Środki ochrony osobistej to wszelkie urządzenia, produkty, sprzęty noszone czy też stosowane w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia obrażeń lub zachorowań. Obejmują one różnorodne kategorie, takie jak ochrona oczu, słuchu, dróg oddechowych, skóry, czy też sprzęt do ochrony głowy. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wiele z nich jest wykorzystywanych na co dzień. Zaliczyć do nich można, chociażby maseczkę chirurgiczną, jednorazowe rękawiczki czy żele antybakteryjne. A dlaczego warto je stosować?

Maseczka chirurgiczna – kiedy i kto powinien ją nosić?

Maseczki chirurgiczne, nazywane również maskami medycznymi, to jednorazowe środki ochrony osobistej noszone przez personel medyczny, pacjentów oraz inne osoby w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. Składają się zazwyczaj z trzech warstw materiału – zewnętrznej, zapobiegającej przepuszczaniu płynów, środkowej, działającej jako filtr oraz wewnętrznej, która jest miękka i chłonna. Jednak jak się okazuje, zwykłe osoby również mogą je nosić! Wymaga tego sytuacja, w której:

  • pacjent choruje na infekcje górnych dróg oddechowych wywołaną wirusem – wówczas maseczka tworzy mechaniczną barierę, dzięki której wydzielina z wirusem podczas kichania czy kasłania,
  • nie rozprzestrzenia się tak łatwo,
  • zdrowa osoba opiekuje się osoba chora – uwzględnia się tutaj przede wszystkim opiekunów i zabieg ten ma na celu zmienić ryzyko potencjalnego zakażenia.

Jednorazowe rękawiczki – jakie są rodzaje oraz w jakich sytuacjach ich używać?

Środki ochrony osobistej - czym są oraz dlaczego warto ich używać?Jednorazowe rękawiczki to ochronne artykuły, które są przeznaczone do jednorazowego użytku i noszenia w celu zminimalizowania ryzyka przenoszenia drobnoustrojów, substancji chemicznych lub innych zanieczyszczeń. Mają one szerokie zastosowanie w różnych sektorach, w tym w opiece zdrowotnej, przemyśle spożywczym, laboratoriach, a także podczas czynności domowych. Chronią zarówno osobę noszącą, jak i inne osoby lub przedmioty przed potencjalnym zanieczyszczeniem. Za najpopularniejsze modele uważa się rękawiczki lateksowe i nitrylowe. A czym się charakteryzują?

  • rękawiczki lateksowe – są nieco tańsze niż rękawiczki wykonane z innych materiałów, niż inne modele, a dzięki pokryciu talkiem lub pudrem skóra w nich nie poci się nadmiernie,
  • rękawiczki nitrylowe – nie mają tak dużego potencjału alergizującego, jak rękawiczki lateksowe, przez co stanowią świetną alternatywę.

Żele antybakteryjne – właściwości i zastosowanie

Żel antybakteryjny to produkt, który zawiera substancje antybakteryjne mające na celu zniszczenie lub hamowanie wzrostu bakterii na skórze. Jest powszechnie stosowany do dezynfekcji rąk w sytuacjach, gdy nie ma dostępu do wody i mydła. Należy zauważyć, że skuteczność żelu antybakteryjnego zależy od zawartości alkoholu. Produkty zazwyczaj zawierają od 60% do 95% alkoholu, a minimalna ilość to co najmniej 60%. Sam produkt jest łatwy w użyciu, gdyż znajdziemy go w mniejszych opakowania. Oznacza to, że może być stosowany w podróży, w miejscach publicznych i w sytuacjach, gdzie higiena rąk jest kluczowa. Możemy również wykonać własny płyn antybakteryjny. Co prawna dni będzie on miał konsystencji żelu, jednak jest prosty do wykonania oraz potrzebne nam będą tylko trzy składniki! Przygotujmy zatem:

  • alkohol, np. spirytus – powinien on stanowić 80% objętości całego roztworu,
  • wodę – powinna ona stanowić 15% objętości całego roztworu,
  • składniki nawilżające, np. żel aloesowy czy gliceryna – powinny one stanowić 5% objętości całego roztworu.

Dlaczego warto używać środków ochrony osobistej?

Każdy z nas powinien mieć świadomość tego, że środki ochrony osobistej to wszystkie elementy, które mają za zadanie osłaniać noszące je osoby od czynników zewnętrznych, które mogą oddziaływać na ludzki organizm. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, dlaczego tak naprawdę warto ich używać? Oto pięć korzyści, o których musimy wiedzieć!

Po pierwsze – zminimalizowanie ryzyka zakażeń

W kontekście pandemii oraz w miejscach, gdzie istnieje ryzyko przenoszenia infekcji, takich jak szpitale czy środki transportu publicznego, korzystanie z masek ochronnych czy rękawiczek może istotnie przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego leczenia oraz zaoszczędzimy czas, który musielibyśmy poświęcić na wypoczynek w komfortowym łóżku. Jednak niezależnie od tego, warto zadbać o jego wyposażenie, czyli m.in. o wygodny materac do spania www.sennamaterace.pl/119-materace-100×190, gdyż sen jest niezwykle ważny.

Po drugie – zachowanie zdrowia psychicznego

Wydawać by się mogło, że środki ochrony osobistej nie wpływają na zdrowie psychiczne. Jak się jednak okazuje, wielu z nas przeraża sama myśli o potencjalnym zakażeniu. Inną kwestią jest praca w ciągłym hałasie. Wówczas słuchawki przeciwhałasowe są elementem obowiązkowym, gdyż czynnik ten może wpływać negatywnie na samopoczucie i koncentrację.

Po trzecie – postępowanie zgodne z przepisami

W wielu miejscach pracy stosowanie środków ochrony osobistej jest regulowane przepisami prawnymi. Ich odpowiednie używanie jest nie tylko kwestią bezpieczeństwa, ale również zgodności z obowiązującymi normami. Natomiast niejednokrotnie pokazano, że stosowanie ich ma sens.

Po czwarte – zmniejszenie ryzyka urazów

Wielu z nas ignoruje zasady BHP związane z używaniem środków ochrony osobistej. Jednak nie ograniczają się one jedynie do maseczki, rękawiczek czy żelu antybakteryjnego. Fartuchy i kombinezony ochronne, obuwie specjalistyczne, okulary oraz kaski to również sprzęt mający na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia potencjalnych urazów. Powinniśmy je chronić m.in. z uwagi na własne bezpieczeństwo.

Po piąte – zwiększenie efektywności pracy

Środki ochrony osobistej nie zostały wymyślone bez powodu. Ich stosowanie w miejscu pracy ma nie tylko zapewnić nam bezpieczeństwo, ale także zwiększyć efektywność pracy. Jest to związane przede wszystkim z eliminacją ryzyka wystąpienia potencjalnych urazów.

Środki ochrony osobistej są bez dwóch zdań kluczowym elementem utrzymania bezpiecznych miejsc pracy oraz ochrony zdrowia publicznego. Ich poprawne stosowanie przynosi korzyści zarówno nam, jak i całemu społeczeństwu, przyczyniając się do budowania bardziej bezpiecznego środowiska.