te pytania, warto rozpocząć poszukiwania swojej pasji. Czasem jednak musimy podjąć wiele prób, aby znaleźć to, co naprawdę kochamy. Zatem nie ma się co poddawać, w końcu nabycie nowych umiejętności korzystnie wpływa na nasz rozwój!
Czy hobby może wpływać na styl życia?
Niezaprzeczalnie, hobby oddziałuje na styl życia, a często nawet staje się nim. Jeśli naszą pasją staje się gotowanie, automatycznie zaczynamy się lepiej, a często także i zdrowiej odżywiać. Natomiast aktywne hobby, bazujące na sporcie pozwala nam spędzać czas na wysiłku fizycznym, który korzystnie przekłada się na nasze zdrowie. Nawet statyczne, bardziej siedzące hobby, takie jak czytanie książek czy malowanie może odmienić naszą codzienność – w końcu nie spędzamy bezczynnie czasu, wpatrując się w ekran, tylko poświęcamy go na coś, co lubimy i co nas uszczęśliwia. Posiadanie hobby relaksuje nas, przez co stajemy się spokojniejsi. Przekłada się to również na szybsze zasypianie, a nawet korzystnie oddziałuje na jakość snu! Jednak niezależnie od formy naszych zainteresowań, warto zdrowo się wyspać, gdyż wówczas mamy więcej energii, a nasze ciało jest zregenerowane. Aby było to możliwe, powinniśmy zainwestować w odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb i preferencji materac do spania. Co to oznacza? Otóż wówczas produkt ten jest w stanie mnie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób gwarantuje najlepsze wsparcie dla kręgosłupa oraz całej sylwetki.
Posiadanie hobby to fantastyczny sposób na spędzanie czasu oraz wyrażenie siebie. Często również pozwala obniżyć poziom stresu, który w obecnych czasach towarzyszy nam niemalże na każdym kroku. Hobby ma wiele odsłon – jedne zachowujemy tylko dla siebie, a innymi dzielimy się ze światem. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby przynosiło nam korzyści finansowe!