Nie można zaprzeczyć, że aktywność fizyczna jest istotna w każdym wieku. Małe dzieci poprzez ruch uczą się swojego ciała i rozwijają swoją koordynację. Dorośli często traktują treningi jako hobby bądź formę odskoczni od codziennego świata. Jak zatem powinna wyglądać aktywność fizyczna u seniorów? Czy wciąż mogą pozwolić sobie na ruch? Okazuje się, że tak! Dowiedz się, jak starsze osoby mogą uprawiać sport.

Najczęstsze dolegliwości, z jakimi zmagają się seniorzy

W przypadku seniorów musimy mieć na uwadze fakt, iż nierzadko zmagają się oni z różnymi dolegliwościami, które znacząco utrudniają im funkcjonowanie, nie mówiąc o aktywności fizycznej. Wiele z tych nieprzyjemności wynika z podeszłego wieku, który stwarza ryzyko różnych chorób. Może być to między innymi:

  • reumatyzm,

  • osteoporoza,

  • zaćma,

  • miażdżyca,

  • nadciśnienie,

  • cukrzyca,

  • choroba Parkinsona,

  • nowotwory,

  • wady postawy, ból kręgosłupa.

Jeśli senior cierpi na któreś z tych dolegliwości, nie można wykluczyć, iż dbanie o aktywność fizyczną będzie bardzo utrudnione. W wielu przypadkach będzie mogła ona odbywać się jedynie pod okiem fizjoterapeuty, który dopilnuje, aby wykonywać ćwiczenia przeznaczone do stanu, w jakim znajduje się starsza osoba. Mimo tego nie powinniśmy z niej rezygnować, bowiem nawet najmniejsza dawka ruchu może przynieść nam korzyści.

Dlaczego warto zadbać o aktywność fizyczną w podeszłym wieku?

Aktywność fizyczna u seniora - jak powinna wyglądać?Dla wielu osób to właśnie aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia. Pozwala im na polepszenie kondycji, wzmocnienie ciała czy spalenie zbędnych kalorii. W podeszłym wieku ćwiczenia również odgrywają istotną rolę. Stanowią ważną część profilaktyki różnych dolegliwości.

Po pierwsze, regularne treningi umożliwią nam poprawienie wydolności tlenowej. Sprawność naszego układu oddechowego znacznie się polepszy, co pozytywnie wpłynie na dotlenienie organizmu i mózgu. Co więcej, ćwiczenia stanowią również okazję do wzmocnienia mięśni oraz zwiększenia gęstości kości. Dzięki temu znacznie zmniejszy się ryzyko złamań czy urazów. Nie ma wątpliwości, że zauważymy poprawę w sprawności ruchowej. Ruch zapobiega też powstawaniu się zakrzepów, a do tego wzmacnia nasze serce i usprawnia pracę naczyń krwionośnych, co jest istotne w zapobieganiu chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał. Warto też wspomnieć o tym, że ćwiczenia pozwalają kontrolować masę ciała. Jest to bardzo ważne w przypadku seniorów, ponieważ często zmagają się oni z nadwagą lub otyłością. Pamiętajmy, że zbyt duża waga zwiększa ryzyko wielu niekorzystnych dla nas dolegliwości. Na szczęście systematyczna aktywność fizyczna pozwoli im pozbyć się niepotrzebnych kilogramów i poprawić kondycję, co bezpośrednio przełoży się na ich zdrowie.

Jak powinna wyglądać aktywność fizyczna seniorów?

Nie powinniśmy przeoczyć tego, że aktywność fizyczna dla seniorów będzie wyglądała trochę inaczej. Po pierwsze, musi być dopasowana do danej osoby i stanu, w jakim się znajduje. Jeśli znajdują się jakieś przeciwwskazania, trzeba koniecznie wziąć je pod uwagę. Z drugiej strony, gdy na przykład cierpimy na ból kręgosłupa, należy wybrać takie serie treningowe, które zapobiegną temu dyskomfortu. Dobrze, aby ćwiczenia nie były zbyt intensywne i wymęczające, ponieważ może okazać się, że senior sobie z tym nie poradzi. Dla pewności warto umówić się na wizytę do fizjoterapeuty, który doradzi nam, które aktywności będą najlepsze.

Spacery

Jedną z najlepszych technik na dostarczenie organizmowi codziennej dawki ruchu są spacery. Nawet krótkie przejście się może przynieść nam wiele dobrego. Spacery wpływają pozytywnie na naszą wydolność tlenową, a do tego umożliwiają spalanie kalorii w niezwykle łatwy sposób. Warto zaznaczyć również to, że ten rodzaj aktywności fizycznej zmusza nas do wyjścia z domu, co w przypadku seniorów okazuje się niezwykle istotne. Znaczna liczba starszych osób nie przepada za opuszczeniem swoich czterech progów i ciężko im się jest zmotywować do odkrycia nowej przestrzeni. Spacery mogą być cudowną sposobnością do tego, by wyjść ze swojej strefy komfortu. Mogą dostarczyć dużo dobrej energii, dzięki czemu poprawi się nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.

Joga dla seniorów

Ciekawym rozwiązaniem jest joga dla seniorów. Joga to praktyka składająca się z delikatnych, rozciągających ćwiczeń, podczas których szczególnie ważna jest praca nad oddechem. Często można się natknąć na to, iż szkoły jogi organizują zajęcia specjalnie dla osób starszych. Ze względu na łagodność i subtelność jogi oraz jej pozytywne właściwości dla naszego zdrowia, będzie to świetna opcja dla seniorów. Regularna praktyka pozwoli im rozciągnąć ciało i pozbyć się bólu pleców czy karku, który często im towarzyszy. Co więcej, joga stwarza też przestrzeń do tego, aby wyciszyć umysł i się zrelaksować. Dla tych, którzy mają problem ze stresem bądź niepokojem, joga będzie prawdziwym ukojeniem.

Jeśli najbardziej zależy nam na tym, aby aktywność fizyczna złagodziła nasze dolegliwości i polepszyła ogólne samopoczucie, najlepiej będzie zapisać się do fizjoterapeuty. Dzięki temu będziemy mogli wykonywać ćwiczenia dopasowane do naszego stanu, które bez wątpienia przyniosą ulgę i poprawią naszą sprawność.

Aktywność fizyczna to świetny pomysł również wtedy, gdy jesteśmy już w podeszłym wieku. Codzienna dawka ruchu potrafi zdziałać cuda dla naszego ciała – poprawia pracę wielu układów, a do tego polepszy też nasze samopoczucie. Miejmy tylko na uwadze, aby dopasować odpowiednie ćwiczenia dla seniorów. Potem już możemy tylko cieszyć się z pozytywnych efektów!

Przeczytaj także: