Kiedy budzisz się rano z bólem pleców, a każdy mięsień woła o szybki masaż, rozważ zakup nowego materaca. Wygodnego i elastycznego, który podniesie komfort wypoczynku. Słowem, postaw na materac piankowy. Z łatwością dopasuje się on do kształtu Twojego ciała i da podparcie na każdym jego cm2. Jaki materac piankowy wybrać? Sprawdź!

Materac materacowi nierówny. A właściwie pianka na materac, bo to od jej jakości zależy, czy rano obudzisz się wypoczęty, czy połamany. Dlatego przez zakupem dokładnie sprawdź parametry wybranego modelu. Najlepsze materace wyprodukowane są z wysokiej jakości pianek i przy zachowaniu najnowszych norm technologicznych. Takie artykuły oferuje np. szwedzka marka Hilding, dla której zdrowy sen to podstawa.

Materac piankowy – charakterystyka?

Materace piankowe są elastyczne, plastyczne i lekkie. Dlatego zyskują coraz więcej zwolenników. Ich największą zaletą jest możliwość dopasowywania się do kształtu ciała. W zależności od tego, jaka pianka do materaca została użyta, mają one właściwości termoregulacyjne, wspierające kręgosłup czy masujące mięśnie. Piankowe materace wykonane są z antyalergicznych materiałów, co powoduje, że w ich wnętrzu nie gromadzą się pleśnie, grzyby oraz roztocza. Nie oznacza to jednak, że są wieczne. Należy je wymieniać maksymalnie co 10 lat. Pot i martwy naskórek, który zostaje na nich każdej nocy, z biegiem czasu zniszczy nawet najlepszej jakości materiały.Jakie zalety i wady posiada materac piankowy

Materace piankowe zwykle zbudowane są z kilku warstw. Na przykład materac Hilding Rock&Roll to dwa rodzaje pianki. Profilowane, wysokoelastyczne pianki HR z widocznym systemem mikrowentylacji, mają aż 7 stref twardości. Obie zostały przycięte na wzór fal, co daje dodatkowe wsparcie dla kręgosłupa i gwarantuje dopasowanie do krzywizn ciała. Dzięki czemu każdego ranka będziesz budzić się wypoczęty i zrelaksowany. Dodatkowym atutem tego modelu jest pokrowiec. Posiada on uchwyty ułatwiające obracanie materaca (a to powinieneś wykonywać co 3 miesiące), a także zabezpiecza do przed kurzem i wilgocią.

Jakie rozmiary materacy piankowych znajdziemy w ofercie sklepów?

Rynek jest przesycony. W ofercie wielu sklepów znajdziesz najpopularniejsze rozmiary materacy piankowych, sprężynowych i kieszeniowych. Od najmniejszych 60×120 do łóżeczek niemowlęcych, po tzw. king size 220×200. Nic dziwnego, że zastanawiasz się, jaki rozmiar materaca piankowego wybrać. Jednoosobowe materace to zwykle 80×190, 80×200, 90×190 i 90×190, ale też nieco większe: 100×190, 100×200 oraz 120×190 i 120×200. Materace o szerokości 140, 160, 180 i 200 cm zaliczane są już do kategorii dwuosobowych. Najmniej popularne są te o niestandardowych wymiarach, jak np. materace piankowe 100×190. Jeśli jednak jesteś osobą niskiego lub średniego wzrostu i szukasz materaca wyłącznie dla siebie, to będzie niekwestionowany wybór.

Materac piankowy 100×190 dzięki swym niestandardowym wymiarom świetnie się sprawdzi w małej sypialni. Gdy nie masz za wiele miejsca w pokoju, a chcesz zmieścić w nim wygodne posłanie, szafę i komodę na drobiazgi, powinieneś rozważyć zakup łóżka o nieco innych wymiarach niż standardowe 140×200. Materac do łóżka 100×190 będzie też świetnym rozwiązaniem w mieszkaniach przeznaczonych na wynajem dla studentów. W nich zwykle właściciele tak aranżują przestrzeń, by w jednym pokoju zmieścić 2 łóżka jednoosobowe. Szerokie na 100 cm łóżko nie zajmie dużo więcej miejsca, a z całą pewnością da więcej swobody użytkownikowi.

Kto powinien szczególnie zainteresować się zakupem materaca piankowego?

Materace piankowe określane są jako antyalergiczne. Gęstość pianki powoduje, że do jej wnętrza nie przedostają się roztocze. Ta cecha czyni je idealnymi wyborami dla alergików. Ten rodzaj materacy jest szczególnie polecany dla noworodków, niemowląt i małych dzieci. Ich delikatne kręgosłupy i wiotkie mięśnie będą miały idealne podparcie w milionach maleńkich punktów. Szczególnie, że dzieci, odkąd opanują sztukę swobodnego przekręcania się, nigdy nie śpią w jednym miejscu. Ich łóżeczko to miejsce do intensywnego treningu i tylko dobrze dobrany materac zapewni im maksimum bezpieczeństwa.

Piankowe materace świetnie sprawdzą się także u osób, które z powodów zdrowotnych muszą spędzać większość czasu w łóżku. Jednak w tym przypadku warto szukać materaca 1 klasy wyrobu medycznego, np. Hilding Rumba. Zastosowana w nim pianka Visco reaguje na ciepło ciała, dostosowując się do jego kształtu. Jednocześnie daje mu solidne wsparcie, zmniejszając napięcie mięśni i przyspieszając ich regenerację.

Mimo wszystko musisz pamiętać, że materace piankowe też posiadają wady, szczególnie jeśli są wykonane z materiałów średniej jakości. Niektóre modele nie są odpowiednie dla osób o podwyższonej wadze. A gdy ich twardość nie będzie odpowiednio dopasowana do Ciebie, może się okazać, że po kilku miesiącach użytkowania materac się odkształci na trwałe.