Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. To w końcu tam najczęściej przebywamy z naszymi bliskimi i wspólnie spędzamy czas. Nic dziwnego, że pomieszczenie to powinno być odpowiednio urządzone. Czy styl eklektyczny w salonie się sprawdzi? Sprawdź, jak go wykorzystać!

Dlaczego należy zadbać o wystrój salonu?

Jeśli urządzamy mieszkanie, koniecznie powinniśmy poświęcić czas na wybranie trafionego wystroju, jaki będzie panował w naszym salonie. Dlaczego to takie ważne? Musimy mieć na uwadze, że salon jest jak serce naszego domu. To tam spędzamy czas z bliskimi, rozmawiamy czy gramy w różne gry. Jest to też przestrzeń, w której możemy się zrelaksować przy odcinku naszego ulubionego serialu. Co więcej, to właśnie tam zapraszamy naszych gości, gdy nas odwiedzają. Salon jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Z tego względu wybór aranżacji nie powinien być przypadkowy. Dobrze, aby wystrój salonu był żywy i interesujący. Dzięki temu chętnie będziemy tam przebywać. Co więcej, odpowiednie wnętrze będzie odpowiadało za dodanie nam energii i poprawę nastroju. W miejscu spotkań i rozrywki takim jak salon, wykorzystanie oryginalnych, ciekawych dodatków będzie jak najbardziej wskazane.

Styl eklektyczny – czym się wyróżnia?

Styl eklektyczny w salonie - jak go urządzić?Jeśli interesujemy się wystrojem wnętrz, musimy odkryć wyjątkowe właściwości stylu eklektycznego. Dzięki niemu możemy stworzyć niezwykle interesujące i kreatywne aranżacje. To właśnie ze względu na swoją różnorodność styl eklektyczny uważany jest za jeden z najtrudniejszych stylów do określenia. Sprawdzi się u tych osób, które nie lubią nudy i ograniczeń – będą mogły tutaj w pełni pobudzić swoją wyobraźnię! Cechą, która najbardziej wyróżnia styl eklektyczny, jest łączenie takich wzorów, technik i elementów, które na pierwszy rzut oka mogą do siebie nie pasować. Podobnie jest w przypadku kolorów – nie ma tu jasno określonej, konkretnej kolorystyki. Tworząc wnętrze w stylu eklektycznym, musimy pozwolić na trochę chaosu. Jeśli jednak odpowiednio dobierzemy dodatki, możemy być pewni, że wszystko połączy się w całość. Wykorzystanie stylu eklektycznego wymaga dobrego smaku i wyobraźni – trzeba bowiem uważać, aby nie posunąć się do użycia kiczu lub czegoś, co rzeczywiście ze sobą nie współgra. Warto wiedzieć, że styl eklektyczny powstał około drugiej połowy XIX wieku. Wciąż cieszy się dużą popularnością, a wykonane według niego budowle, takie jak wieża Eiffla czy Statua Wolności, pozostają chętnie oglądane.

Jak łączyć style w eklektycznym wnętrzu?

Chociaż na pierwszy rzut oka styl eklektyczny może wydawać się chaotyczny, jest tu zdecydowanie więcej planowania, niż mogłoby nam się wydawać. Okazuje się, że urządzenia wnętrza o podobnej aranżacji wymaga więcej czasu niż urządzenie pomieszczenia na przykład w stylu minimalistycznym. Aby dobrze dopasować elementy, musimy się dobrze zastanowić, sprawdzić. W skutecznym wykorzystaniu dodatków pomoże nam wybranie motywu przewodniego, według którego będziemy urządzać pokój. Motywem może być na przykład barwa – wtedy dopasowujemy pozostałe meble, akcesoria czy ozdoby do wybranego przez nas odcienia. Oprócz tego możemy wybrać jeden główny styl, do którego będziemy dołączać pozostałe elementy. Świetnie sprawdzi się na przykład styl boho, do którego będziemy mogli dodać na przykład rustykalizm czy styl vintage. Przydadzą nam się tutaj drewniane meble, które możemy zestawić z roślinnymi wzorami. Pamiętajmy jednak o równowadze. Jeśli ściany pokrywamy wzorzystym, intensywnym kolorem, wtedy meble powinny być bardziej uniwersalne i stonowane. Kiedy jednak to meble są ekstrawaganckie, staroświeckie, wtedy dopilnujmy, aby ich tło było raczej bardziej powściągliwe. Nie zapominajmy też o tym, że nie powinno łączyć się więcej niż dwóch stylów aranżacyjnych. Inaczej możemy stworzyć zbyt duże zamieszanie. Coś, co styl eklektyczny szczególnie lubi, to dodatki. Nie bójmy się tutaj wykorzystać oryginalnych ozdób. One dopełnią przestrzeń i sprawią, że stanie się ona jedyna w swoim rodzaju.

Oświetlenie w stylu eklektycznym

Coś, czego zdecydowanie nie może zabraknąć w salonie urządzonym w stylu eklektycznym, to ciekawe oświetlenie. Lampy odpowiadają nie tylko za to, aby zapewnić nam światło. Służą też jako bardzo ważna ozdoba. W przypadku eklektycznych pomieszczeń mamy pełną swobodność – możemy postawić na eleganckie żyrandole, nowoczesne lampy designerskie czy też minimalistyczne lampki. W salonie potrzebujemy taki produkt, który da nam odpowiednio dużo światła wieczorem, kiedy nie będzie już trzeba korzystać z głównej lampy. Wybierzmy takie modele, które nadadzą wnętrzu niezwykły klimat.

Kolorystyka w stylu eklektycznym

Podobnie jak w przypadku dodatków, podczas wyboru kolorów też nie mamy żadnych ograniczeń. Jeśli zależy nam na jak najciekawszym wystroju w naszym salonie, zestawmy ze sobą kontrastujące barwy. Dzięki temu stworzymy interesujący efekt, wobec którego nie będzie można przejść obojętnie. Co więcej, pokażemy, że jesteśmy odważni, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz. Możemy na przykład połączyć pastelowy róż i głęboką zieleń. Kultowym zestawieniem jest też czerń i biel, która wygląda niezwykle elegancko.

Styl eklektyczny a sypialnia

Styl eklektyczny to nie tylko opcja do salonu. Idealnie pasować będzie również do sypialni. W tym wypadku trzeba jednak odpowiednio wybrać motyw przewodni. Raczej zrezygnujmy z krzykliwych, intensywnych dodatków. W sypialni postawmy na jasne barwy, które będziemy mogli dopełnić elementami w stylu rustykalnym lub vintage. Świetnie sprawdzą się tutaj różne ciekawe tkaniny, które nie dość, że mogą posłużyć za ozdobę, to jeszcze sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne. Czego jeszcze nie może zabraknąć w naszej sypialni? Koniecznie pamiętajmy o wygodnym, dobrze dopasowanym materacu. To on bowiem zagwarantuje nam spokojny i komfortowy wypoczynek. Aby zdobyć idealny materac dla siebie, sprawdźmy ofertę sklepu stacjonarnego Tarnów.

Wykorzystanie stylu eklektycznego w salonie to z pewnością dobre rozwiązanie. Dzięki temu pomieszczenie zyska świetny klimat, który sprawi, że z przyjemnością będzie się nam tam spędzało czas. Co więcej, te aranżacje spowodują, że nasza przestrzeń stanie się interesująca i niepowtarzalna.