Macierzyństwo często kojarzy się kobietom z samymi wyrzeczeniami i koniecznością zrezygnowania z kariery. Czy takie podejście znajduje uzasadnienie w rzeczywistości? Czy istnieją kroki, które można podjąć, aby zostać mamą, a jednocześnie móc kontynuować pracę w zawodzie?
Dziecko i kariera – kiedy najlepiej zostać mamą?
Pierwsze pytanie związane z tematem macierzyństwa i kariery kojarzone jest przez kobiety z koniecznością wybrania momentu, który jest najlepszym czasem na urodzenie dziecka. Częstym dylematem jest dokonanie wyboru pomiędzy wyrobieniem sobie pozycji zawodowej w pierwszej kolejności, lub urodzeniem dziecka i pójściem do pracy po jego pierwszych latach życia. Wiele kobiet zastanawia się też, czy realnym rozwiązaniem jest równoległe pracowanie i zajmowanie się dzieckiem.
W kwestii rozstrzygnięcia tego dylematu warto wziąć przede wszystkim kwestie biologiczne. Po 35 roku życia określa się ciążę jako późną i obciążoną wysokim ryzykiem. Stwarza to pewien problem. Rzadko która kobieta przed ukończeniem 25 lub 30 roku życia ma na tyle ustabilizowaną sytuację życiową, aby móc z poczuciem bezpieczeństwa wziąć na siebie ogromną odpowiedzialność i zdecydować się na urodzenie dziecka.
Ostatecznie, tak naprawdę wszystko zależy od wartości i życiowych priorytetów. Niektóre mamy bez wahania odkładają ambicje zawodowe na bok i skupiają się na macierzyństwie. Z kolei inne odkładają ciążę na później i w pierwszej kolejności rozwijają swoją karierę. Żadna z decyzji nie jest lepsza, ani gorsza! Ważne jest to, aby przyszłe mamy działały w zgodzie ze sobą i swoją hierarchią wartości.
Jak wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?
Powrót na rynek pracy jest dla wielu kobiet dużym wyzwaniem. Warto już w czasie ciąży zapoznać się z kodeksem pracy i swoimi prawami, a także podejmować działania, które w przyszłości ułatwią powrót do miejsca pracy. Z jakich wskazówek warto skorzystać?
- Aktualizowanie CV – chcąc po urlopie znaleźć nowe stanowisko pracy warto stworzyć nowe CV, uwzględniające zarówno dotychczasowe osiągnięcia, jak i umiejętności zdobyte podczas pierwszych miesięcy macierzyństwa.
- Kontakt z pracodawcą – chcąc wrócić do dotychczasowego miejsca pracy, warto pozostawać w kontakcie z pracodawcą. Jest to ważne chociażby dla własnego komfortu pracy. Uzgodnienie z wyprzedzeniem kwestii dotyczących elastycznych godzin pracy, możliwości wykonywania niektórych zadań zdalnie czy dostosowywania harmonogramu do rodzicielskich obowiązków jest kluczowe!
- Kontakty zawodowe – w okresie ciąży warto utrzymywać kontakty biznesowe, chociażby po to, aby po urlopie szybciej znaleźć pracę.
- Work-life balance – wśród dążeń do bycia dobrą matką, która jednocześnie realizuje się zawodowo, nie można zapomnieć o sobie! Poród i pierwsze miesiące z dzieckiem są bardzo wymagające zarówno dla ciała, jak i dla psychiki. Czasem ważniejsze będzie wyspanie się na wygodnym materacu – takim jak jeden z dostępnych w sklepie internetowym https://sleepinghouse.pl/137-materace-160×200 – zregenerowanie sił i zminimalizowanie bólu kręgosłupa dzięki wygodnemu podłożu do spania, niż wzięcie udziału w kolejnym kursie online podnoszącym kwalifikacje zawodowe.
- Czas urlopu jako źródło motywacji – urlop macierzyński można potraktować jako okazję na swego rodzaju reset. Czas z dala od środowiska służbowego może stać się źródłem sił i nowych pokładów zapału do pracy.
Co na ten temat mówi prawo?
Przepisy prawne z biegiem czasu są coraz lepiej przystosowywane do potrzeb młodych mam. Obecnie od momentu zajścia w ciążę do zakończenia urlopu wychowawczego, kobieta jest chroniona przez Kodeks pracy i nie może zostać zwolniona. Warto mieć też świadomość tego, że kobiety w okresie ciąży mogą korzystać z szeregu benefitów. Przede wszystkim, nie mogą wykonywać zadań niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia (mowa tu m.in. o narażeniu na substancje chemiczne, pracy w obniżonym ciśnieniu, a także wszelkiego rodzaju innych, obciążających warunków). Dodatkowo, pracodawca nie ma prawa do zlecenia przyszłym mamom nadgodzin lub pracy w godzinach nocnych.
Warto wiedzieć o tym, że młodym mamom przysługują aż 3 rodzaje urlopów:
- urlop macierzyński – trwa on 20 tygodni od dnia porodu. Część tego czasu może zostać wykorzystana przed porodem;
- urlop rodzicielski – bezpośrednio po urlopie macierzyńskim możliwe jest skorzystanie z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego (możliwe jest też podzielenie go na 4 części). Czas ten powinien zostać ukończony do momentu, w którym dziecko ma 6 lat;
- urlop wychowawczy – do momentu ukończenia przez dziecko 6 lat, rodzicowi przysługuje też 36 miesięcy urlopu wychowawczego. Można z niego skorzystać jednak tylko pod warunkiem posiadania co najmniej 6-miesięcznego okresu zatrudnienia.
Home office i nowe możliwości
Macierzyństwo i karierę można w dzisiejszych czasach połączyć nieco łatwiej niż jeszcze kilka lat temu. Jest to możliwe dzięki powszechności pracy w trybie home-office. Dzięki tej formie wykonywania obowiązków kobiety mogą przerwać pracę nawet jedynie na kilka tygodni w okolicy porodu! Gdy tylko młoda mama poczuje się na siłach, może w towarzystwie nowego członka rodziny pracować i nie przerywać rozwijania swojej kariery. Wielu pracodawców bez zastrzeżeń zezwala na taką formę pracy.
Należy jednak pamiętać, że nie jest to wcale idealne rozwiązanie! Pierwsze miesiące z dzieckiem są bardzo wymagające i obciążające – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W związku z tym, nawet decydując się na takie rozwiązanie, warto rozważyć zmniejszenie wymiaru godzin i wziąć pod uwagę ewentualne pójście na urlop w wypadku pogorszenia samopoczucia.
Połączenie kariery z macierzyństwem to nie lada wyzwanie. Jednak zdecydowanie jest możliwe! Ważne jest kierowanie się swoimi wartościami i kształtowanie zarówno swojego macierzyństwa, jak i ścieżki zawodowej w zgodzie ze sobą.
Przeczytaj też: