Akcesoria do sypialni, takie jak pościel, materace, poduszki, narzuty czy zasłony, odgrywają istotną rolę w tworzeniu przytulnej atmosfery i komfortowego miejsca do wypoczynku. Jednak często zdarza się, że te przedmioty ulegają szybkiemu zużyciu lub tracą swoje walory estetyczne i funkcjonalne po stosunkowo krótkim czasie użytkowania. Aby cieszyć się pięknem i funkcjonalnością akcesoriów do sypialni przez dłuższy czas, warto zastosować kilka prostych zasad dbania o nie. W dzisiejszym artykule piszemy o tym, jak przedłużyć trwałość akcesoriów do sypialni. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknem i wygodą swoich akcesoriów do sypialni przez dłuższy czas, oszczędzając jednocześnie czas i pieniądze na ich wymianę.
Regularne czyszczenie i pranie
Pilnowanie regularności w czyszczeniu i praniu dodatków do sypialni pozwala na długo zachować je w dobrej kondycji. Dodatkowo, nie jest to także obojętne dla jakości naszego snu, która w higienicznych warunkach znacznie się poprawia. Unikając wnikania a materiał pościeli, zasłon czy materaca zanieczyszczeń i stale pozbywając się z nich drobinek kurzu sprawiamy, że na dłużej zachowują one estetyczny wygląd i cieszą oko.
Co ile powinno się czyścić konkretne dodatki do sypialni? Najczęstszym zabiegom higienicznym powinno się poddawać pościel. Każdej nocy styka się ona z nią naszą skóra, więc jej zanieczyszczenia mogą ją podrażniać i sprawiać, że borykamy się z jej suchością. Zaleca się, by pościel prać nawet co tydzień. Jej wypełnienie, czyli kołdry i poduszki, należy regularnie wietrzyć, a co kilka miesięcy prać. Warto stosować się do zaleceń producenta dotyczących prania i czyszczenia, aby uniknąć uszkodzeń materiałów i zachować ich trwałość na dłużej.
W sypialni powinni się wypowiedzieć wojnę plamom. Chwila nieuwagi sprawia, że na ulubiony, biały dywan wylewa się filiżanka czarnej kawy, a wieczorny relaks w łóżku może skończyć się plamą z czerwonego wina na materacu. Nie warto zostawiać rozwiązywania problemu plam losowi. Nie tylko sprawiają one przykre wrażenie estetyczne, ale też obniżają wartość rynkową przedmiotów i uniemożliwiają ich odsprzedanie dalej, kiedy zdecydujemy się na remont. Jeśli poplamimy coś w sypialni, od razu spróbujmy wyczyścić plamę swoimi siłami, lub zwróćmy się po pomoc do wykwalifikowanej firmy sprzątającej. Dzięki ich pomocy nasze dodatki do sypialni będą lśnić nowością.
Odpowiednie użytkowanie
Na to, jak długo będziemy mogli cieszyć się z użytkowania danego produktu w sypialni, wpływ ma także to, czy korzystamy z niego zgodnie z jego przeznaczeniem. Stosowanie się do zaleceń producenta przedłuża trwałość przedmiotów i sprawia, że możemy cieszyć się nimi przez wiele lat. Czego powinniśmy się więc wystrzegać?
Dobrym przykładem odpowiedniego użytkowania produktu są poduszki. Jeśli to zdrowe oparcie dla szyi i głowy będzie służyło nam także jako podpora dla pleców podczas czytania, podpórka dla stóp czy nawet siedzisko, szybko straci swoje prozdrowotne walory i niekomfortowo się odkształci. To samo dotyczy delikatnych poduszek dekoracyjnych ozdobionych koralikami czy muszlami. Trąc je plecami szybko zniszczymy materiał i sprawimy, że jego dekoracyjne walory przestaną być atrakcyjne.
Powinniśmy stosować się także do zaleceń producenta, jeśli chodzi o materace. Śpiąc na podłożu snu niedopasowanym twardością do naszej wagi, lub wybierając wypoczynek we dwoje na materacu pojedynczym, szybko zobaczymy, że komfort naszego snu znacznie się obniża. Stanie się tak, ponieważ materac nierównomiernie będzie się uginał i odkształcał pod wpływem ciężaru. Równie istotne jest ostrożne obchodzenie się z ramą łóżka i jego stelażem podczas czynności konserwacyjnych, montażu czy regularnego sprzątania.
Warto zwrócić również uwagę na to, jak nasze pociechy obchodzą się ze swoimi dodatkami sypialnianymi. Choć pościel może posłużyć za świetną podstawę do tajemnej bazy, to przy okazji może ulec tarciom i łatwo się podrzeć. Narzuty i koce z pewnością świetnie sprawdzają się w przeciąganiu liny czy zabawie w latający dywan, jednak są wtedy narażone na duże przeciążenia i szybsze niszczenie.
Ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych
Dodatki do sypialni dobrze jest także chronić przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne czy wilgoć. Ostre słońce sprawia, że tekstylia i dodatki blakną, tracąc swój pierwotny kolor, a tym samym tracą na wartości estetycznej. Dodatkowo, stają się bardziej wiotkie, a tym samym bardziej podatne na uszkodzenia czy przedarcia.
Równie groźna jest podstępna wilgoć, która lubi zagnieździć się w przechowywanych pościelach, kołdrach i poduszkach. By uniknąć jej szkodliwego wpływu na dodatki, powinno się składować je w suchym, dobrze wentylowanym miejscu. Wilgoć sprawia, że tekstylia ulegają zniszczeniu i zmianom, a także zyskują nieprzyjemny, stęchły zapach. Spanie w dodatkach, które uległy działaniu wilgoci, nie jest korzystne dla zdrowia.
Regularna konserwacja
Kluczem do długowieczności dodatków do naszych sypialni jest ich regularna konserwacja. Jeśli na bieżąco będziemy poświęcać czas na drobne naprawy, to przedmioty takie jak pościele, ramy łóżka czy nawet materace będą służyły nam dłużej. Co jakiś czas urządzajmy obchód swojej sypialni i kontrolujmy stan wszystkich dodatków. Może okazać się, że dokręcenie śrubki w łóżku ochroni je przed złamaniem, a wzmocnienie guzików w pościeli uniemożliwi ich pogubienie.
Jeśli zależy Ci na dbaniu o trwałość akcesoriów do sypialni, zdecyduj się także na zakup dodatków, których rolą jest chronienie innych. Przykładowym przedmiotem, który pełni taką rolę, jest stelaż do łóżka. Nie tylko zapewnia on wygodną pozycję śpiącym, ale także ułatwia wietrzenie wnętrza materaca i przeciwdziała jego odkształceniom, dzięki czemu dłużej można cieszyć się spokojnie przespanymi nocami.
Innym dobrym przykładem dbania o dodatki do sypialni jest ochraniacz na materac. Ten niepozorny kawałek materiału blokuje dostęp do wnętrza materaca kurzu, roztoczy czy innych drobin, podnosząc jego higienę i wpływając na wygodę snu. Chroni także podłoże snu przez zalaniem czy nadmiernym poceniem się. Zastanawiasz się nad zakupem ochraniacza? Znajdziesz go tu: https://sleepinghouse.pl/141-ochraniacze-na-materac.