Organizacja przyjęcia weselnego to bardzo duże wyzwanie dla każdej pary młodej. Obecnie coraz częściej kładzie się nacisk na to, aby zarówno uroczystość ślubną, jak i imprezę planować w zgodzie ze sobą. Utarte zwyczaje mają coraz mniejsze znaczenie, a stwierdzenie, że “wesele jest dla gości”, powoli odchodzi w zapomnienie. O czym warto pamiętać i w jaki sposób podejść do planowania tego wyjątkowego dnia, aby był on niezapomniany?

Kogo zaprosić na imprezę weselną?

Decyzja dotycząca tego, jakie osoby zaprosić na uroczystość weselną, może okazać się sporym wyzwaniem. Pierwsza kwestia dotyczy tego, jaki charakter ma mieć impreza. Kameralne przyjęcie można zorganizować w gronie najbliższych członków rodziny, a na wielkie przyjęcie – zaprosić nawet dalszych znajomych. Bez względu na ostateczną decyzję należy chłodno ocenić, którzy goście rzeczywiście się pojawią, a którzy mogą odmówić. Coraz częściej praktykuje się wysyłanie zaproszeń za potwierdzeniem. Zapraszając gości warto przedyskutować to z rodzicami. Bardzo często to oni lepiej znają charakterystykę relacji z poszczególnymi członkami nieco dalszej rodziny.

A co z noclegami dla gości? Pary młode, których goście pochodzą z odległych zakątków Polski, często zastanawiają się nad tym, czy konieczne jest zapewnienie im miejsc noclegowych. W dużej mierze zależy to od wyznaczonego budżetu, a także zwyczajów w danym regionie. Warto pamiętać o tym, że – pokoje można wynająć tylko dla najbliższych, a znajomym i dalszym krewnym nie fundować noclegów. Poza tym, organizując niewielkie, raczej budżetowe wesele, nie ma konieczności wynajmowania drogich, luksusowych apartamentów. Wystarczy standardowy pokój, w którym znajdzie się po prostu wygodny materac – np. taki, jak jeden z dostępnych na stronie https://sleepinghouse.pl/139-materace-200×200.

Sala na weselne przyjęcie

Impreza weselna - jak zorganizować ją w zgodzie ze sobą?Pierwsza kwestia dotycząca wyboru sali to jej lokalizacja. Tradycyjnie, wesele organizuje się w miejscowości, z której pochodzi panna młoda. Jednak wszystko zależy od sytuacji rodzinnej pary młodej. Jeśli rodzina pana młodego jest większa lub składa się z wielu starszych osób, które mogą mieć problem z podróżowaniem, może lepiej zorganizować przyjęcie w pobliżu jego rodzinnego domu?

Obecnie standard oferowany przez sale weselne jest bardzo podobny. W cenie uwzględnia się menu, obsługę kelnerską, parking, chłodnię, podstawowe wyposażenie sali, chleb i kieliszki do przywitania, a czasem też minimalistyczną, standardową dekorację. Dodatkowo bardzo często dostępne są dodatki, takie jak słodki stół, wiejski stół, fontanna czekolady czy pizza dla gości! Wybór konkretnego pakietu zależy więc od możliwości finansowych i określonego budżetu.

Podwykonawcy – jak ich wybrać?

Wybór podwykonawców ma ważne znaczenie i wpływa na ostateczną formę wesela. Z jakich usług koniecznie warto skorzystać? Przede wszystkim, potrzebna jest firma, która zajmie się dekoracjami. Poza tym – zespół muzycznych, fotograf i filmowiec, fryzjer, makijażystka, firma, która stworzy zaproszenia i winietki, a także dobra cukiernia. Osoby, które nie czują się dobrze w planowaniu eventów, mogą też zdecydować się na zatrudnienie profesjonalnego konsultanta ślubnego.

Po wybraniu podwykonawcy, zawsze należy podpisać umowę. Co koniecznie powinno się w niej znaleźć? Absolutna podstawa to dane kontaktowe obu stron. Przy cenie usługi warto uwzględnić ewentualne podwyżki, które mogą pojawić się w roku planowanej uroczystości. Obowiązkowy element stanowią warunki wypowiedzenia umowy, wartość zadatku i zadośćuczynienia w przypadku niewykonania bądź niewłaściwego wykonania umowy. Coraz częściej uwzględnia się też zastępstwo w razie nieobecności. Jednak pary młode powinny pamiętać o tym, że usługodawca wybrany na zastępstwo musi być na dokładnie takim samym poziomie, co warto potwierdzić w formie portfolio lub chociaż konkretnego opisu usługi.

Czy na weselu musi być alkohol?

Standardowo, na każdym weselu pojawiają się alokohole wysokoprocentowe. Jednak w ostatnich latach pojawiają się pary młode, które nie przewidują trunków na swojej uroczystości. Są różne powody podejmowania takiej decyzji. Czasem wynika ona z abstynencji nowożeńców, czasem ze znajomości preferencji alkoholowych bliskich, a czasami z obawy jak poradzić sobie z gośćmi, którzy wypiją zbyt dużo.

Ciężko jednoznacznie wskazać odpowiedź na pytanie czy na weselu musi być alkohol. Jednak po podjęciu decyzji o jego braku warto zatroszczyć się o inne aspekty, które rozruszają gości i zapewnią im dobrą zabawę. Podstawa to dobry zespół muzyczny – najlepiej z wodzirejem. Przydadzą się też dodatkowe gry, zabawy i atrakcje takie jak fotobudka czy zdjęcia z zimnymi ogniami. Dobrze sprawdzi się też przygotowanie ciekawych napojów bezalkoholowych. Świeże lemoniady i koktajle to dobry wybór.

Weselne dania – klasyka czy ekstrawagancja?

Na standardowym weselu najczęściej przewidziane są 4 ciepłe posiłki. Oprócz tego, przewiduje się przystawki, zakąski, desery i owoce. Wybór menu powinien być dopasowany do stylistyki całej imprezy. Ekstrawaganckie wesele, w luksusowym obiekcie, będzie wymagało nowoczesnych dań, nawiązujących do światowych kuchni. Z kolei przyjęcie w stylu boho raczej współgra z tradycyjną kuchnią polską.

Zaleca się wzięcie pod uwagę potrzeb gości. Mowa tu o zapewnieniu dań wegetariańskich, posiłków dla dzieci, a także produktów dopasowanych do ograniczeń osób mających alergie. Podanie dań powinno być eleganckie – bez względu na charakter uroczystości.

Wesele to wyjątkowe wydarzenie, które organizuje się tylko raz w życiu! Warto zrezygnować z utartych schematów i nie ulegać stereotypom. Tylko wtedy będzie możliwe przeżycie tego niezapomnianego dnia w zgodzie ze sobą.